pečuj doma

Syn se stává opatrovníkem. Musí to u soudu potvrdit?

23.12.2022

Syn byl soudem ustanoven opatrovníkem svého otce. Již obddržel rozhodnutí soudu o opatrovnictví, je nutné s tímto rozhodnutím zajít na soud a opatřit ho "doložkou" nebo ho nějak jinak potvrdit? Termín 2 měsíců na doložení majetku opatrovaného se počítá od vyzvednutí rozhodnutí na poště? Co všechno musí obsahovat počáteční soupis majetku opatrovaného?

Odpověď

Ano, je potřeba s rozhodnutím zajít na soud a vyznačit doložku právní moci. Bez doložky není jisté, zda se někdo proti rozhodnutí neodvolal a zda je opravdu platné.

Termín 2 měsíce pro doložení zprávy soudu se počítá ode dne nabytí právní moci. Tedy od okamžiku, kdy může funkčně opatrovník opatrovaného zastupovat.

Co musí obsahovat počáteční zpráva se zkuste prvně zeptat na soudu. Je dost možné, že k tomu soud má svůj „formulář“ – některé soudy formuláře mají. Pokud na soudu nepochodíte, zpracovali jsme od str. 133 naší publikace (ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) formulář ke zprávě soudu, který můžete využít, jak pro počáteční informaci soudu, tak i pro roční zprávu soudu (vždy nutné za kalendářní rok podat zprávu soudu do 30.6. roku následujícího). Je to obdoba účetnictví – na začátku si musíte udělat přehled, o tom, co vše opatrovaný má, co potřebuje, co budete do budoucna řešit (např. dosud ve vlastním bydlení, bude se řešit poskytování sociální služby; vydaný průkaz pro osoby se zdravotním postižením, kterému končí platnost, bude se muset žádat o prodloužení). A pak ročně dokládáte, co se povedlo (např. zvýšení příspěvku na péči, zneplatnění smlouvy, kterou opatrovník podepsal, když už nevěděl, co se děje) a jaký má stav majetku (movitého, nemovitého, na účtech, spoření, pojištění atd.).

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.