pečuj doma

Prodej auta, jehož majitel je omezen ve svéprávnosti

6.9.2023

Pečuji o dospělého syna, ZTP/P. Je majitelem osobního auta a já jsem jeho provozovatelem. Dostali jsme příspěvek na zakoupení, nyní uplynula doba, kdy už auto můžeme prodat. Syn je zbaven způsobilosti k právním úkonům a já jako opatrovník bych měla požádat soud o svolení s nakládáním s jeho majetkem. Jaký je postup při prodeji, a hlavně při žádosti k soudu? Slyšela jsem, že nemůžu jen tak sdělit soudu, že auto chci prodat, a žádat soud o souhlas. Ale že si dopředu musím sehnat kupce, s ním udělat předkupní smlouvu, tu zaslat soudu a čekat na vyjádření. Nezdá se mi to logické, vždyť který kupec bude chtít čekat na rozhodnutí soudu, raději si koupí auto jinde.

Odpověď

Postup opatrovníka při prodeji majetku opatrovaného může být různorodý.

Pokud je vůz spíše vrakem a nepatrné hodnoty, lze jej zlikvidovat i bez souhlasu soudu, ale zpravidla trvá registr vozidel na dodání schválení soudem, což sice není oprávněné, ale pro většinu opatrovníků je lehčí získat souhlas soudu, než přesvědčit úřad konat podle zákona (postup zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-budu-opatrovnikem-otce-jak-postupovat-pri-prodeji-auta).

Pokud hodnota vozu převyšuje částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce (tj. 486 000 Kč) nebo převyšuje jednu třetinu opatrovancova majetku, příp. rozhodně není běžné obchodovat s vozidly (např. opatrovaný není vlastník autosalónu, sbírky vozů apod.), musí k prodeji mít opatrovník souhlas opatrovnické rady (§ 480 občanského zákoníku) a nikoliv soudu (ten by rozhodoval až při limitech určených § 483 občanského zákoníku). Jen pokud opatrovnická rada není zřízena, vyžaduje se k prodeji, resp. k právním jednáním neběžného nekaždodenního charakteru, souhlas soudu.

A teď souhlas soudu...
Některé soudy jsou schopné dát souhlas předem se specifikovanými podmínkami. Postup jsme již popsali zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-navrh-na-schvaleni-prodeje-auta-pri-kolisave-cene.

Některé soudy ale (celkem z rigidních a zjednodušujících důvodů) slovně nabádají opatrovníka doložit až kupní smlouvu a tu nechat schválit. Většinou tomuto postupu opatrovníci podlehnou, protože si soudce nechtějí pohněvat, a tak nějak to prostě provedou, aby byl klid a bylo to rychle.
Pak to funguje tak:

Ačkoliv zákonodárce dokázal upravit nákup vozu s příspěvkem od úřadu práce, že nepodléhá schválení soudu, neupravil prodej vozu. Do budoucna očekáváme, že soudy budou jednat spíše v řádů dnů než měsíců, ale zatím to umí soudy pouze výjimečně.

Přejeme, ať zrovna Váš soud je onen výjimečný.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.