pečuj doma

Synovi s postižením odebrali ID, protože nechodí k lékaři

7.1.2023

Jednatřicetiletý syn měl přiznán invalidní důchod z důvodu mentální retardace, současně má omezenou způsobilost k nakládání s penězi a k podepisování smluv, opatrovníkem je úřad. Syn je ve stavu, kdy neumí vyhodnotit, že musí docházet k odbornému lékaři (psychiatr, psycholog, neurolog...) a lékařskou péči odmítá s tím, že je v pořádku a okolí je nemocné. Invalidní důchod mu byl zrušen s tím, že nedochází k žádnému odbornému lékaři, a proto není invalidní. Žije jen ze sociálních dávek, pracovat v běžném režimu není schopen. Je možnost, jak doložit, že právě proto není v péči odborníka, protože to odmítá, což samo o sobě souvisí s neschopností uvažovat o sobě rozumně? Poslední psychiatrické posudky (právě pro vyřízení ID) jsou z jeho 23 let.

Odpověď

Doporučuji zjistit v posudku o invaliditě, na jakou diagnózu byl přiznán původní invalidní důchod. Jde-li o mentální postižení, jde o diagnózu neměnnou a neléčitelnou.

Dále bych oslovila ošetřujícího obvodního lékaře. Ačkoliv syn k lékaři nechodí, čerpá tento lékař na syna měsíční platbu od zdravotní pojišťovny a měl by být schopen syna v rámci návštěvní služby navštívit v domácnosti a osvědčit jeho zdravotní stav. Návštěvní službu vykonává lékař u osob, které nejsou schopné se k němu dostavit (např. z důvodu věku nebo zdravotního postižení). Tady by to bylo velmi vhodné z důvodu zdravotního postižení. Současně by mohl vykázat takto provedenou preventivní prohlídku.

Pokud by se návštěva lékařem nepovedla, je to sice nemilé, ale rozhodně proti odebrání důchodu podejte do 30 dnů námitku, kde argumentujte, že mentální postižení není léčitelné a jde o postižení trvalé. Doložte případně svědectví opatrovníka a rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti (z doby posledního přezkumu), kdy argumentujte, že pokud situaci o postižení uznává soud, nejspíš na tom něco bude.

Neupínejte se jen k lékařské zprávě. Je-li syn nějak vzhledově zvláštní, dodejte jeho fotografii. Zasahovala-li u něj někdy Policie ČR pro zvláštní jednání, dodejte do námitky tento důkaz s tvrzením, že takhle se nechovají „normální“ lidé.

Doložte „čestné prohlášení“ pečující osoby/opatrovníka/sousedů, o tom, jak je syn zvláštní.

Ve starých zprávách pohledejte, zda v nich nenajdete „postižení trvalé“. Ty znovu okopírujte, tuto část zvýrazněte a trvejte na tom, že zákon nestanovuje povinnost „se léčit“, ale invalidní je ten, který z důvodu zdravotního stavu není schopen, resp. je snížena jeho pracovní schopnost. Zákon nestanovuje povinnost navštěvovat lékaře, proto nelze tento důvod v rozhodnutí o odebrání důchodu vůbec uplatnit.

Držím pěsti a dejte vědět, zda se Vám obhajoba povedla. Vězte, že nejste jediná, která takovou situaci u lidí s mentální/psychickou nedostatečností řeší a jen je k řešení potřeba mít fantazii v zajištění jiných důkazů.

Mgr. Radka Pešlová

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.