pečuj doma

Proškolení opatrovaného v bezpečnosti práce

27.6.2022

Jsem veřejný opatrovník. Mám dva opatrovance, kteří pracují na dohodu o provedení práce v komunálních službách v našem městě. Nyní mě jejich nadřízený požádal, abych je proškolila v BOZP a PO, že nebudou běžnému školení rozumět. Jaká je moje role? Mám jít s nimi na školení a zajistit, aby všemu porozumněli, a svůj podpis připojit k jejich? Nebo se toto výkonu opatrovnictví netýká a asistenci při školení může zajistit v našem případě např. asistent chráněného bydlení, kde žijí?

Odpověď

Zaměstnavatel Vašich opatrovaných má docela zajímavou fantazii a také netradiční představu o naplnění jeho povinnosti poučit zaměstnance tak, aby poučení pochopili.

Tedy – není to povinností Vaší, ale zaměstnavatele, aby byl schopen přizpůsobit svůj výklad i zaměstnancům s jednodušším uvažováním či komunikační bariérou. Pro tyto potřeby si samozřejmě může najmout tlumočníka, osobu, která bude na komunikaci proškolena a situaci s ledasjakým opatrovaný (zaměstnancem) zvládne.

Nicméně, Vy máte hájit práva a povinnosti (v zájmu) opatrovaného. Proto, byste měla zvážit, zda byste mohla napomoci, aby Váš opatrovaný díky Vaší přítomnosti lépe pochopil, co se kolem něj děje, a současně aby měl zaměstnavatel motivaci opatrovaného (opatrované) dále zaměstnávat, protože splní zákonnou povinnost ho/je proškolit, ale tak trošku jinak – jak vylíčím níže.

ALE – v žádném případě nejste odpovědná za proškolení, za chápání opatrovaných, a pokud byste u školení cokoliv podepsala, tak je to především zaměstnavatel, který má opatrovaným vysvětlit BOZP a PO způsobem, který jsou schopni pojmout. Váš podpis neříká – zaměstnanec pochopil.  

Taktéž je to zaměstnavatel, který může najmout asistenta pro své postižené zaměstnance (zvláště, pokud by čirou náhodou navíc čerpal na zaměstnávání osob se zdravotním postižením příspěvek od Úřadu práce).

Nicméně, pokud Vaši opatrovaní potřebují péči, tak ano, můžete sjednat i sociální službu jako doprovod a uhradit ji z příspěvku na péči. Ale ani takováto pracovnice není odpovědná za pochopení BOZP a PO opatrovaným, ale jen může opatrovanému pomoci lépe chápat.

Jakkoliv každý dlouholetý zaměstnanec absolvoval školení BOZP a PO několikrát, neopravňuje ho to učit (školit) druhé. A pokud byste Vy nebo pracovníci CHB dělali něco jako tlumočníka – lehčím způsobem vysvětlovali složitější témata, tak se můžete dopustit zkreslení informací, vypuštění podstatného, prostě proto, že nejste odborníci.

Vaše přítomnost by měla mít trošku jinou funkci. Budete při výkladu pozorovat Vašeho opatrovaného/opatrované a jakmile poznáte, že nechápe, nerozumí, ztrácí pozornost, tak upozorníte školitele, aby si ověřil, že byl pochopen, aby to vysvětlil jednodušeji. Prostě dohlédnete, aby opravdu využil své lektorské dovednosti a aby opatrovaný dostal po právu pořádné a přizpůsobené školení. Současně pak teprve dohlédnete, aby opatrovaný podepsal (pravdivě), že byl proškolen a pochopil a tím bude mít zaměstnavatel teprve splněno povinné proškolení.

A to si troufám říct, že jejich zaměstnavatel asi od Vás neočekává.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.