pečuj doma

Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023

Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout pro naši mámu, a to z důvodu, aby tam nebyl nikdo cizí? Můj bratr je schopný si domu přivést kohokoliv, bezdomovkyni nebo narkomanku, v klidu je ubytovat, už jsem dvě ženy letos musel vyhodit. Bratr je snadno ovlivnitelný cizími lidmi, z toho důvodu mu nechci vydat klič od výminku, aby tam nenastěhoval někoho bez mého souhlasu nebo na radu souseda, který ho navádí proti mně a ovlivnuje ho v rozhodování.

Odpověď

Jako opatrovník máte právo řešit pronájem „výminku“, jen byste ho měl řešit výhodně pro bratra.

Zde bych tedy doporučila, buď mezi bratrem (zastoupeným Vámi) a maminkou uzavřít nájemní smlouvu, která by odpovídala komerční ceně nájmu, anebo, pokud byste (logicky) chtěl mít pro maminku výhodnější bydlení, případně bydlení jen za náklady (možná také byl byt původně maminky), třeba protože je na tom maminka špatně a vlastně byste k ní měli s bratrem vyživovací povinnost (§ 915 odst. 2 občanského zákoníku), tak pak bych takto sjednanou dohodu doporučila sepsat a zaslat na schválení opatrovnickému soudu s odůvodněním, proč je toto řešení v rámci rodiny vhodné.

Vzor návrhu na schválení naleznete zde:

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.