pečuj doma

Spoluvlastnictví domu a náklady na bydlení opatrované

14.4.2023

Máme nově v opatrovnictví mladší paní, která vlastní 1/2 nemovitosti spolu se svým bratrem. Ona sama obývá technickou místnost, kterou jí bratr uzpůsobil k bydlení, a v patře bydlí nájemníci, kteří mají uzavřenou nájemní smlouvu s bratrem opatrované. Elektrika je psaná na nájemnici a naše opatrovankyně jí platila měsíčně částku zhruba 3 000 Kč. Nemá žádné potvrzení o platbách ani dohodu o tom, že bude přispívat na energie. Zálohy na vodu platí bratr. Nemáme žádné údaje o nastavených zálohách. Jak postupovat? Opatovankyně je snadno ovlivnitelná a manipulovatelná. Je omezená na finance, pracovně právní smlouvy, majetkoprávní vztahy.

Odpověď

Představte si opatrovanou jako Vaše dítě, které má domek napůl se svým exmanželem, a Vy se teď rozhodujete, aby Vaše dítě z nešťastného manželství vyšlo se ctí. Potřebujete, ideálně, nastavit vztahy dvou vlastníků tak, aby byly přehledné, spravedlivé. Je potřeba, abyste získali přehled o spotřebě v domě a zhodnotili, zda opatrovaná částkou 3 000 Kč nepřeplácí. Ačkoliv dohoda spoluvlastníků o užívání prostoru a o úhradě nákladů nemusí být písemná, bylo by vhodné se s bratrem dohodnout, že byste to z důvodu kontroly soudem potřebovali. Dohoda s nájemkyní je až druhá.

Může jít o tyto situace:

  1. Bratr je šikovný, svým způsobem milující a nechce apriori opatrovanou obrat.
  2. Bratr je sice šikovný, ale hlavně pro svoji kapsu.
  3. Bratr je neznalý a řeší to, jak to jde, ale moc spravedlivého řešení tu není.
  4. Nájemkyně je spravedlivá.
  5. Nájemkyně je vychytralá.

Píšete, že mají bratr a opatrovaná dům napůl, ale opatrovaná užívá jen technickou místnost, která je uzpůsobena k bydlení. Je to přijatelné bydlení, odpovídá ½ domu? Má kvalitu? Bylo jen přizpůsobené nebo proběhla nákladnější investice, aby byl prostor obyvatelný? Kdo nesl náklad přizpůsobení?
Nájem – je příjmem jen bratra nebo se zisk z nájmu dělí mezi sourozence (a platí opatrovaná daň z pronájmu)?
Jaký poměr má z nájmu bratr (který asi dům neužívá, tak by mohl mít z nájmu vyšší částku) a jaký opatrovaná, která tak užívá majetek?
Jaké jsou náklady na topení, elektřinu, vodu, plyn, údržbu, opravy? Jak se tyto náklady mezi sourozence dělí? Tušíte sice něco o vodě a elektřině, ale bližší informace potřebujete zjistit.

Potřebujete se především zorientovat, co a jak je. Pak vyhodnotit férovost. A ideálně to s bratrem sepsat, aby bylo jasno.
Pak teprve budete řešit s nájemnicí, jaký vztah tu má s opatrovanou ohledně úhrady 3 000 Kč za elektřinu a férovost této platby. Bylo by vhodné případně řešit i namontování měřáku spotřeby.

Je to pro začátek docela složitější vše rozmotat, budu držet pěsti, aby se to podařilo.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.