pečuj doma

Úhrada za sociální službu z úspor opatrovaného

20.5.2022

Ráda bych se informovala o možnosti platit úhradu za pobyt v pobytové sociální službě. Opatrovanec platí sníženou úhradu na základě nedostatečného pravidelného příjmu. Má však úspory z prodeje nemovitosti. Lze doplácet z těchto úspor do plné úhrady za službu a pokud ano, jakým způsobem se to dá provést?

Odpověď

Zákon o sociálních službách chrání uživatele sociální služby, aby nebylo možné na úhradu čerpat z jeho úspor, pokud na úhradu nedostačují jeho příjmy. Částku může doplácet opatrovník, příp. rodina ze svých vlastních úspor/příjmů (nikoliv však z opatrovancových).

Je tady ale možnost:

  • důsledně dokládat příjmy (vyjmenované v zák. č. 110/2006 Sb.) – patří sem nejenom důchod, ale třeba i právě úroky z úspor, nebo příjmy z pronájmu – z toho lze úhradu hradit (tak aby uživateli zůstalo 15 %). V současné době jsou některé spořící produkty štědřejší na úroky a z milionových úložek se lze dostat na několika stokorunové úroky, což už může situaci s úhradou značně ovlivnit.
  • úspory investovat do koupi třeba nemovitosti a tu pronajímat (byt, dům, polnosti – na rozdíl od bytu lze zakoupit a pronajímat pole i za desetitísícové/stotisícové nákupní ceny) – pronájem je příjem, takže se z něho posuzuje plná/snížená úhrada.
  • zkontrolovat, zda jsou příjmy dobře spočítány (často bývá ve výpočtu důchodu chyba, kterou když opatrovník napraví, tak se rázem příjem výrazně zvýší).

Platit „bokem“ nelze, protože by šlo vlastně o dar ve prospěch služby a ten je neplatný (dle občanského zákoníku). Současně opatrovník, který by takto chtěl službě platit z opatrovancových úspor by se dopouštěl zpronevěry a hájení práv služby a nikoliv opatrovaného.

Přesto:

Někteří opatrovníci popíší situaci a nechají plnou úhradu (tedy i z úspor) schválit opatrovnickým soudem (schválení právního jednání) a některé soudy to připustí. Bývá to při vysokém věku opatrovaného, kterému už z úspor nejde nic jiného dopřát.

Pak je to tak, že opatrovník přebírá důchod a jiné příjmy. Příjmy nedokládá zařízení a jen platí plnou úhradu. Pokud zařízení nezná opatrovancovy příjmy, nemůže spočítat sníženou úhradu. Ačkoliv se to takto dá udělat, pořád to není hájení práv opatrovaného, ale služby a stále bych v tom viděla neplatnost, i když posvěcenou soudem.

Je lákavé fandit službě, aby nebyla na malopříjmovém opatrovaném tratná, ale aby to bylo čisté a legální, musel by se změnit především zákon o sociálních službách. Politická vůle je tomu již nakloněna, takže pokud by to pro Vás byla cesta, je vhodné se ještě zapojit do změn v zákoně a vyčkat.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.