pečuj doma

Úhrada za sociální službu z úspor opatrovaného

20.5.2022

Ráda bych se informovala o možnosti platit úhradu za pobyt v pobytové sociální službě. Opatrovanec platí sníženou úhradu na základě nedostatečného pravidelného příjmu. Má však úspory z prodeje nemovitosti. Lze doplácet z těchto úspor do plné úhrady za službu a pokud ano, jakým způsobem se to dá provést?

Odpověď

Zákon o sociálních službách chrání uživatele sociální služby, aby nebylo možné na úhradu čerpat z jeho úspor, pokud na úhradu nedostačují jeho příjmy. Částku může doplácet opatrovník, příp. rodina ze svých vlastních úspor/příjmů (nikoliv však z opatrovancových).

Je tady ale možnost:

  • důsledně dokládat příjmy (vyjmenované v zák. č. 110/2006 Sb.) – patří sem nejenom důchod, ale třeba i právě úroky z úspor, nebo příjmy z pronájmu – z toho lze úhradu hradit (tak aby uživateli zůstalo 15 %). V současné době jsou některé spořící produkty štědřejší na úroky a z milionových úložek se lze dostat na několika stokorunové úroky, což už může situaci s úhradou značně ovlivnit.
  • úspory investovat do koupi třeba nemovitosti a tu pronajímat (byt, dům, polnosti – na rozdíl od bytu lze zakoupit a pronajímat pole i za desetitísícové/stotisícové nákupní ceny) – pronájem je příjem, takže se z něho posuzuje plná/snížená úhrada.
  • zkontrolovat, zda jsou příjmy dobře spočítány (často bývá ve výpočtu důchodu chyba, kterou když opatrovník napraví, tak se rázem příjem výrazně zvýší).

Platit „bokem“ nelze, protože by šlo vlastně o dar ve prospěch služby a ten je neplatný (dle občanského zákoníku). Současně opatrovník, který by takto chtěl službě platit z opatrovancových úspor by se dopouštěl zpronevěry a hájení práv služby a nikoliv opatrovaného.

Přesto:

Někteří opatrovníci popíší situaci a nechají plnou úhradu (tedy i z úspor) schválit opatrovnickým soudem (schválení právního jednání) a některé soudy to připustí. Bývá to při vysokém věku opatrovaného, kterému už z úspor nejde nic jiného dopřát.

Pak je to tak, že opatrovník přebírá důchod a jiné příjmy. Příjmy nedokládá zařízení a jen platí plnou úhradu. Pokud zařízení nezná opatrovancovy příjmy, nemůže spočítat sníženou úhradu. Ačkoliv se to takto dá udělat, pořád to není hájení práv opatrovaného, ale služby a stále bych v tom viděla neplatnost, i když posvěcenou soudem.

Je lákavé fandit službě, aby nebyla na malopříjmovém opatrovaném tratná, ale aby to bylo čisté a legální, musel by se změnit především zákon o sociálních službách. Politická vůle je tomu již nakloněna, takže pokud by to pro Vás byla cesta, je vhodné se ještě zapojit do změn v zákoně a vyčkat.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024 Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? více...

INFO: Do 30. září posílejte nominace na cenu Křesadlo

6.9.2024 Vyprávějte příběh někoho, kdo je pro vás nepostradatelnou součástí komunity, kdo vás svým přístupem inspiruje ke změně, kdo vám nabídl pomoc, když bylo nejvíce potřeba a dál se na něho můžete spolehnout. Nominujte toho, kdo je pro Vás osobně, pro vaši organizaci, spolek nebo obec výjimečný. Dobrovolní hasiči, skauti, nadšenci, kteří doprovází více...

ZPRÁVY: Dnes náhle zemřel skvělý právník NRZP JUDr. Zdeněk Žižka

5.9.2024 Dnes ráno náhle zemřel dlouholetý ředitel legislativního odboru NRZP ČR JUDr. Zdeněk Žižka. Pro Národní radu osob se zdravotním postižením je to obrovská ztráta, protože doktor Zdeněk Žižka byl vynikající odborník na zdravotnické právo. Byl mimořádně vitálním člověkem, který i přes těžké zdravotní postižení žil plnohodnotným životem. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.