pečuj doma

Stihne soud odsouhlasit operaci opatrované?

17.9.2022

Jsem veřejným opatrovníkem, klientka musí být akutně hospitalizována a následně bude provedena operace. Jak mám postupovat při podpisu o souhlasu, vím, že je to zásah do intergity klientky a měl by schvalovat soud. Ale stihne se to? Není čas.

Odpověď

V akutních a neodkladných věcech může lékař konat i bez souhlasu (§ 5 zákona o zdravotních službách a § 99 občanského zákoníku). Jinak opravdu není ve Vaší pravomoci rozhodovat o zásadních záležitostech zasahujících do integrity osoby.

Čistě teoreticky, pokud by opatrovaná byla schopná sama pochopit, co se bude dít, jaké jsou možnosti, co jí hrozí, uměla by si vybrat způsob provedení, uděluje souhlas se zásahem sama, a to dokonce, pokud je na danou činnost omezena (§ 101 občanského zákoníku vymezuje, že soud dává přivolení jen za osobu neschopnou úsudku).

Musí zde dle § 101 občanského zákoníku, v platném znění, přivolit soud (resp. za určitých okolností i jen opatrovnická rada, pokud by byla zřízena). Nicméně, jak soud bude/nebude rychlý, záleží i na intenzitě návrhu, který podáte. Asi bych osobně využila psychologického tlaku a psala podání červeně se zvýrazněním slov akutní/nesnese odkladu, termín operace je … A pak bych po podání na soud hned druhý den psala urgenci. Psaní urgencí (datovou zprávou) bych psala opakovaně.

Využívala bych nátlaku: „Opatrovaná není schopna úsudku (ve vztahu k § 101 občanského zákoníku, v platném znění) a současně jde o takový zásah do integrity, že ho nelze považovat za běžný, aby o něm mohl v rámci zmocnění rozhodnout opatrovník. Jde o zásah zanechávající trvalé následky a je nutné přivolení soudu. Opatrovaná trpí již díky své neschopnosti se rozhodovat průtahy, kdy není možno bez přivolení soudu s operací začít. Není možné v rámci lidskosti a základních práv tento čas protahovat. Žádáme soud o okamžité shlédnutí opatrované a rozhodnutí, zda k operaci přivoluje. Přílohou přikládáme vyjádření lékaře a doporučení k operaci. Situace nesnese odkladu. Je akutní a je třeba ji řešit přednostně, aby nedošlo u opatrované k další úhoně z důvodu nedostupnosti odpovídající zdravotní péče pro splnění byrokratických povinností, které nemají bránit zákroku, ale primárně sloužili k ochraně člověka.“

Vím, že je pro opatrovníky často těžké „tlačit“ na vznešený soud, ale ochrana práv opatrovaných někdy znamená i postavit se, nebo přinutit autority, na které bychom si třeba samostatně netroufli.

Držím pěsti a budu ráda, když nám dáte vědět, který soud a jak rychle nakonec dokázal rozhodnout.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

INFO: Zimní úrazy seniorů na zledovatělých chodnících

3.12.2023 Zima přináší s sebou nejen krásné výhledy a radost z prvního sněhu, ale také zvýšené riziko úrazů, zejména pro seniory. Kluzké chodníky a náledí mohou být pro starší osoby velmi nebezpečné. Podívejme se nyní na nejčastější úrazy, ke kterým dochází na ledu a zledovatělých chodnících v zimě. Tématu se podrobněji věnoval web zdrave.cz více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.