pečuj doma

Synovi přiznali invalidní důchod. Kdy končí výživné?

13.5.2021

Jsem matkou a opatrovnicí syna, který je zbaven způsobilosti k právním úkonům, nemluví, není schopen podpisu, má těžkou mentální retardaci a těžkou formu poruchy autistického spektra. Byl mu přiznán invalidní důchod třetího stupně. Prosím, odkdy je pravomocné Rozhodnutí o ID, doručené 22.3.2021? Kdy končí výživné na syna, který bude ještě jeden rok studovat, 8. dubna mu bude 25 let, když má nyní přiznán ID? Zatím obdržena pouze záloha na ID. Trvá vyživovací povinnost do ukončení studia, nebo končí 1. výplatou ID? ID přiznán 5 let zpětně, je možné tuto částku použít na koupi auta pro syna, kde bude on majitel, nebo musí být pouze kombinace s příspěvkem na auto od státu? Musí tuto koupi schvalovat soud? A jak je to se zápisem nesvéprávného syna do technického průkazu, musí být souhlas soudu? Lze invalidní důchod zasílat na účet opatrovníka, nebo musí být podúčet?

Odpověď

Rozhodnutí o přiznání důchodu je oznámeno dnem doručení – k tomuto datu se začne důchod měnit (odebírat, vyplácet), protože toto oznámení nemá odkladný účinek. Ale máte od doručení (oznámení) 30 dnů na podání námitek a až to nejde (tedy uplyne lhůta 30 dnů), tak bude rozhodnutí v právní moci (dle § 88a odst. 1 zák. č. 582/1991 Sb.).

Předpokládám ale, že nabytí právní moci řešíte ve vztahu k výživnému. Prosím, podívejte se na článek, který jsem psala v roce 2015 (ale v tomto je stále aktuální) na Mýtus č. 8: https://www.sancedetem.cz/myty-tykajici-se-vyzivneho-na-deti
Vyživovací povinnost otce (resp. rodiče, který s dítětem nežije a neplní ji tak přirozeně svojí přítomností, starostí, vařením, péčí...) nekončí v den přiznání důchodu, ale až je dítě schopno se samo živit. U zdravých dětí to často začne, jak dostudují. Postižené děti někdy tuto schopnost nikdy nenabudou. Právě invalidní důchod říká – má o 70 % nižší pracovní schopnost a pak je o dokazování, zda je schopno se dítě život samo. Nastalo by to například, pokud by dítě zdědilo byty a pronajímalo je, nebo mělo velkou náhradu škody, ze které by si hradilo (byť by o tom rozhodoval opatrovník) své potřeby.

Pokud s dítětem žije jeden rodič dál a pečuje o něj (byť částečně za příspěvek na péči), pokud dítě do rozpočtu domácnosti bude přispívat důchodem, ale stále je zde nutná péče a jistým způsobem dotování dítěte (byť zletilého) právě rodičem, který s dítětem zůstal, je to důkazem, že dítě není schopno se živit samo.

Dále není povinností opatrovníka, jakkoliv hlídat druhému rodiči, kdy přestane dítě vyživovat. Opatrovník (rodič) je obhájcem nároku opatrovaného (dítěte). Pokud druhý z rodičů má dojem, že už nemá plnit vyživovací povinnost, má se zajímat sám, má podávat na soud návrh o ukončení vyživovací povinnosti (velmi často se končí ústní dohodou mezi dospělým dítětem, které dostudovalo, a rodičem, ale když je tu soudní rozhodnutí, tak by mělo být soudem též ukončeno, ale... opravdu tomu tak bez větších problémů často nebývá).

To, že dítě dostává invalidní důchod, to je jistá solidarita všech občanů ČR, ale vyživovací povinnost je primární povinnost rodiče a ta předchází sociální dávce. Jinak řečeno, rodič nemůže říci, když máš dost peněz od státu, já už nebudu platit. Skoro je to tak, dokud mohu platit, stát by neměl přispívat (ale takto náš důchodový systém není nastaven, takže je výživné a invalidní důchod současně).

ALE – ode dne, od kdy bude důchod přiznán, tak musíte případně zpětně vrátit daňovou úlevu za vyživované dítě (sleva na dani/daňový bonus) – tzn. zpětně od 18. let syna.

Ode dne přijmutí první koruny z důchodu, musíte ukončit pobírání přídavků na dítě, aby Vám nevznikaly přeplatky na dávkách.

Co se týče nakládání s důchodem (i s tím, který zpětně dostane), tak jako opatrovník můžete nakládat jen s běžnou částkou. Koupě vozu už není běžná částka, proto je třeba souhlasu soudu k tak velkému nákupu auta. Vyberete auto, uděláte předkupní smlouvu, odůvodníte, proč toto auto, a podáte na soud návrh na schválení právního jednání.

Pokud byste ale pořizovala auto (resp. syn by si ho pořizoval Vaším prostřednictvím, tj. zařizujete to pro něj jako opatrovník) a žádali byste příspěvek na zakoupení zvláštní pomůcky motorového vozidla u Úřadu práce, kde by se výše příspěvku odvíjela od Vašich společných příjmů, tak při nákupu vozidla s příspěvkem je udělena zákonem výjimka (dle § 4 odst. 2 zák. č. 329/2011 Sb.) a nemusíte žádat soud o souhlas s využitím prostředků syna a ani o zapsání do technického průkazu jako vlastníka. Stejně tak pro uplatnění nároku na vrácení DPH u vozů, kde byl příspěvek poskytnut.

Co se týče toho, kam lze zaslat (a kde spravovat) prostředky opatrovaného, tak existuje § 1414 občanského zákoníku: Správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí smísit svůj vlastní majetek s majetkem pod svou správou.

Z tohoto se dovozuje, že není ideální, aby prostředky byly na Vašem účtu, kde jste majitel, ale aby účet byl na jméno syna a Vy jste byla disponent. Na druhou stranu, velká část soudů to nijak neřeší a nevytýká to při podávání roční zprávy o stavu jmění opatrovaného.

Snad jsem Vám odpověděla na všechny nejasnosti

Mgr. Radka Pešlová


§ 4
Zvláštní ustanovení ve vztahu k dětem
(1) Je-li oprávněnou osobou dítě6), je orgán příslušný k rozhodování o dávkách povinen při rozhodování o nároku na dávku a její výši vždy sledovat dosažení nejlepšího zájmu dítěte.

(2) Při rozhodování o nároku a výši příspěvku na zvláštní pomůcku podle § 9 až 12 v případě, že je jeho příjemcem nezletilé dítě nebo osoba s omezenou svéprávností, se předchozí souhlas soudu podle občanského zákoníku29) nevyžaduje. Předchozí souhlas soudu se nevyžaduje ani u samotného nákupu zvláštní pomůcky pořízené s využitím příspěvku a všech navazujících a souvisejících řízení před příslušnými úřady.

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.