pečuj doma

Synovi jsem doplatila částku na auto. Náleží mi vrácená DPH?

30.9.2022

Jsem opatrovníkem zletilého syna, syn získal příspěvek na koupi motorového vozidla od úřadu práce ve výši 200 000 Kč. Osobní automobil jsme pořídili za cca 450 000 Kč s tím, že zbylou částku jsem financovala já. Chceme zažádat o vrácení DPH a teď nevíme, komu by DPH mělo být vyplaceno, synovi či mě? A nebo poměrově dle zaplacené částky?

Odpověď

Velmi zjednodušeně: vrácení DPH se provádí žadateli a vlastníkovi vozidla, současně oprávněné osobě, která získala příspěvek na kompenzační pomůcku – motorové vozidlo. Tj. vratka náleží synovi.

Ale, předpokládám, že se v tomto nebudete cítit komfortně, pokud jedinou platbou na pořízení vozu byl ze strany syna jen příspěvek (přiznaný díky jeho postižení) a vše ostatní, snad možná i povinné ručení a havarijní pojištění budete hradit Vy. A tak by Vám možná mohlo připadat fér, že by vratka měla jít „do Vaší kapsy“.

Tahle nespravedlnost pramení z právně pokrouceného vztahu, který jste si vytvořili. Kdybyste nebyly osoby spřízněné a současně jste stejně všechno nepodepisovala Vy jako opatrovník, tak by to vypadalo asi takto:

 1. Syn by měl potřebu se přepravovat autem.
 2. Našel by si vhodný vůz.
 3. Vyjednal si cenu a půjčku na částku, na kterou sám nemá.
 4. Řešil by splácení půjčky.
 5. Hradil by náklady spojené s provozem vozu.

U Vás jste to měli udělat takto:

 1. Jako opatrovník jste měla dojít k tomu, že je v synově zájmu pořídit vůz.
 2. Měla jste zrevidovat jeho majetkové možnosti:
  1. Žádost o příspěvek od ÚP (to jste provedla).
  2. Snížení nákladů vrácením DPH (to provedete).
  3. Oslovení nadací o příspěvek.
  4. Získání zbylých prostředků formou půjčky
   1. Pokud by šlo o půjčku od jiné osoby, tu by musel schválit soud.
   2. Pokud by šlo o půjčku od Vás, musel by soud k tomuto ustanovit kolizního opatrovníka.
 3. Pak by syn dostal příspěvek, pořídilo by se auto a z vráceného DPH byste už umořili část dluhu (tj. splatil by se /legálně/ dané osobě nebo Vám).
 4. V případě, že by se následně vozidlo prodávalo, bylo by jasné, že zbytková hodnota náleží synovi a Vy byste se necítila „okradena“, protože prodej auta bude muset schválit soud a peníze pak musí jít „do kapsy“ synovi.
  1. Vámi poskytnuté prostředky se jeví nyní jako dar.

Jak z toho ven nyní:

 1. Dodatečně požádejte soud o určení kolizního opatrovníka pro uzavření úvěrové smlouvy mezi opatrovníkem a opatrovancem k částce na pořízení vozu.
 2. Až soud určí kolizního opatrovníka, sepíšete s ním (bude zastupovat pro toto jednání Vašeho syna) úvěrovou smlouvu s tím, že plnění bylo dne …, kdy peníze přešly.
  1. Ve smlouvě vyřešte splácení (např. jednorázově ve výši vráceného DPH a pak splátky po nějaké přiměřené částce, kterou z důchodu či jiných prostředků zvládne).

Neděste se – budete pro soud pravděpodobně jedinečná. Opatrovníci (a současně rodiče) postupují většinou tak jak Vy, prostě auto koupí ze svého a přidá se příspěvek a nuceně se to napíše na opatrovaného. Celou dobu to není problém do chvíle, kdy opatrovaný zemře a vůz jde do dědictví, případně opatrovník chce vůz prodat, ale prostředky pak mají zůstat opatrovanému. Protože je opatrovnictví v Čechách vykonáváno s pramalou právní podporou, tak to mnoho opatrovníků po soudu nikdy nechtělo řešit. Možná u Vašeho soudu budete dokonce první.

Nemusíte, ale pokud to chcete mít čisté, zvažte, jak se do toho pustit…

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.