pečuj doma

Zaměstnanec omezený ve svéprávnosti má platit dluh

10.9.2023

Manželka zaměstnává pána, který je soudně zbaven svéprávnosti. Nyní za ní přišel, aby mu poradila. Už jako nesvéprávný podepsal někomu smlouvu na půjčku jako ručitel. Nyní mu přišel exekuční příkaz, protože dlužník neplatí. Je smlouva o ručení platná a musí jako nesvéprávný zaplatit dluh za dlužníka?

Odpověď

Předně dnes není osoba zbavena svéprávnosti plně, ale soudně vždy jen omezena ve svéprávnosti. Takže jde o to, jaký rozsah omezení manželčin zaměstnanec má.

Jsou tyto varianty:

 1. Bude platit, resp. závazek bude platný:
  1. Pokud má nějaké užší omezení (např. na rodičovská práva a na nakládání s částkou až nad 20 000 Kč).
  2. Ručitelský závazek byl do rozsahu omezení.
  3. V době podepsání ručení chápal a věděl, co dělá, a nebyl zneužit právě pro své postižení/omezení.
 2. Závazek pravděpodobně nebude platný, pokud platí alespoň jedna varianta:
  1. Pokud v době podepsání ručení byl zneužit, podveden, nechápal, jak jedná.
  2. Ručení je ve vyšší částce a jednáním, na které je omezen.

Bylo by potřeba, aby situaci řešil opatrovník, protože ten může u exekutora podávat návrh na zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu a může za opatrovaného dokazovat vše v bodě 2. Pokud by šlo o bod 1, možná by se opatrovník také mohl pokusit závazek zneplatnit, tady opravdu záleží na postižení opatrovaného, způsobu, jak k podpisu došlo.

Je zvláštní, že přišel exekuční příkaz opatrovanému, a nikoliv jeho opatrovníkovi, protože opatrovnictví je v registru obyvatel uvedeno, takže by mělo exekutorovi být známo. I vadné doručení opatrovanci je chybou, která se napadá, a ještě nemusí běžet lhůty pro vyřízení, příp. řádné uplatnění odporu.

Pokud má exekuční příkaz, je zde do 15 dnů možné podat odpor, a právě s odvoláním na výše uvedené ustanovení § 268 OSŘ by okamžitě měl opatrovník odpor sepisovat a dokládat omezení, popis vad jednání atd.

K dluhové problematice doporučuji ještě odpověď na naší poradně: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovanec-ma-nekolikalete-exekuce.

Ne každý opatrovník se v situaci vyzná, což je často ke škodě opatrovaných. Pokud si opatrovník nebude vědět rady, prosím, nasměrujte ho na naši poradnu (resp. přepošlete mu odkaz na článek a naši odpověď). Sice nemůžeme opatrovníka zastoupit, ale můžeme mu alespoň poradit, co dělat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.