pečuj doma

Synovi s postižením odebrali ID, protože nechodí k lékaři

7.1.2023

Jednatřicetiletý syn měl přiznán invalidní důchod z důvodu mentální retardace, současně má omezenou způsobilost k nakládání s penězi a k podepisování smluv, opatrovníkem je úřad. Syn je ve stavu, kdy neumí vyhodnotit, že musí docházet k odbornému lékaři (psychiatr, psycholog, neurolog...) a lékařskou péči odmítá s tím, že je v pořádku a okolí je nemocné. Invalidní důchod mu byl zrušen s tím, že nedochází k žádnému odbornému lékaři, a proto není invalidní. Žije jen ze sociálních dávek, pracovat v běžném režimu není schopen. Je možnost, jak doložit, že právě proto není v péči odborníka, protože to odmítá, což samo o sobě souvisí s neschopností uvažovat o sobě rozumně? Poslední psychiatrické posudky (právě pro vyřízení ID) jsou z jeho 23 let.

Odpověď

Doporučuji zjistit v posudku o invaliditě, na jakou diagnózu byl přiznán původní invalidní důchod. Jde-li o mentální postižení, jde o diagnózu neměnnou a neléčitelnou.

Dále bych oslovila ošetřujícího obvodního lékaře. Ačkoliv syn k lékaři nechodí, čerpá tento lékař na syna měsíční platbu od zdravotní pojišťovny a měl by být schopen syna v rámci návštěvní služby navštívit v domácnosti a osvědčit jeho zdravotní stav. Návštěvní službu vykonává lékař u osob, které nejsou schopné se k němu dostavit (např. z důvodu věku nebo zdravotního postižení). Tady by to bylo velmi vhodné z důvodu zdravotního postižení. Současně by mohl vykázat takto provedenou preventivní prohlídku.

Pokud by se návštěva lékařem nepovedla, je to sice nemilé, ale rozhodně proti odebrání důchodu podejte do 30 dnů námitku, kde argumentujte, že mentální postižení není léčitelné a jde o postižení trvalé. Doložte případně svědectví opatrovníka a rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti (z doby posledního přezkumu), kdy argumentujte, že pokud situaci o postižení uznává soud, nejspíš na tom něco bude.

Neupínejte se jen k lékařské zprávě. Je-li syn nějak vzhledově zvláštní, dodejte jeho fotografii. Zasahovala-li u něj někdy Policie ČR pro zvláštní jednání, dodejte do námitky tento důkaz s tvrzením, že takhle se nechovají „normální“ lidé.

Doložte „čestné prohlášení“ pečující osoby/opatrovníka/sousedů, o tom, jak je syn zvláštní.

Ve starých zprávách pohledejte, zda v nich nenajdete „postižení trvalé“. Ty znovu okopírujte, tuto část zvýrazněte a trvejte na tom, že zákon nestanovuje povinnost „se léčit“, ale invalidní je ten, který z důvodu zdravotního stavu není schopen, resp. je snížena jeho pracovní schopnost. Zákon nestanovuje povinnost navštěvovat lékaře, proto nelze tento důvod v rozhodnutí o odebrání důchodu vůbec uplatnit.

Držím pěsti a dejte vědět, zda se Vám obhajoba povedla. Vězte, že nejste jediná, která takovou situaci u lidí s mentální/psychickou nedostatečností řeší a jen je k řešení potřeba mít fantazii v zajištění jiných důkazů.

Mgr. Radka Pešlová

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.