pečuj doma

Zaměstnanec omezený ve svéprávnosti má platit dluh

10.9.2023

Manželka zaměstnává pána, který je soudně zbaven svéprávnosti. Nyní za ní přišel, aby mu poradila. Už jako nesvéprávný podepsal někomu smlouvu na půjčku jako ručitel. Nyní mu přišel exekuční příkaz, protože dlužník neplatí. Je smlouva o ručení platná a musí jako nesvéprávný zaplatit dluh za dlužníka?

Odpověď

Předně dnes není osoba zbavena svéprávnosti plně, ale soudně vždy jen omezena ve svéprávnosti. Takže jde o to, jaký rozsah omezení manželčin zaměstnanec má.

Jsou tyto varianty:

 1. Bude platit, resp. závazek bude platný:
  1. Pokud má nějaké užší omezení (např. na rodičovská práva a na nakládání s částkou až nad 20 000 Kč).
  2. Ručitelský závazek byl do rozsahu omezení.
  3. V době podepsání ručení chápal a věděl, co dělá, a nebyl zneužit právě pro své postižení/omezení.
 2. Závazek pravděpodobně nebude platný, pokud platí alespoň jedna varianta:
  1. Pokud v době podepsání ručení byl zneužit, podveden, nechápal, jak jedná.
  2. Ručení je ve vyšší částce a jednáním, na které je omezen.

Bylo by potřeba, aby situaci řešil opatrovník, protože ten může u exekutora podávat návrh na zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu a může za opatrovaného dokazovat vše v bodě 2. Pokud by šlo o bod 1, možná by se opatrovník také mohl pokusit závazek zneplatnit, tady opravdu záleží na postižení opatrovaného, způsobu, jak k podpisu došlo.

Je zvláštní, že přišel exekuční příkaz opatrovanému, a nikoliv jeho opatrovníkovi, protože opatrovnictví je v registru obyvatel uvedeno, takže by mělo exekutorovi být známo. I vadné doručení opatrovanci je chybou, která se napadá, a ještě nemusí běžet lhůty pro vyřízení, příp. řádné uplatnění odporu.

Pokud má exekuční příkaz, je zde do 15 dnů možné podat odpor, a právě s odvoláním na výše uvedené ustanovení § 268 OSŘ by okamžitě měl opatrovník odpor sepisovat a dokládat omezení, popis vad jednání atd.

K dluhové problematice doporučuji ještě odpověď na naší poradně: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovanec-ma-nekolikalete-exekuce.

Ne každý opatrovník se v situaci vyzná, což je často ke škodě opatrovaných. Pokud si opatrovník nebude vědět rady, prosím, nasměrujte ho na naši poradnu (resp. přepošlete mu odkaz na článek a naši odpověď). Sice nemůžeme opatrovníka zastoupit, ale můžeme mu alespoň poradit, co dělat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.