pečuj doma

Úpravy bydlení z úspor opatrované dcery

21.4.2023

Mám v péči dospělou dceru s mentálním postižením. Dcera pobírá důchod. Vše poctivě spoříme a ročně dokládáme. Protože máme ještě další dvě děti, rádi bychom využili část našetřených peněz k vestavbě, aby měla dcera soukromý pokoj. Jak máme soud požádat? A máme nějakou šanci, že to soud schválí?

Odpověď

Jaký je vlastnický vztah dcery k Vašemu domu? Je spoluvlastníkem? Pokud ne, má v domě právo služebnosti (známé též jako právo dožití)? Jak je částka investice vysoká? Dá se říci, že je ve výši nákladů na užívání (srovnatelná s tím, jak by si zvelebovala nájemní bydlení) nebo jde už o zhodnocení nemovitosti?

Soud častěji schválí úhradu, pokud investuje opatrovaná „do svého“, ale ne do cizího. Po Vás budou dědit všechny Vaše děti, a to je riziko, že opatrovaná přispívá na zhodnocení cizího majetku. Jistě je nějaká částka přiměřená, ale opravdu se musí dobře zdůvodnit, kolik a jaká a jakou část investujete Vy sami (tu sice soud neschvaluje, ale může to ovlivnit). Např. Vy platíte příčky, okna, topení a opatrovaná si hradí postel, skříň, koberec... tedy věci, které by si případně mohla s sebou odnést a lze je vymezit, že jsou jen její.

Aby soud návrh schválil, rozmyslete si odpovědi na výše uvedené otázky (jistě chápete, kam jimi směřuji). Pak je třeba podat návrh na schválení právního jednání (vzory máte zde):

Uvádějte důvod zvýšení kvality života, soukromí a pokud je toho dcera schopná, že si to sama také přeje.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.