pečuj doma

Prodej auta opatrované dcery protiúčtem a nákup nového

30.12.2022

Manžel je opatrovník dospělé dcery s postižením. Dcera má průkaz ZTP/P. Podali jsme žádost o příspěvek na pořízení motorového vozidla. Tento příspěvek už dcera dostala několikrát. Dosavadní auto (bylo pořízeno také za příspěvek z Úřadu práce) chceme dát protiúčtem a koupit s využitím příspěvku nový vůz. Je nutno žádat opatrovnický soud o souhlas, když auto nepůjde na prodej, ale protiúčtem se pořídí nové.

Odpověď

Protiúčet je forma prodeje vozu, tj. z majetku dcery jako opatrované ubude podstatná hodnota, i když na druhou stranu zase získá vůz. Proto je nutné i v tomto případě žádat o schválení právního jednání za opatrovanou – převedení vozu na prodejce (příp. bazar) a doložení, že hodnota vozu (protiúčtu) je přiměřená trhu, a že tímto způsobem opatrovaná neztrácí (jinak řečeno, kdybyste auto prodali, že byste nezískali vyšší sumu, než získáte touto protihodnotou).

Právě proto, že bude získáno auto nové, je pravděpodobné, že soud by schválil i méně výhodný protiúčet, ale nemohu toto rozhodnutí soudu předjímat.

Výjimkou by bylo, pokud by vůz měl velmi nízkou zbytkovou hodnotu (řádově pár tisíc), ale i v tomto ohledu se domnívám, že by při přepisu vozu úředníci byli příliš formalističtí a souhlas soudu (schválení právního jednání za opatrovanou) také vyžadovali. Nemusíte jim sice vyhovět, ale průtahy, než byste si vymohli správný přístup, by Vám mohly nákup a prodej protihodnotou značně zkomplikovat.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.