pečuj doma

Prodej auta, jehož majitel je omezen ve svéprávnosti

6.9.2023

Pečuji o dospělého syna, ZTP/P. Je majitelem osobního auta a já jsem jeho provozovatelem. Dostali jsme příspěvek na zakoupení, nyní uplynula doba, kdy už auto můžeme prodat. Syn je zbaven způsobilosti k právním úkonům a já jako opatrovník bych měla požádat soud o svolení s nakládáním s jeho majetkem. Jaký je postup při prodeji, a hlavně při žádosti k soudu? Slyšela jsem, že nemůžu jen tak sdělit soudu, že auto chci prodat, a žádat soud o souhlas. Ale že si dopředu musím sehnat kupce, s ním udělat předkupní smlouvu, tu zaslat soudu a čekat na vyjádření. Nezdá se mi to logické, vždyť který kupec bude chtít čekat na rozhodnutí soudu, raději si koupí auto jinde.

Odpověď

Postup opatrovníka při prodeji majetku opatrovaného může být různorodý.

Pokud je vůz spíše vrakem a nepatrné hodnoty, lze jej zlikvidovat i bez souhlasu soudu, ale zpravidla trvá registr vozidel na dodání schválení soudem, což sice není oprávněné, ale pro většinu opatrovníků je lehčí získat souhlas soudu, než přesvědčit úřad konat podle zákona (postup zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-budu-opatrovnikem-otce-jak-postupovat-pri-prodeji-auta).

Pokud hodnota vozu převyšuje částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce (tj. 486 000 Kč) nebo převyšuje jednu třetinu opatrovancova majetku, příp. rozhodně není běžné obchodovat s vozidly (např. opatrovaný není vlastník autosalónu, sbírky vozů apod.), musí k prodeji mít opatrovník souhlas opatrovnické rady (§ 480 občanského zákoníku) a nikoliv soudu (ten by rozhodoval až při limitech určených § 483 občanského zákoníku). Jen pokud opatrovnická rada není zřízena, vyžaduje se k prodeji, resp. k právním jednáním neběžného nekaždodenního charakteru, souhlas soudu.

A teď souhlas soudu...
Některé soudy jsou schopné dát souhlas předem se specifikovanými podmínkami. Postup jsme již popsali zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-navrh-na-schvaleni-prodeje-auta-pri-kolisave-cene.

Některé soudy ale (celkem z rigidních a zjednodušujících důvodů) slovně nabádají opatrovníka doložit až kupní smlouvu a tu nechat schválit. Většinou tomuto postupu opatrovníci podlehnou, protože si soudce nechtějí pohněvat, a tak nějak to prostě provedou, aby byl klid a bylo to rychle.
Pak to funguje tak:

Ačkoliv zákonodárce dokázal upravit nákup vozu s příspěvkem od úřadu práce, že nepodléhá schválení soudu, neupravil prodej vozu. Do budoucna očekáváme, že soudy budou jednat spíše v řádů dnů než měsíců, ale zatím to umí soudy pouze výjimečně.

Přejeme, ať zrovna Váš soud je onen výjimečný.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.