pečuj doma

Úhrada za sociální službu z úspor opatrovaného

20.5.2022

Ráda bych se informovala o možnosti platit úhradu za pobyt v pobytové sociální službě. Opatrovanec platí sníženou úhradu na základě nedostatečného pravidelného příjmu. Má však úspory z prodeje nemovitosti. Lze doplácet z těchto úspor do plné úhrady za službu a pokud ano, jakým způsobem se to dá provést?

Odpověď

Zákon o sociálních službách chrání uživatele sociální služby, aby nebylo možné na úhradu čerpat z jeho úspor, pokud na úhradu nedostačují jeho příjmy. Částku může doplácet opatrovník, příp. rodina ze svých vlastních úspor/příjmů (nikoliv však z opatrovancových).

Je tady ale možnost:

  • důsledně dokládat příjmy (vyjmenované v zák. č. 110/2006 Sb.) – patří sem nejenom důchod, ale třeba i právě úroky z úspor, nebo příjmy z pronájmu – z toho lze úhradu hradit (tak aby uživateli zůstalo 15 %). V současné době jsou některé spořící produkty štědřejší na úroky a z milionových úložek se lze dostat na několika stokorunové úroky, což už může situaci s úhradou značně ovlivnit.
  • úspory investovat do koupi třeba nemovitosti a tu pronajímat (byt, dům, polnosti – na rozdíl od bytu lze zakoupit a pronajímat pole i za desetitísícové/stotisícové nákupní ceny) – pronájem je příjem, takže se z něho posuzuje plná/snížená úhrada.
  • zkontrolovat, zda jsou příjmy dobře spočítány (často bývá ve výpočtu důchodu chyba, kterou když opatrovník napraví, tak se rázem příjem výrazně zvýší).

Platit „bokem“ nelze, protože by šlo vlastně o dar ve prospěch služby a ten je neplatný (dle občanského zákoníku). Současně opatrovník, který by takto chtěl službě platit z opatrovancových úspor by se dopouštěl zpronevěry a hájení práv služby a nikoliv opatrovaného.

Přesto:

Někteří opatrovníci popíší situaci a nechají plnou úhradu (tedy i z úspor) schválit opatrovnickým soudem (schválení právního jednání) a některé soudy to připustí. Bývá to při vysokém věku opatrovaného, kterému už z úspor nejde nic jiného dopřát.

Pak je to tak, že opatrovník přebírá důchod a jiné příjmy. Příjmy nedokládá zařízení a jen platí plnou úhradu. Pokud zařízení nezná opatrovancovy příjmy, nemůže spočítat sníženou úhradu. Ačkoliv se to takto dá udělat, pořád to není hájení práv opatrovaného, ale služby a stále bych v tom viděla neplatnost, i když posvěcenou soudem.

Je lákavé fandit službě, aby nebyla na malopříjmovém opatrovaném tratná, ale aby to bylo čisté a legální, musel by se změnit především zákon o sociálních službách. Politická vůle je tomu již nakloněna, takže pokud by to pro Vás byla cesta, je vhodné se ještě zapojit do změn v zákoně a vyčkat.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.