pečuj doma

Syn se stává opatrovníkem. Musí to u soudu potvrdit?

23.12.2022

Syn byl soudem ustanoven opatrovníkem svého otce. Již obddržel rozhodnutí soudu o opatrovnictví, je nutné s tímto rozhodnutím zajít na soud a opatřit ho "doložkou" nebo ho nějak jinak potvrdit? Termín 2 měsíců na doložení majetku opatrovaného se počítá od vyzvednutí rozhodnutí na poště? Co všechno musí obsahovat počáteční soupis majetku opatrovaného?

Odpověď

Ano, je potřeba s rozhodnutím zajít na soud a vyznačit doložku právní moci. Bez doložky není jisté, zda se někdo proti rozhodnutí neodvolal a zda je opravdu platné.

Termín 2 měsíce pro doložení zprávy soudu se počítá ode dne nabytí právní moci. Tedy od okamžiku, kdy může funkčně opatrovník opatrovaného zastupovat.

Co musí obsahovat počáteční zpráva se zkuste prvně zeptat na soudu. Je dost možné, že k tomu soud má svůj „formulář“ – některé soudy formuláře mají. Pokud na soudu nepochodíte, zpracovali jsme od str. 133 naší publikace (ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) formulář ke zprávě soudu, který můžete využít, jak pro počáteční informaci soudu, tak i pro roční zprávu soudu (vždy nutné za kalendářní rok podat zprávu soudu do 30.6. roku následujícího). Je to obdoba účetnictví – na začátku si musíte udělat přehled, o tom, co vše opatrovaný má, co potřebuje, co budete do budoucna řešit (např. dosud ve vlastním bydlení, bude se řešit poskytování sociální služby; vydaný průkaz pro osoby se zdravotním postižením, kterému končí platnost, bude se muset žádat o prodloužení). A pak ročně dokládáte, co se povedlo (např. zvýšení příspěvku na péči, zneplatnění smlouvy, kterou opatrovník podepsal, když už nevěděl, co se děje) a jaký má stav majetku (movitého, nemovitého, na účtech, spoření, pojištění atd.).

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.