pečuj doma

Zaměstnanec omezený ve svéprávnosti má platit dluh

10.9.2023

Manželka zaměstnává pána, který je soudně zbaven svéprávnosti. Nyní za ní přišel, aby mu poradila. Už jako nesvéprávný podepsal někomu smlouvu na půjčku jako ručitel. Nyní mu přišel exekuční příkaz, protože dlužník neplatí. Je smlouva o ručení platná a musí jako nesvéprávný zaplatit dluh za dlužníka?

Odpověď

Předně dnes není osoba zbavena svéprávnosti plně, ale soudně vždy jen omezena ve svéprávnosti. Takže jde o to, jaký rozsah omezení manželčin zaměstnanec má.

Jsou tyto varianty:

 1. Bude platit, resp. závazek bude platný:
  1. Pokud má nějaké užší omezení (např. na rodičovská práva a na nakládání s částkou až nad 20 000 Kč).
  2. Ručitelský závazek byl do rozsahu omezení.
  3. V době podepsání ručení chápal a věděl, co dělá, a nebyl zneužit právě pro své postižení/omezení.
 2. Závazek pravděpodobně nebude platný, pokud platí alespoň jedna varianta:
  1. Pokud v době podepsání ručení byl zneužit, podveden, nechápal, jak jedná.
  2. Ručení je ve vyšší částce a jednáním, na které je omezen.

Bylo by potřeba, aby situaci řešil opatrovník, protože ten může u exekutora podávat návrh na zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu a může za opatrovaného dokazovat vše v bodě 2. Pokud by šlo o bod 1, možná by se opatrovník také mohl pokusit závazek zneplatnit, tady opravdu záleží na postižení opatrovaného, způsobu, jak k podpisu došlo.

Je zvláštní, že přišel exekuční příkaz opatrovanému, a nikoliv jeho opatrovníkovi, protože opatrovnictví je v registru obyvatel uvedeno, takže by mělo exekutorovi být známo. I vadné doručení opatrovanci je chybou, která se napadá, a ještě nemusí běžet lhůty pro vyřízení, příp. řádné uplatnění odporu.

Pokud má exekuční příkaz, je zde do 15 dnů možné podat odpor, a právě s odvoláním na výše uvedené ustanovení § 268 OSŘ by okamžitě měl opatrovník odpor sepisovat a dokládat omezení, popis vad jednání atd.

K dluhové problematice doporučuji ještě odpověď na naší poradně: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovanec-ma-nekolikalete-exekuce.

Ne každý opatrovník se v situaci vyzná, což je často ke škodě opatrovaných. Pokud si opatrovník nebude vědět rady, prosím, nasměrujte ho na naši poradnu (resp. přepošlete mu odkaz na článek a naši odpověď). Sice nemůžeme opatrovníka zastoupit, ale můžeme mu alespoň poradit, co dělat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.