pečuj doma

Spoluvlastnictví domu a náklady na bydlení opatrované

14.4.2023

Máme nově v opatrovnictví mladší paní, která vlastní 1/2 nemovitosti spolu se svým bratrem. Ona sama obývá technickou místnost, kterou jí bratr uzpůsobil k bydlení, a v patře bydlí nájemníci, kteří mají uzavřenou nájemní smlouvu s bratrem opatrované. Elektrika je psaná na nájemnici a naše opatrovankyně jí platila měsíčně částku zhruba 3 000 Kč. Nemá žádné potvrzení o platbách ani dohodu o tom, že bude přispívat na energie. Zálohy na vodu platí bratr. Nemáme žádné údaje o nastavených zálohách. Jak postupovat? Opatovankyně je snadno ovlivnitelná a manipulovatelná. Je omezená na finance, pracovně právní smlouvy, majetkoprávní vztahy.

Odpověď

Představte si opatrovanou jako Vaše dítě, které má domek napůl se svým exmanželem, a Vy se teď rozhodujete, aby Vaše dítě z nešťastného manželství vyšlo se ctí. Potřebujete, ideálně, nastavit vztahy dvou vlastníků tak, aby byly přehledné, spravedlivé. Je potřeba, abyste získali přehled o spotřebě v domě a zhodnotili, zda opatrovaná částkou 3 000 Kč nepřeplácí. Ačkoliv dohoda spoluvlastníků o užívání prostoru a o úhradě nákladů nemusí být písemná, bylo by vhodné se s bratrem dohodnout, že byste to z důvodu kontroly soudem potřebovali. Dohoda s nájemkyní je až druhá.

Může jít o tyto situace:

  1. Bratr je šikovný, svým způsobem milující a nechce apriori opatrovanou obrat.
  2. Bratr je sice šikovný, ale hlavně pro svoji kapsu.
  3. Bratr je neznalý a řeší to, jak to jde, ale moc spravedlivého řešení tu není.
  4. Nájemkyně je spravedlivá.
  5. Nájemkyně je vychytralá.

Píšete, že mají bratr a opatrovaná dům napůl, ale opatrovaná užívá jen technickou místnost, která je uzpůsobena k bydlení. Je to přijatelné bydlení, odpovídá ½ domu? Má kvalitu? Bylo jen přizpůsobené nebo proběhla nákladnější investice, aby byl prostor obyvatelný? Kdo nesl náklad přizpůsobení?
Nájem – je příjmem jen bratra nebo se zisk z nájmu dělí mezi sourozence (a platí opatrovaná daň z pronájmu)?
Jaký poměr má z nájmu bratr (který asi dům neužívá, tak by mohl mít z nájmu vyšší částku) a jaký opatrovaná, která tak užívá majetek?
Jaké jsou náklady na topení, elektřinu, vodu, plyn, údržbu, opravy? Jak se tyto náklady mezi sourozence dělí? Tušíte sice něco o vodě a elektřině, ale bližší informace potřebujete zjistit.

Potřebujete se především zorientovat, co a jak je. Pak vyhodnotit férovost. A ideálně to s bratrem sepsat, aby bylo jasno.
Pak teprve budete řešit s nájemnicí, jaký vztah tu má s opatrovanou ohledně úhrady 3 000 Kč za elektřinu a férovost této platby. Bylo by vhodné případně řešit i namontování měřáku spotřeby.

Je to pro začátek docela složitější vše rozmotat, budu držet pěsti, aby se to podařilo.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.