pečuj doma

Stihne soud odsouhlasit operaci opatrované?

17.9.2022

Jsem veřejným opatrovníkem, klientka musí být akutně hospitalizována a následně bude provedena operace. Jak mám postupovat při podpisu o souhlasu, vím, že je to zásah do intergity klientky a měl by schvalovat soud. Ale stihne se to? Není čas.

Odpověď

V akutních a neodkladných věcech může lékař konat i bez souhlasu (§ 5 zákona o zdravotních službách a § 99 občanského zákoníku). Jinak opravdu není ve Vaší pravomoci rozhodovat o zásadních záležitostech zasahujících do integrity osoby.

Čistě teoreticky, pokud by opatrovaná byla schopná sama pochopit, co se bude dít, jaké jsou možnosti, co jí hrozí, uměla by si vybrat způsob provedení, uděluje souhlas se zásahem sama, a to dokonce, pokud je na danou činnost omezena (§ 101 občanského zákoníku vymezuje, že soud dává přivolení jen za osobu neschopnou úsudku).

Musí zde dle § 101 občanského zákoníku, v platném znění, přivolit soud (resp. za určitých okolností i jen opatrovnická rada, pokud by byla zřízena). Nicméně, jak soud bude/nebude rychlý, záleží i na intenzitě návrhu, který podáte. Asi bych osobně využila psychologického tlaku a psala podání červeně se zvýrazněním slov akutní/nesnese odkladu, termín operace je … A pak bych po podání na soud hned druhý den psala urgenci. Psaní urgencí (datovou zprávou) bych psala opakovaně.

Využívala bych nátlaku: „Opatrovaná není schopna úsudku (ve vztahu k § 101 občanského zákoníku, v platném znění) a současně jde o takový zásah do integrity, že ho nelze považovat za běžný, aby o něm mohl v rámci zmocnění rozhodnout opatrovník. Jde o zásah zanechávající trvalé následky a je nutné přivolení soudu. Opatrovaná trpí již díky své neschopnosti se rozhodovat průtahy, kdy není možno bez přivolení soudu s operací začít. Není možné v rámci lidskosti a základních práv tento čas protahovat. Žádáme soud o okamžité shlédnutí opatrované a rozhodnutí, zda k operaci přivoluje. Přílohou přikládáme vyjádření lékaře a doporučení k operaci. Situace nesnese odkladu. Je akutní a je třeba ji řešit přednostně, aby nedošlo u opatrované k další úhoně z důvodu nedostupnosti odpovídající zdravotní péče pro splnění byrokratických povinností, které nemají bránit zákroku, ale primárně sloužili k ochraně člověka.“

Vím, že je pro opatrovníky často těžké „tlačit“ na vznešený soud, ale ochrana práv opatrovaných někdy znamená i postavit se, nebo přinutit autority, na které bychom si třeba samostatně netroufli.

Držím pěsti a budu ráda, když nám dáte vědět, který soud a jak rychle nakonec dokázal rozhodnout.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

NÁVOD: Vše o pečovatelské službě - aktualizované rady

6.2.2023 Mnoha lidem nevyhovuje institucionalizované poskytování péče v různých domovech (též nazývaných i ústavech). Pokud má opečovávaný dostatek prostředků, případně potřebuje jen méně péče, nabízí naše sociální služby pomoc v domácnosti pomocí pečovatelské služby. Na všechny podstatné otázky odpovídá magistra Radka Pešlová. více...

ZPRÁVY: Co ukázal lednový výzkum ústavu STEM

5.2.2023 Česká veřejnost nejlépe hodnotí zdejší kvalitu zdravotní péče. Výzkum neziskového ústavu STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších osmnácti let v lednu. Na otázky odpověděl soubor 1089 respondentů. STEM žádal občany, aby vystavili vysvědčení fungování naší společnosti v roce 2022. více...

INFO: NRZP nesouhlasí se zvýšením ceny léků a chce o tom jednat

4.2.2023 Národní rada zdravotně postižených oslovila ministra financí Zbyňka Stanjuru, a to v souvislosti s jeho návrhem na zrušení 10 % sazby daně z přidané hodnoty a snížení 15 % sazby DPH o 1-2 procentní body. Současná 10 % DPH se vztahuje i na léky a návrh by vedl ke zvýšení cen léků. Tato změna by se velmi dotkla osob se zdravotním postižením. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.