pečuj doma

Úhrada za sociální službu z úspor opatrovaného

20.5.2022

Ráda bych se informovala o možnosti platit úhradu za pobyt v pobytové sociální službě. Opatrovanec platí sníženou úhradu na základě nedostatečného pravidelného příjmu. Má však úspory z prodeje nemovitosti. Lze doplácet z těchto úspor do plné úhrady za službu a pokud ano, jakým způsobem se to dá provést?

Odpověď

Zákon o sociálních službách chrání uživatele sociální služby, aby nebylo možné na úhradu čerpat z jeho úspor, pokud na úhradu nedostačují jeho příjmy. Částku může doplácet opatrovník, příp. rodina ze svých vlastních úspor/příjmů (nikoliv však z opatrovancových).

Je tady ale možnost:

  • důsledně dokládat příjmy (vyjmenované v zák. č. 110/2006 Sb.) – patří sem nejenom důchod, ale třeba i právě úroky z úspor, nebo příjmy z pronájmu – z toho lze úhradu hradit (tak aby uživateli zůstalo 15 %). V současné době jsou některé spořící produkty štědřejší na úroky a z milionových úložek se lze dostat na několika stokorunové úroky, což už může situaci s úhradou značně ovlivnit.
  • úspory investovat do koupi třeba nemovitosti a tu pronajímat (byt, dům, polnosti – na rozdíl od bytu lze zakoupit a pronajímat pole i za desetitísícové/stotisícové nákupní ceny) – pronájem je příjem, takže se z něho posuzuje plná/snížená úhrada.
  • zkontrolovat, zda jsou příjmy dobře spočítány (často bývá ve výpočtu důchodu chyba, kterou když opatrovník napraví, tak se rázem příjem výrazně zvýší).

Platit „bokem“ nelze, protože by šlo vlastně o dar ve prospěch služby a ten je neplatný (dle občanského zákoníku). Současně opatrovník, který by takto chtěl službě platit z opatrovancových úspor by se dopouštěl zpronevěry a hájení práv služby a nikoliv opatrovaného.

Přesto:

Někteří opatrovníci popíší situaci a nechají plnou úhradu (tedy i z úspor) schválit opatrovnickým soudem (schválení právního jednání) a některé soudy to připustí. Bývá to při vysokém věku opatrovaného, kterému už z úspor nejde nic jiného dopřát.

Pak je to tak, že opatrovník přebírá důchod a jiné příjmy. Příjmy nedokládá zařízení a jen platí plnou úhradu. Pokud zařízení nezná opatrovancovy příjmy, nemůže spočítat sníženou úhradu. Ačkoliv se to takto dá udělat, pořád to není hájení práv opatrovaného, ale služby a stále bych v tom viděla neplatnost, i když posvěcenou soudem.

Je lákavé fandit službě, aby nebyla na malopříjmovém opatrovaném tratná, ale aby to bylo čisté a legální, musel by se změnit především zákon o sociálních službách. Politická vůle je tomu již nakloněna, takže pokud by to pro Vás byla cesta, je vhodné se ještě zapojit do změn v zákoně a vyčkat.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Padesát čtyři amatérských fotografií provázených texty s názvem „… jen tak si čmárám“.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Publikace pro pečující a opatrovníky, které jsme vydali na podzim, jsou ke stažení i v pdf verzi.

Články

PTÁTE SE: Mám nastoupit do nemocnice. Jak zajistit péči o syna?

30.6.2022 Mám nastoupit do nemocnice k plánované operaci. Mám v péči syna 50 let, je plně nesvéprávný, těžce nemocen epilepsií. Žádám nemocnici, aby mě na dobu nezbytně nutnou zastoupila v opatrování syna, aby byl na uzavřeném oddělení v čenovické nemocnici v Brně, kde již ležel a mají jeho chorobopis více...

ZPRÁVY: Křeček pro neshody odstavil zástupkyni

29.6.2022 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1.7. Uvedl, že její práci provází lidské i manažerské komplikace, informovala mluvčí kanceláře Markéta Bočková. Šimůnková za tyto výroky a údajnou šikanu zvažuje žalobu. více...

INFO: Počet nově nakažených už opět přesáhl tisíc

28.6.2022 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1 000 potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily přesně 1 241, což je dvojnásobek proti minulému týdnu.. Epidemie v ČR zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale nijak výrazně neroste. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.