pečuj doma

Uzavření smlouvy s mobilním operátorem

13.3.2023

Jakým způsobem lze pro opatrovance uzavřít smlouvu s mobilním operátorem na paušální tarif? Jedná se o smlouvu na dobu neurčitou, tedy by měla být schválena soudem? Jakým způsobem postupovat, když opatrovanec smlouvu uzavřel ještě před omezením svéprávnosti?

Odpověď

Dle § 483 občanského zákoníku,

(2) Spravuje-li opatrovník opatrovancovo jmění, nesmí bez souhlasu soudu, nerozhodl-li soud o dalších omezeních,

d) uzavřít za opatrovance smlouvu zavazující ho k trvajícímu nebo opakovanému plnění na dobu delší než tři roky,

Domnívám se, že ačkoliv jde o smlouvu na dobu neurčitou, tak je opravdu sporné, jak je to zavazující plnění. Přestože soudy v rámci jisté liknavosti rozhodují takovéto (promiňte) základní banality jako hodné schválení, aby si ulehčily zamítavého rozhodnutí s odůvodněním, že toto je opravdu v pravomoci opatrovníka (co už méně by opatrovník měl mít právo řešit?), zde bych byla velmi na vážkách (a já bych se přikláněla k obhajobě, že smlouva s operátorem opravdu není vážný zásah do opatrovancova jmění).

Nicméně, Vy máte jednodušší postavení, cokoliv si opatrovaný uzavřel před omezením, prověříte kvalitu, zda měl dost rozumu, když to sjednával, zda mu to do budoucna neškodí, ale nic nenecháváte schvalovat. Vám taky soud neschvaluje Vaše jednání, když si třeba doma změníte dodavatele energií. Soud schvaluje jen jednání, které Vy uděláte za opatrovaného a jsou velkým zásahem do opatrovancových záležitostí, a proto by měl ještě někdo další zhodnotit, jak moc je to pro opatrovaného vhodné.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.