pečuj doma

Teta je opatrovnicí svého syna, ale už to nezvládá

6.8.2022

Moje teta, 80, let se stará celý život o mentálně postiženého syna a je zároveň jeho opatrovnicí. Přeje si, abych se stal následným opatrovníkem jejího syna, neboť její zdravotní stav se horší a prakticky již druhým rokem za ně vše vyřizuji já. Nicméně teta se nechce opatrovnictví vzdát během svého života. Jaký postup byste navrhla? (Nechci kazit rodinné vztahy a podat návrh na soud bez jejího svolení.) Druhý dotaz: je ohledně pronájmu nemovitostí ve stávajícím vlastnictví opatrovance. Může opatrovník pronajmout nemovitost opatrovance bez soudního rozhodnutí jen z role opatrovníka, kdy by mu výdělek ukládal na účet?

Odpověď

Rozumím, že nechcete tetě opratrovnictví sebrat dříve, než k tomu dojde přirozenou cestou. Přesto si dovolím k tomu poznamenat, že opatrovnictví by obecně neměla teta přesunovat na Vás, je soudem ustanovena ona. Proto pokud ho přestává zvládat, ideální by bylo, kdyby právě z tohoto důvodu napsala na soud, že již nemůže opatrovnictví vykonávat a že navrhuje, aby soud jmenoval opatrovníkem Vás. Vás pak soud do řízení přizve a po prověření Vaší osoby (insolvence, exekuce, trestní atd.) a příp. zjištění názoru opatrovaného, pokud je to možné, by Vás ustanovil opatrovníkem. Teta by mohla požádat o založení opatrovnické rady a ještě Vás za svého života kontrolovat, pokud by se našli další osoby, které by společně s ní byly členy, nebo by soud ustanovil opatrovnickou radu o jednom členovi (pro nezájem dalších osob).

Pokud to přece jen nepřichází v úvahu, tak po smrti tedy automaticky přejde opatrovnictví na obec, ve které opatrovaný žije (půjde o tzv. veřejného opatrovníka, kdy výkon provádí buď starosta nebo pověřený zaměstnanec obecního úřadu). Soud pak většinou zahájí řízení a hledá jiného vhodného opatrovníka. Opatrovnictví nejde zdědit, proto je potřeba si zajistit, aby se soud o Vás nějak dozvěděl a oslovil Vás k opatrovnictví.

Ideálně:
Teta by v každé zprávě soudu mohla zvýrazněně poznamenat, že máte o opatrovaného zájem, že po její smrti máte zájem stát se opatrovníkem.
Za života tety můžete založit opatrovnickou radu, tím budete kontrolovat tetu a pak veřejného opatrovníka a budete vědět o záležitostech opatrovaného a soud o Vás a snadněji se pak dozvíte o řízení o opatrovnictví.
Jakmile teta umře, můžete podat návrh na jmenování opatrovníka – Vás.
Můžete kontaktovat veřejného opatrovníka po smrti tety, aby návrh podal on a navrhl jako dalšího opatrovníka Vás.

Co se týče Vašeho druhého dotazu:
Opatrovník může dělat věci běžné, ale pokud by zavazoval opatrovaného na dobu nad tři roky, musí to schválit soud. Předpokládám, že pronájem bude spíše na dobu určitou, aby se Vám lépe „vyhnalo“ případného rizikového nájemce, tedy lze toto považovat za běžné jednání. Ale vždy záleží i na dalším majetku opatrovaného (např. pokud by sám opatrovaný majetek potřeboval ke svému bydlení, je to vážný zásah, který se bez souhlasu soudu neobejde).

Nakládání s finanční částkou je pak otázkou – má být v zájmu opatrovaného. Zda je ukládání na úsporu či nikoliv v zájmu opatrovaného bez znalosti majetkových poměrů opatrovaného nemohu soudit. Je-li tetě 80 let, odhaduji, že je opatrovanému něco kolem 60 let. Tedy je otázkou, k čemu bude potřebovat úspory (např. na úhradu svého bydlení, zvýšené náklady na léky apod.), anebo může prostředky využívat již nyní třeba k hrazení péče v domácnosti nad rámec příspěvku na péči.

Je pro Vás odpověď srozumitelná a dává Vám potřebné informace? Pokud potřebujete něco doplnit, určitě se ještě ozvěte. Navíc také doporučuji naši příručku k opatrovnictví (bezplatně ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf).

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: S naším zdravotnictvím je spokojeno 62 procent Čechů

23.1.2025 Se zdravotním systémem v Česku jsou spokojeny více než tři pětiny obyvatel. Společně s výsledkem z roku 2021 to představuje dosud nejvyšší podíl spokojených od roku 2002, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo názor na tuto otázku zjišťovat. Z problémů ve zdravotnictví hodnotí lidé jako nejzávažnější personální nedostatek. více...

PTÁTE SE: Kdy žádat o invalidní důchod z mládí

22.1.2025 Ráda bych se zeptala na to, kdy mám žádat pro dceru o invalidní důchod, tzv. invalidní důchod z mládí. Našla jsem si nějaké informace, v podstatě jde o dva názory, ale nevím co a jak. Dcera je narozena v červnu 2008. Má diagnózu lehké mentální postižení, byl jí přiznám příspěvek na péči 1. stupně, průkaz ZTP přiznán nebyl. V současné době navštěvuje více...

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.