pečuj doma

Schválení právního jednání - co čekat od jednání u soudu?

25.4.2022

Mám menší technický dotaz. Na soud jsme před časem odeslali návrh na schválení právního jednání za opatrovance (babičku) se smlouvou o péči. Oba rodiče jsou na květen pozvaní k soudu. Očekával jsem, že to spíše soud zamítne a nebo schválí sám. Na co se tedy mají nachystat, to bude obdobné, jako když byl otec ustanoven opatrovníkem? Budou si muset žádost obhájit, popř. hodinovou částku za péči o babičku, že je oprávněná, nebo je to běžný postup, že by tam pouze měli být u toho jednání?

Odpověď

Soud má právo o věci vést řízení a musí rozhodnout v nejlepším zájmu opatrované. Nadto mnoho pečujících nepostupuje podle práva a nevytváří takovou smlouvu, takže možná je soudce i překvapený. Takže proto svolává ústní jednání, kde vyslechne názor opatrovníka, shlédne pečující, možná i vyslechne a podle toho rozhodne.

Soud jen vázán zásadou projednací (nejde-li o správní soudnictví), tj. bylo by spíše velmi výjimečné, kdyby se v občanskoprávní věci soud rozhodl jednat bez nařízeného jednání.

Co bude soud u jednání požadovat, to bohužel nevím. Máte obavy o částku, kterou jste nastavili. K tomu je potřeba říci, že opatrovník by měl umět obhájit, proč zrovna takovou částku zvolil a považuje ji za přijatelnou a odpovídající (jak poměrům pečující osoby, zvyklostem a také majetkovým poměrům opatrované).

Očekávám, že se soud zeptá:

  1. Proč jste vůbec volili takovou smlouvu – aby nebylo sporu, když je to v rodině.
  2. Jak to fungovalo do teď?
  3. Proč to dáváte schválit – protože je to na dobu neurčitou a současně pečující žije s opatrovanou v domácnosti, aby bylo na jisto postaveno, že nedochází ke zneužití.
  4. Jak jste přišli na částku – asi jste ji odvodili od minimální mzdy, částky, za kterou jsou poskytovány sociální služby, a také podle úvahy, že v daném regionu už levněji nejde sehnat další pečující osobu. Jde o práci náročnou a už i tak je péče náročná a zpravidla poskytovaná ve vyšším než smluveném rozsahu, tj. vlastně s takovými přesčasy.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdo může být považován za osobu se zdravotním postižením

6.7.2025 Žádala jsem o uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou. Česká správa sociálního zabezpečení však řízení zastavila. Můžete mi poradit s odvoláním? Nemám s tím žádnou zkušenost.
Citace z usnesení: "Podle posudku Institutu posuzování zdravotního stavu ... byl účastník uznán invalidním pro invaliditu druhého více...

INFO: Jak hledat a najít lásku s handicapem

5.7.2025 Lidé se zdravotním postižením mají ztížené možnosti v mnoha oblastech života. Jednou z těchto oblastí je i partnerský život a romantické vztahy. Zvlášť obtížné je seznamování pro ty, kdo touží po vztahu se zdravými partnery a partnerkami. V těchto případech mohou být postižení vystaveni předsudkům a stereotypním představám, které stále panují. více...

GLOSA: Hanebníci v poslaneckých a senátních lavicích

4.7.2025 Václav Krása se neúnavně pokouší do úplně poslední chvíle o navýšení příspěvku na péči. Na webu NRZP mj. píše: „Sněmovna schválila v tisku 926 zvýšení příspěvku na péči v 1. stupni na 1300,- korun a ve 2. stupni na 5400,- korun (s platností od roku 2026). Je to návrh KDU-ČSL, který byl předložen do návrhu zákona, jako jasný přílepek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.