pečuj doma

Prodej auta opatrované dcery protiúčtem a nákup nového

30.12.2022

Manžel je opatrovník dospělé dcery s postižením. Dcera má průkaz ZTP/P. Podali jsme žádost o příspěvek na pořízení motorového vozidla. Tento příspěvek už dcera dostala několikrát. Dosavadní auto (bylo pořízeno také za příspěvek z Úřadu práce) chceme dát protiúčtem a koupit s využitím příspěvku nový vůz. Je nutno žádat opatrovnický soud o souhlas, když auto nepůjde na prodej, ale protiúčtem se pořídí nové.

Odpověď

Protiúčet je forma prodeje vozu, tj. z majetku dcery jako opatrované ubude podstatná hodnota, i když na druhou stranu zase získá vůz. Proto je nutné i v tomto případě žádat o schválení právního jednání za opatrovanou – převedení vozu na prodejce (příp. bazar) a doložení, že hodnota vozu (protiúčtu) je přiměřená trhu, a že tímto způsobem opatrovaná neztrácí (jinak řečeno, kdybyste auto prodali, že byste nezískali vyšší sumu, než získáte touto protihodnotou).

Právě proto, že bude získáno auto nové, je pravděpodobné, že soud by schválil i méně výhodný protiúčet, ale nemohu toto rozhodnutí soudu předjímat.

Výjimkou by bylo, pokud by vůz měl velmi nízkou zbytkovou hodnotu (řádově pár tisíc), ale i v tomto ohledu se domnívám, že by při přepisu vozu úředníci byli příliš formalističtí a souhlas soudu (schválení právního jednání za opatrovanou) také vyžadovali. Nemusíte jim sice vyhovět, ale průtahy, než byste si vymohli správný přístup, by Vám mohly nákup a prodej protihodnotou značně zkomplikovat.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.