pečuj doma

Prodej auta opatrované dcery protiúčtem a nákup nového

30.12.2022

Manžel je opatrovník dospělé dcery s postižením. Dcera má průkaz ZTP/P. Podali jsme žádost o příspěvek na pořízení motorového vozidla. Tento příspěvek už dcera dostala několikrát. Dosavadní auto (bylo pořízeno také za příspěvek z Úřadu práce) chceme dát protiúčtem a koupit s využitím příspěvku nový vůz. Je nutno žádat opatrovnický soud o souhlas, když auto nepůjde na prodej, ale protiúčtem se pořídí nové.

Odpověď

Protiúčet je forma prodeje vozu, tj. z majetku dcery jako opatrované ubude podstatná hodnota, i když na druhou stranu zase získá vůz. Proto je nutné i v tomto případě žádat o schválení právního jednání za opatrovanou – převedení vozu na prodejce (příp. bazar) a doložení, že hodnota vozu (protiúčtu) je přiměřená trhu, a že tímto způsobem opatrovaná neztrácí (jinak řečeno, kdybyste auto prodali, že byste nezískali vyšší sumu, než získáte touto protihodnotou).

Právě proto, že bude získáno auto nové, je pravděpodobné, že soud by schválil i méně výhodný protiúčet, ale nemohu toto rozhodnutí soudu předjímat.

Výjimkou by bylo, pokud by vůz měl velmi nízkou zbytkovou hodnotu (řádově pár tisíc), ale i v tomto ohledu se domnívám, že by při přepisu vozu úředníci byli příliš formalističtí a souhlas soudu (schválení právního jednání za opatrovanou) také vyžadovali. Nemusíte jim sice vyhovět, ale průtahy, než byste si vymohli správný přístup, by Vám mohly nákup a prodej protihodnotou značně zkomplikovat.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.