pečuj doma

Souhlas veřejného opatrovníka s operací opatrovaného

21.4.2022

Opatrovanec není omezen ve svéprávnosti a má pouze ustanoveného veřejného opatrovníka. Soud toto rozhodnutí odůvodnil tím, že je opatrovanec v pobytovém zařízení, kde není ohrožen žádnou újmou a a o jeho zájmy se postará veřejný opatrovník. Před 14 dny jsem řešila praktický problém, pán by hospitalizován a měl mu být odejmuto jedno varle.
Já jsem jako veřejný opatrovník měla udělit souhlas s hospitalizací a s operací, což jsem odmítla, protože pán není omezen ve svéprávnosti a vycházela jsem z § 469: Opatrovník jedná pokud možno společně s opatrovancem. Jedná-li opatrovník v těchto případech samostatně, jedná v souladu s vůlí opatrovance. Nelze-li vůli opatrovance zjistit, rozhodne na návrh opatrovníka soud.
Pán není schopen svou vůli opravdu projevit, proto jsem s lékařem domluvila, že se obrátí na soud a zahájí detenční řízení. K operaci nakonec nedošlo kvůli jiným zdravotním komplikacím pána. Pokud jde o operaci, byla jsem toho názoru, že bude nutný souhlas soudu - viz § 101 OZ.
Prosím o radu, jak řešit situaci do budoucna. Obávám se, že hospitalizace se budou opakovat a pán skutečně nedokáže projevit svou vůli. Napadá mě podat jedině znovu návrh na omezení svéprávnosti, jinak se bude nutné obracet se na soud, aby rozhodnul. Je můj výklad správný?

Odpověď

Co se týče jakéhokoliv souhlasu s lékařským zákrokem, je otázkou, jak jste ustanovena opatrovníkem. Předpokládám, že Vás soud ustanovil spíše dle § 465 tomu, jehož zdravotní stav mu působí obtíže při správě jmění nebo hájení práv. Tady se nevyžaduje vůle opatrovaného, příp. nahrazení soudem dle § 469 odst. 2. Dle § 469 oz jde o zvláštní způsob, kdy si sám opatrovaný zvolil/požádal o opatrovníka pro správu jmění. Tam ani nic jiného opatrovník nerozhoduje.

Takže odpověď, zda můžete běžné zdravotní jednání rozhodovat za opatrovaného, budeme hledat v listině opatrovníka (dle § 465 oz) a stanoveného rozsahu jednání. Pokud je neurčitý, tak bohužel uvažujete správně, buď bude nutné svéprávnost omezit, v zásadě vyjmenovat, co vše už pán nezvládá, a to svěřit do povinností opatrovníka.

Ale stejně jako by bylo limitované rozhodování třeba v penězích: na běžné a pak to, co se schvaluje s opatrovnickou radou (§ 480 oz) či se soudem (§ 483), tak v těchto a dalších paragrafech musíme hledat i zdravotní souhlasy.

§ 480 vymezuje, že s bez souhlasu opatrovnické rady nesmí opatrovník rozhodnout o zásazích do integrity opatrovance, nejedná-li se o zákroky bez závažných následků.

A správně jste identifikovala povinnost rozhodnout o odebrání varlete soudem (dle § 101 oz). Ještě přidávám (jen pro úplnost), kdyby ošetřovaný (omezený ve svéprávnosti) zákroku odporoval (a opatrovník souhlasil), postupovalo by se dle § 100 oz.

Omezení v rozhodování opatrovníkem (§ 480, § 100, § 101 oz) nezmění to, že bude pán omezen a Vám budou svěřena jednání ve zdravotní oblasti. Opatrovník rozhoduje vždy jen o běžném (tj. drobném) ošetření.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.