pečuj doma

Úpravy bydlení z úspor opatrované dcery

21.4.2023

Mám v péči dospělou dceru s mentálním postižením. Dcera pobírá důchod. Vše poctivě spoříme a ročně dokládáme. Protože máme ještě další dvě děti, rádi bychom využili část našetřených peněz k vestavbě, aby měla dcera soukromý pokoj. Jak máme soud požádat? A máme nějakou šanci, že to soud schválí?

Odpověď

Jaký je vlastnický vztah dcery k Vašemu domu? Je spoluvlastníkem? Pokud ne, má v domě právo služebnosti (známé též jako právo dožití)? Jak je částka investice vysoká? Dá se říci, že je ve výši nákladů na užívání (srovnatelná s tím, jak by si zvelebovala nájemní bydlení) nebo jde už o zhodnocení nemovitosti?

Soud častěji schválí úhradu, pokud investuje opatrovaná „do svého“, ale ne do cizího. Po Vás budou dědit všechny Vaše děti, a to je riziko, že opatrovaná přispívá na zhodnocení cizího majetku. Jistě je nějaká částka přiměřená, ale opravdu se musí dobře zdůvodnit, kolik a jaká a jakou část investujete Vy sami (tu sice soud neschvaluje, ale může to ovlivnit). Např. Vy platíte příčky, okna, topení a opatrovaná si hradí postel, skříň, koberec... tedy věci, které by si případně mohla s sebou odnést a lze je vymezit, že jsou jen její.

Aby soud návrh schválil, rozmyslete si odpovědi na výše uvedené otázky (jistě chápete, kam jimi směřuji). Pak je třeba podat návrh na schválení právního jednání (vzory máte zde):

Uvádějte důvod zvýšení kvality života, soukromí a pokud je toho dcera schopná, že si to sama také přeje.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.