pečuj doma

Uzavření smlouvy s mobilním operátorem

13.3.2023

Jakým způsobem lze pro opatrovance uzavřít smlouvu s mobilním operátorem na paušální tarif? Jedná se o smlouvu na dobu neurčitou, tedy by měla být schválena soudem? Jakým způsobem postupovat, když opatrovanec smlouvu uzavřel ještě před omezením svéprávnosti?

Odpověď

Dle § 483 občanského zákoníku,

(2) Spravuje-li opatrovník opatrovancovo jmění, nesmí bez souhlasu soudu, nerozhodl-li soud o dalších omezeních,

d) uzavřít za opatrovance smlouvu zavazující ho k trvajícímu nebo opakovanému plnění na dobu delší než tři roky,

Domnívám se, že ačkoliv jde o smlouvu na dobu neurčitou, tak je opravdu sporné, jak je to zavazující plnění. Přestože soudy v rámci jisté liknavosti rozhodují takovéto (promiňte) základní banality jako hodné schválení, aby si ulehčily zamítavého rozhodnutí s odůvodněním, že toto je opravdu v pravomoci opatrovníka (co už méně by opatrovník měl mít právo řešit?), zde bych byla velmi na vážkách (a já bych se přikláněla k obhajobě, že smlouva s operátorem opravdu není vážný zásah do opatrovancova jmění).

Nicméně, Vy máte jednodušší postavení, cokoliv si opatrovaný uzavřel před omezením, prověříte kvalitu, zda měl dost rozumu, když to sjednával, zda mu to do budoucna neškodí, ale nic nenecháváte schvalovat. Vám taky soud neschvaluje Vaše jednání, když si třeba doma změníte dodavatele energií. Soud schvaluje jen jednání, které Vy uděláte za opatrovaného a jsou velkým zásahem do opatrovancových záležitostí, a proto by měl ještě někdo další zhodnotit, jak moc je to pro opatrovaného vhodné.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.