pečuj doma

Proškolení opatrovaného v bezpečnosti práce

27.6.2022

Jsem veřejný opatrovník. Mám dva opatrovance, kteří pracují na dohodu o provedení práce v komunálních službách v našem městě. Nyní mě jejich nadřízený požádal, abych je proškolila v BOZP a PO, že nebudou běžnému školení rozumět. Jaká je moje role? Mám jít s nimi na školení a zajistit, aby všemu porozumněli, a svůj podpis připojit k jejich? Nebo se toto výkonu opatrovnictví netýká a asistenci při školení může zajistit v našem případě např. asistent chráněného bydlení, kde žijí?

Odpověď

Zaměstnavatel Vašich opatrovaných má docela zajímavou fantazii a také netradiční představu o naplnění jeho povinnosti poučit zaměstnance tak, aby poučení pochopili.

Tedy – není to povinností Vaší, ale zaměstnavatele, aby byl schopen přizpůsobit svůj výklad i zaměstnancům s jednodušším uvažováním či komunikační bariérou. Pro tyto potřeby si samozřejmě může najmout tlumočníka, osobu, která bude na komunikaci proškolena a situaci s ledasjakým opatrovaný (zaměstnancem) zvládne.

Nicméně, Vy máte hájit práva a povinnosti (v zájmu) opatrovaného. Proto, byste měla zvážit, zda byste mohla napomoci, aby Váš opatrovaný díky Vaší přítomnosti lépe pochopil, co se kolem něj děje, a současně aby měl zaměstnavatel motivaci opatrovaného (opatrované) dále zaměstnávat, protože splní zákonnou povinnost ho/je proškolit, ale tak trošku jinak – jak vylíčím níže.

ALE – v žádném případě nejste odpovědná za proškolení, za chápání opatrovaných, a pokud byste u školení cokoliv podepsala, tak je to především zaměstnavatel, který má opatrovaným vysvětlit BOZP a PO způsobem, který jsou schopni pojmout. Váš podpis neříká – zaměstnanec pochopil.  

Taktéž je to zaměstnavatel, který může najmout asistenta pro své postižené zaměstnance (zvláště, pokud by čirou náhodou navíc čerpal na zaměstnávání osob se zdravotním postižením příspěvek od Úřadu práce).

Nicméně, pokud Vaši opatrovaní potřebují péči, tak ano, můžete sjednat i sociální službu jako doprovod a uhradit ji z příspěvku na péči. Ale ani takováto pracovnice není odpovědná za pochopení BOZP a PO opatrovaným, ale jen může opatrovanému pomoci lépe chápat.

Jakkoliv každý dlouholetý zaměstnanec absolvoval školení BOZP a PO několikrát, neopravňuje ho to učit (školit) druhé. A pokud byste Vy nebo pracovníci CHB dělali něco jako tlumočníka – lehčím způsobem vysvětlovali složitější témata, tak se můžete dopustit zkreslení informací, vypuštění podstatného, prostě proto, že nejste odborníci.

Vaše přítomnost by měla mít trošku jinou funkci. Budete při výkladu pozorovat Vašeho opatrovaného/opatrované a jakmile poznáte, že nechápe, nerozumí, ztrácí pozornost, tak upozorníte školitele, aby si ověřil, že byl pochopen, aby to vysvětlil jednodušeji. Prostě dohlédnete, aby opravdu využil své lektorské dovednosti a aby opatrovaný dostal po právu pořádné a přizpůsobené školení. Současně pak teprve dohlédnete, aby opatrovaný podepsal (pravdivě), že byl proškolen a pochopil a tím bude mít zaměstnavatel teprve splněno povinné proškolení.

A to si troufám říct, že jejich zaměstnavatel asi od Vás neočekává.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Padesát čtyři amatérských fotografií provázených texty s názvem „… jen tak si čmárám“.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Konference s tématem Holistický přístup k dlouhodobé péči se koná od 13. do 15. září 2022 .

Články

ZPRÁVY: Sociální experiment jihočeského hejtmana Kuby

8.8.2022 Rostoucí inflace, vysoké účty za energie a válka. Jihočeský kraj se právě z těchto důvodů rozhodl finančně pomoci rodinám a seniorům, kteří mají nízké příjmy. Chce jim vyplácet příspěvky z krajské kasy. Tento kraj by mohl peníze vyplácet už od příštího měsíce, tedy září. Definitivní to bude za týden. více...

INFO: Víte, že osoby invalidní ve třetím stupni mají slevu na jízdném?

7.8.2022 Celkem bez povšimnutí došlo ke změně už od července pro osoby invalidní ve třetím stupni. Tak pro jistotu informujeme, že platí pro ně nová sleva. Ve vlacích ve druhé třídě a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si mohou kupovat jízdenky za 50 % z obyčejného jízdného. více...

PTÁTE SE: Teta je opatrovnicí svého syna, ale už to nezvládá

6.8.2022 Moje teta, 80, let se stará celý život o mentálně postiženého syna a je zároveň jeho opatrovnicí. Přeje si, abych se stal následným opatrovníkem jejího syna, neboť její zdravotní stav se horší a prakticky již druhým rokem za ně vše vyřizuji já. Nicméně teta se nechce opatrovnictví vzdát během svého života. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.