pečuj doma

Syn si odvezl babičku, jak může jednat její opatrovnice?

8.5.2021

Moje babička se dle slov opatrovníka (paní M.) stala opatrovancem. Bohužel vyhrocené vztahy v rodině způsobily tuto situaci: Paní M. tvrdí, že se stala babiččiným opatrovníkem, avšak nedoložila dokument od soudu. Můj otec, syn babičky, popírá, že by dostal potvrzení od soudu o určení opatrovnictví. Otec si dnes babičku odvezl neznámo kam, opatrovnici ani mně nechce sdělit, kde se babička nachází. Babička je na tom mentálně hodně špatně, rovněž je nemocná a bere denně léky a aktuálně by měla být v karanténě, protože je pozitivní na covid. Opatrovnice se dnes po hádce s mým otcem zhroutila. Ráda bych pomohla tuto situaci nějak vyřešit, ale nevím, jaká jsou práva opatrovnice a mého otce.

Odpověď

Z listiny opatrovníka, který musí mít opatrovnice u sebe, dokážete dovodit povinnosti opatrovnice. Pokud opatrovnice listinu nemá (a stále trvá na tom, že opatrovnicí je), může se dostavit na soud a požádat o duplikát rozhodnutí soudu. Rozhodnutí musí být po nabytí právní moci (doložku NPM je třeba vyznačit na podatelně soudu).

Je velmi zvláštní, že by nikdo neměl žádný doklad, ale opatrovnictví se odehrálo. Mohlo by to nastat, kdyby sice soudní jednání skončilo, ale ještě není vydané rozhodnutí. Pak ale bohužel opatrovnice není opatrovnicí (pokud tedy nebyla opatrovnicí pro řízení, ale to nemá dopad do života opatrované, resp. jejího pobytu a péče, ale do toho, jak probíhá soud a komu soud doručuje).

Práva opatrovnice tady nejsou žádná velká... Opatrovnice nemá právní nárok na svou opatrovanou. Opatrovnice má dbát a vymáhat práva opatrované. Pokud opatrovnici zhroutí hádka v rodině, nejspíš schopnost obhajovat práva opatrované bude menší a spíš bude ustupovat.

Opatrovnice může požádat o pomoc na sociálním odboru na obci. Opatrovníci sice dostávají poučení od soudu o jejich povinnostech, ale bohužel je to zpravidla jen soupis paragrafů na papíře a nejsou schopni si pod tím představit více podrobností. Protože opatrovnictví se vykonává i na obcích (neodborněji na obci s rozšířenou působností), je vhodné požádat o pomoc na příslušné obci a situaci probrat.

Je-li opatrovnice přesvědčená, že je opatrovaná v ohrožení, může kontaktovat Policii. Koneckonců tu můžete kontaktovat, i když by opatrovnice nebyla opatrovnicí. Nikdo nemá seniorům (nebo komukoliv) ubližovat. Ale píšete, že v rodině máte vyhrocené vztahy, což ale nutně neznamená, že opatrované je špatně u syna. Jen to možná nevyhovuje opatrovnici. Tedy Policie by nejspíš situaci prošetřila, ale nezasáhla by.

Opatrovnice má zajistit (a to nikoliv nutně osobně), aby se o opatrovanou někdo dobře staral, aby opatrovaná měla, co potřebuje, je povinna se s ní stýkat, znát její zdravotní stav. Pokud je jí ve výkonu opatrovnictví bráněno, tak zde to naše legislativa zásadně neřeší (něco ve smyslu nařízení o vydání opatrovaného, jak se třeba děje u dětí při sporu mezi rodiči). Opatrovnice může jen podávat podnět k trestnému konání, pokud se v rodině nelze domluvit a domnívá se, že je opatrované ubližováno. Může opatrovanou nechat hledat, protože jako opatrovnice má mít přehled, kde opatrovaná je a pokud se domnívá, že je v ohrožení, bude Policie konat.

Ale upřímně – Vy sama tvrdíte, že není žádný dokument a jsou špatné vztahy. Tohle je špatný základ pro konečný cíl, aby babička Helenka byla v pořádku (a je jedno kde a s kým). Cílem by měla pro rodinu být právě Vaše babička a pokud není, tak by opatrovníka neměl dělat nikdo z rozhádaných příbuzných a je mi docela záhadou, že soud takové opatrovnictví připustil a neustanovil veřejného opatrovníka.

Doporučila bych i rodinné mediace. Je dost možné, že je za vším spor o majetek (bývá to tak časté, až je to opravdu smutné), a o to víc by neměl být opatrovníkem nikdo zainteresovaný. Ze své pozice také můžete dát podnět soudu o změnu opatrovníka, právě pro složitou situaci.

Asi bych Vám položila k celé situaci doplňující dotazy:

  • K čemu směřujete? Co konkrétního chcete pro babičku?
  • Co z toho nebude mít v péči u syna?
  • Co Vám brání se v rodině dohodnout?
  • K čemu byste využili práva opatrovníka, kdyby nějaká byla? Jaké práva byste chtěli mít? (příp. přijdu na Policii a babičku mi vydají, nebo půjdou k synovi a tam ji „zabaví“ a vydají ji nám)
  • Co Vám brání uznat, že by i v péči syna jí mohlo být alespoň přijatelně?
  • Čím syn babičku ohrožuje? Čím jí může uškodit?
  • Jak probíhal soud a proč je opatrovnicí současná opatrovnice a proč soud neurčil syna?
  • Je zakládána opatrovnická rada ke kontrole opatrovníka? Pokud je v rodině spor, bývá tento institut pro rodinu pojistkou. 

Pokud dokážete bez emocí situaci v duchu otázek zhodnotit, bude se Vám lépe žádat pomoc od naší poradny a případně i od správních orgánů. Bez informací a vyjasněných skutečností je to jakési vaření z vody.

Obávám se, že výše uvedeným jsem Vám úplně nepomohla, protože beznaděj při hádkách v rodině se jen velmi těžce řeší právem. Právo je někdy na rozpory, které nejsou na hraně přestupku a trestního, krátké. Ale snad Vám trošku napomohu. Když tak, prosím, buďte konkrétnější v celé situaci (v duchu otázek), ať mohu svoji odpověď pro Vás ještě doplnit.

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.