pečuj doma

Úpravy bydlení z úspor opatrované dcery

21.4.2023

Mám v péči dospělou dceru s mentálním postižením. Dcera pobírá důchod. Vše poctivě spoříme a ročně dokládáme. Protože máme ještě další dvě děti, rádi bychom využili část našetřených peněz k vestavbě, aby měla dcera soukromý pokoj. Jak máme soud požádat? A máme nějakou šanci, že to soud schválí?

Odpověď

Jaký je vlastnický vztah dcery k Vašemu domu? Je spoluvlastníkem? Pokud ne, má v domě právo služebnosti (známé též jako právo dožití)? Jak je částka investice vysoká? Dá se říci, že je ve výši nákladů na užívání (srovnatelná s tím, jak by si zvelebovala nájemní bydlení) nebo jde už o zhodnocení nemovitosti?

Soud častěji schválí úhradu, pokud investuje opatrovaná „do svého“, ale ne do cizího. Po Vás budou dědit všechny Vaše děti, a to je riziko, že opatrovaná přispívá na zhodnocení cizího majetku. Jistě je nějaká částka přiměřená, ale opravdu se musí dobře zdůvodnit, kolik a jaká a jakou část investujete Vy sami (tu sice soud neschvaluje, ale může to ovlivnit). Např. Vy platíte příčky, okna, topení a opatrovaná si hradí postel, skříň, koberec... tedy věci, které by si případně mohla s sebou odnést a lze je vymezit, že jsou jen její.

Aby soud návrh schválil, rozmyslete si odpovědi na výše uvedené otázky (jistě chápete, kam jimi směřuji). Pak je třeba podat návrh na schválení právního jednání (vzory máte zde):

Uvádějte důvod zvýšení kvality života, soukromí a pokud je toho dcera schopná, že si to sama také přeje.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.