pečuj doma

Syn se stává opatrovníkem. Musí to u soudu potvrdit?

23.12.2022

Syn byl soudem ustanoven opatrovníkem svého otce. Již obddržel rozhodnutí soudu o opatrovnictví, je nutné s tímto rozhodnutím zajít na soud a opatřit ho "doložkou" nebo ho nějak jinak potvrdit? Termín 2 měsíců na doložení majetku opatrovaného se počítá od vyzvednutí rozhodnutí na poště? Co všechno musí obsahovat počáteční soupis majetku opatrovaného?

Odpověď

Ano, je potřeba s rozhodnutím zajít na soud a vyznačit doložku právní moci. Bez doložky není jisté, zda se někdo proti rozhodnutí neodvolal a zda je opravdu platné.

Termín 2 měsíce pro doložení zprávy soudu se počítá ode dne nabytí právní moci. Tedy od okamžiku, kdy může funkčně opatrovník opatrovaného zastupovat.

Co musí obsahovat počáteční zpráva se zkuste prvně zeptat na soudu. Je dost možné, že k tomu soud má svůj „formulář“ – některé soudy formuláře mají. Pokud na soudu nepochodíte, zpracovali jsme od str. 133 naší publikace (ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) formulář ke zprávě soudu, který můžete využít, jak pro počáteční informaci soudu, tak i pro roční zprávu soudu (vždy nutné za kalendářní rok podat zprávu soudu do 30.6. roku následujícího). Je to obdoba účetnictví – na začátku si musíte udělat přehled, o tom, co vše opatrovaný má, co potřebuje, co budete do budoucna řešit (např. dosud ve vlastním bydlení, bude se řešit poskytování sociální služby; vydaný průkaz pro osoby se zdravotním postižením, kterému končí platnost, bude se muset žádat o prodloužení). A pak ročně dokládáte, co se povedlo (např. zvýšení příspěvku na péči, zneplatnění smlouvy, kterou opatrovník podepsal, když už nevěděl, co se děje) a jaký má stav majetku (movitého, nemovitého, na účtech, spoření, pojištění atd.).

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.