pečuj doma

Úpravy bydlení z úspor opatrované dcery

21.4.2023

Mám v péči dospělou dceru s mentálním postižením. Dcera pobírá důchod. Vše poctivě spoříme a ročně dokládáme. Protože máme ještě další dvě děti, rádi bychom využili část našetřených peněz k vestavbě, aby měla dcera soukromý pokoj. Jak máme soud požádat? A máme nějakou šanci, že to soud schválí?

Odpověď

Jaký je vlastnický vztah dcery k Vašemu domu? Je spoluvlastníkem? Pokud ne, má v domě právo služebnosti (známé též jako právo dožití)? Jak je částka investice vysoká? Dá se říci, že je ve výši nákladů na užívání (srovnatelná s tím, jak by si zvelebovala nájemní bydlení) nebo jde už o zhodnocení nemovitosti?

Soud častěji schválí úhradu, pokud investuje opatrovaná „do svého“, ale ne do cizího. Po Vás budou dědit všechny Vaše děti, a to je riziko, že opatrovaná přispívá na zhodnocení cizího majetku. Jistě je nějaká částka přiměřená, ale opravdu se musí dobře zdůvodnit, kolik a jaká a jakou část investujete Vy sami (tu sice soud neschvaluje, ale může to ovlivnit). Např. Vy platíte příčky, okna, topení a opatrovaná si hradí postel, skříň, koberec... tedy věci, které by si případně mohla s sebou odnést a lze je vymezit, že jsou jen její.

Aby soud návrh schválil, rozmyslete si odpovědi na výše uvedené otázky (jistě chápete, kam jimi směřuji). Pak je třeba podat návrh na schválení právního jednání (vzory máte zde):

Uvádějte důvod zvýšení kvality života, soukromí a pokud je toho dcera schopná, že si to sama také přeje.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.