pečuj doma

Prodej auta opatrované dcery protiúčtem a nákup nového

30.12.2022

Manžel je opatrovník dospělé dcery s postižením. Dcera má průkaz ZTP/P. Podali jsme žádost o příspěvek na pořízení motorového vozidla. Tento příspěvek už dcera dostala několikrát. Dosavadní auto (bylo pořízeno také za příspěvek z Úřadu práce) chceme dát protiúčtem a koupit s využitím příspěvku nový vůz. Je nutno žádat opatrovnický soud o souhlas, když auto nepůjde na prodej, ale protiúčtem se pořídí nové.

Odpověď

Protiúčet je forma prodeje vozu, tj. z majetku dcery jako opatrované ubude podstatná hodnota, i když na druhou stranu zase získá vůz. Proto je nutné i v tomto případě žádat o schválení právního jednání za opatrovanou – převedení vozu na prodejce (příp. bazar) a doložení, že hodnota vozu (protiúčtu) je přiměřená trhu, a že tímto způsobem opatrovaná neztrácí (jinak řečeno, kdybyste auto prodali, že byste nezískali vyšší sumu, než získáte touto protihodnotou).

Právě proto, že bude získáno auto nové, je pravděpodobné, že soud by schválil i méně výhodný protiúčet, ale nemohu toto rozhodnutí soudu předjímat.

Výjimkou by bylo, pokud by vůz měl velmi nízkou zbytkovou hodnotu (řádově pár tisíc), ale i v tomto ohledu se domnívám, že by při přepisu vozu úředníci byli příliš formalističtí a souhlas soudu (schválení právního jednání za opatrovanou) také vyžadovali. Nemusíte jim sice vyhovět, ale průtahy, než byste si vymohli správný přístup, by Vám mohly nákup a prodej protihodnotou značně zkomplikovat.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.