pečuj doma

Synovi s postižením odebrali ID, protože nechodí k lékaři

7.1.2023

Jednatřicetiletý syn měl přiznán invalidní důchod z důvodu mentální retardace, současně má omezenou způsobilost k nakládání s penězi a k podepisování smluv, opatrovníkem je úřad. Syn je ve stavu, kdy neumí vyhodnotit, že musí docházet k odbornému lékaři (psychiatr, psycholog, neurolog...) a lékařskou péči odmítá s tím, že je v pořádku a okolí je nemocné. Invalidní důchod mu byl zrušen s tím, že nedochází k žádnému odbornému lékaři, a proto není invalidní. Žije jen ze sociálních dávek, pracovat v běžném režimu není schopen. Je možnost, jak doložit, že právě proto není v péči odborníka, protože to odmítá, což samo o sobě souvisí s neschopností uvažovat o sobě rozumně? Poslední psychiatrické posudky (právě pro vyřízení ID) jsou z jeho 23 let.

Odpověď

Doporučuji zjistit v posudku o invaliditě, na jakou diagnózu byl přiznán původní invalidní důchod. Jde-li o mentální postižení, jde o diagnózu neměnnou a neléčitelnou.

Dále bych oslovila ošetřujícího obvodního lékaře. Ačkoliv syn k lékaři nechodí, čerpá tento lékař na syna měsíční platbu od zdravotní pojišťovny a měl by být schopen syna v rámci návštěvní služby navštívit v domácnosti a osvědčit jeho zdravotní stav. Návštěvní službu vykonává lékař u osob, které nejsou schopné se k němu dostavit (např. z důvodu věku nebo zdravotního postižení). Tady by to bylo velmi vhodné z důvodu zdravotního postižení. Současně by mohl vykázat takto provedenou preventivní prohlídku.

Pokud by se návštěva lékařem nepovedla, je to sice nemilé, ale rozhodně proti odebrání důchodu podejte do 30 dnů námitku, kde argumentujte, že mentální postižení není léčitelné a jde o postižení trvalé. Doložte případně svědectví opatrovníka a rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti (z doby posledního přezkumu), kdy argumentujte, že pokud situaci o postižení uznává soud, nejspíš na tom něco bude.

Neupínejte se jen k lékařské zprávě. Je-li syn nějak vzhledově zvláštní, dodejte jeho fotografii. Zasahovala-li u něj někdy Policie ČR pro zvláštní jednání, dodejte do námitky tento důkaz s tvrzením, že takhle se nechovají „normální“ lidé.

Doložte „čestné prohlášení“ pečující osoby/opatrovníka/sousedů, o tom, jak je syn zvláštní.

Ve starých zprávách pohledejte, zda v nich nenajdete „postižení trvalé“. Ty znovu okopírujte, tuto část zvýrazněte a trvejte na tom, že zákon nestanovuje povinnost „se léčit“, ale invalidní je ten, který z důvodu zdravotního stavu není schopen, resp. je snížena jeho pracovní schopnost. Zákon nestanovuje povinnost navštěvovat lékaře, proto nelze tento důvod v rozhodnutí o odebrání důchodu vůbec uplatnit.

Držím pěsti a dejte vědět, zda se Vám obhajoba povedla. Vězte, že nejste jediná, která takovou situaci u lidí s mentální/psychickou nedostatečností řeší a jen je k řešení potřeba mít fantazii v zajištění jiných důkazů.

Mgr. Radka Pešlová

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.