pečuj doma

Stihne soud odsouhlasit operaci opatrované?

17.9.2022

Jsem veřejným opatrovníkem, klientka musí být akutně hospitalizována a následně bude provedena operace. Jak mám postupovat při podpisu o souhlasu, vím, že je to zásah do intergity klientky a měl by schvalovat soud. Ale stihne se to? Není čas.

Odpověď

V akutních a neodkladných věcech může lékař konat i bez souhlasu (§ 5 zákona o zdravotních službách a § 99 občanského zákoníku). Jinak opravdu není ve Vaší pravomoci rozhodovat o zásadních záležitostech zasahujících do integrity osoby.

Čistě teoreticky, pokud by opatrovaná byla schopná sama pochopit, co se bude dít, jaké jsou možnosti, co jí hrozí, uměla by si vybrat způsob provedení, uděluje souhlas se zásahem sama, a to dokonce, pokud je na danou činnost omezena (§ 101 občanského zákoníku vymezuje, že soud dává přivolení jen za osobu neschopnou úsudku).

Musí zde dle § 101 občanského zákoníku, v platném znění, přivolit soud (resp. za určitých okolností i jen opatrovnická rada, pokud by byla zřízena). Nicméně, jak soud bude/nebude rychlý, záleží i na intenzitě návrhu, který podáte. Asi bych osobně využila psychologického tlaku a psala podání červeně se zvýrazněním slov akutní/nesnese odkladu, termín operace je … A pak bych po podání na soud hned druhý den psala urgenci. Psaní urgencí (datovou zprávou) bych psala opakovaně.

Využívala bych nátlaku: „Opatrovaná není schopna úsudku (ve vztahu k § 101 občanského zákoníku, v platném znění) a současně jde o takový zásah do integrity, že ho nelze považovat za běžný, aby o něm mohl v rámci zmocnění rozhodnout opatrovník. Jde o zásah zanechávající trvalé následky a je nutné přivolení soudu. Opatrovaná trpí již díky své neschopnosti se rozhodovat průtahy, kdy není možno bez přivolení soudu s operací začít. Není možné v rámci lidskosti a základních práv tento čas protahovat. Žádáme soud o okamžité shlédnutí opatrované a rozhodnutí, zda k operaci přivoluje. Přílohou přikládáme vyjádření lékaře a doporučení k operaci. Situace nesnese odkladu. Je akutní a je třeba ji řešit přednostně, aby nedošlo u opatrované k další úhoně z důvodu nedostupnosti odpovídající zdravotní péče pro splnění byrokratických povinností, které nemají bránit zákroku, ale primárně sloužili k ochraně člověka.“

Vím, že je pro opatrovníky často těžké „tlačit“ na vznešený soud, ale ochrana práv opatrovaných někdy znamená i postavit se, nebo přinutit autority, na které bychom si třeba samostatně netroufli.

Držím pěsti a budu ráda, když nám dáte vědět, který soud a jak rychle nakonec dokázal rozhodnout.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.