pečuj doma

Syn se stává opatrovníkem. Musí to u soudu potvrdit?

23.12.2022

Syn byl soudem ustanoven opatrovníkem svého otce. Již obddržel rozhodnutí soudu o opatrovnictví, je nutné s tímto rozhodnutím zajít na soud a opatřit ho "doložkou" nebo ho nějak jinak potvrdit? Termín 2 měsíců na doložení majetku opatrovaného se počítá od vyzvednutí rozhodnutí na poště? Co všechno musí obsahovat počáteční soupis majetku opatrovaného?

Odpověď

Ano, je potřeba s rozhodnutím zajít na soud a vyznačit doložku právní moci. Bez doložky není jisté, zda se někdo proti rozhodnutí neodvolal a zda je opravdu platné.

Termín 2 měsíce pro doložení zprávy soudu se počítá ode dne nabytí právní moci. Tedy od okamžiku, kdy může funkčně opatrovník opatrovaného zastupovat.

Co musí obsahovat počáteční zpráva se zkuste prvně zeptat na soudu. Je dost možné, že k tomu soud má svůj „formulář“ – některé soudy formuláře mají. Pokud na soudu nepochodíte, zpracovali jsme od str. 133 naší publikace (ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) formulář ke zprávě soudu, který můžete využít, jak pro počáteční informaci soudu, tak i pro roční zprávu soudu (vždy nutné za kalendářní rok podat zprávu soudu do 30.6. roku následujícího). Je to obdoba účetnictví – na začátku si musíte udělat přehled, o tom, co vše opatrovaný má, co potřebuje, co budete do budoucna řešit (např. dosud ve vlastním bydlení, bude se řešit poskytování sociální služby; vydaný průkaz pro osoby se zdravotním postižením, kterému končí platnost, bude se muset žádat o prodloužení). A pak ročně dokládáte, co se povedlo (např. zvýšení příspěvku na péči, zneplatnění smlouvy, kterou opatrovník podepsal, když už nevěděl, co se děje) a jaký má stav majetku (movitého, nemovitého, na účtech, spoření, pojištění atd.).

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.