pečuj doma

Proškolení opatrovaného v bezpečnosti práce

27.6.2022

Jsem veřejný opatrovník. Mám dva opatrovance, kteří pracují na dohodu o provedení práce v komunálních službách v našem městě. Nyní mě jejich nadřízený požádal, abych je proškolila v BOZP a PO, že nebudou běžnému školení rozumět. Jaká je moje role? Mám jít s nimi na školení a zajistit, aby všemu porozumněli, a svůj podpis připojit k jejich? Nebo se toto výkonu opatrovnictví netýká a asistenci při školení může zajistit v našem případě např. asistent chráněného bydlení, kde žijí?

Odpověď

Zaměstnavatel Vašich opatrovaných má docela zajímavou fantazii a také netradiční představu o naplnění jeho povinnosti poučit zaměstnance tak, aby poučení pochopili.

Tedy – není to povinností Vaší, ale zaměstnavatele, aby byl schopen přizpůsobit svůj výklad i zaměstnancům s jednodušším uvažováním či komunikační bariérou. Pro tyto potřeby si samozřejmě může najmout tlumočníka, osobu, která bude na komunikaci proškolena a situaci s ledasjakým opatrovaný (zaměstnancem) zvládne.

Nicméně, Vy máte hájit práva a povinnosti (v zájmu) opatrovaného. Proto, byste měla zvážit, zda byste mohla napomoci, aby Váš opatrovaný díky Vaší přítomnosti lépe pochopil, co se kolem něj děje, a současně aby měl zaměstnavatel motivaci opatrovaného (opatrované) dále zaměstnávat, protože splní zákonnou povinnost ho/je proškolit, ale tak trošku jinak – jak vylíčím níže.

ALE – v žádném případě nejste odpovědná za proškolení, za chápání opatrovaných, a pokud byste u školení cokoliv podepsala, tak je to především zaměstnavatel, který má opatrovaným vysvětlit BOZP a PO způsobem, který jsou schopni pojmout. Váš podpis neříká – zaměstnanec pochopil.  

Taktéž je to zaměstnavatel, který může najmout asistenta pro své postižené zaměstnance (zvláště, pokud by čirou náhodou navíc čerpal na zaměstnávání osob se zdravotním postižením příspěvek od Úřadu práce).

Nicméně, pokud Vaši opatrovaní potřebují péči, tak ano, můžete sjednat i sociální službu jako doprovod a uhradit ji z příspěvku na péči. Ale ani takováto pracovnice není odpovědná za pochopení BOZP a PO opatrovaným, ale jen může opatrovanému pomoci lépe chápat.

Jakkoliv každý dlouholetý zaměstnanec absolvoval školení BOZP a PO několikrát, neopravňuje ho to učit (školit) druhé. A pokud byste Vy nebo pracovníci CHB dělali něco jako tlumočníka – lehčím způsobem vysvětlovali složitější témata, tak se můžete dopustit zkreslení informací, vypuštění podstatného, prostě proto, že nejste odborníci.

Vaše přítomnost by měla mít trošku jinou funkci. Budete při výkladu pozorovat Vašeho opatrovaného/opatrované a jakmile poznáte, že nechápe, nerozumí, ztrácí pozornost, tak upozorníte školitele, aby si ověřil, že byl pochopen, aby to vysvětlil jednodušeji. Prostě dohlédnete, aby opravdu využil své lektorské dovednosti a aby opatrovaný dostal po právu pořádné a přizpůsobené školení. Současně pak teprve dohlédnete, aby opatrovaný podepsal (pravdivě), že byl proškolen a pochopil a tím bude mít zaměstnavatel teprve splněno povinné proškolení.

A to si troufám říct, že jejich zaměstnavatel asi od Vás neočekává.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

30.11.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

PŘÍPAD Z PORADNY: Zanedbání zdravotní péče u bezmocného

28.11.2022 Bezplatné poradny MS kruhu mají značné rozpětí. Zvládají dotazy ohledně nároků na pomůcky, průkazy OZP, ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné, důchody, také smlouvy s poskytovateli služeb nebo celou agendu opatrovnickou. Často jsme úspěšní s námitkou a s odvoláním u příspěvku na péči a občas rovněž s různými žalobami… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.