pečuj doma

Zastupování osoby po CMP v řízení o příspěvku na péči

26.12.2023

V lednu 2022 jste publikovali odpověď Mgr. R. Pešlové, jak postupovat při vyřizování žádosti o příspěvek na péči v případě, že žadatel nerozumí jednání a je třeba ho zastupovat, aniž by byla dotčena jeho svéprávnost. Váš popis postupu se přesně týká naší situace, kdy manželka pečuje o maminku po prodělané těžké mozkové příhodě. Nyní jsme ve fázi odvolání se proti rozhodnutí o výši příspěvku. Předpokládám, že odvolání bude zamítnuto a že bude následovat žádost o zvýšení příspěvku na péči. Byli bychom rádi, kdyby v tomto případě mohla manželka postupovat podle Vašeho návodu jako opatrovník pro vyřízení příspěvku na péči. Můj dotaz je, zda Vámi uvedený postup o ustanovení opatrovníka (při splnění podmínek) pouze úřadem práce a nikoliv soudem je stále platný.

Odpověď

Náš návod je stále platný, ale ráda bych Vás upozornila, že jen vyřízení příspěvku na péči pomocí „úředního“ opatrovníka nemusí stačit.
Mohou nastat situace, např. objednávání sociální služby, kdy bude třeba také maminku (tchýni) zastupovat a toto zastoupení nejde tímto postupem obejít. To už je potřeba mít ustanoveného opatrovníka soudně, což může trvat déle, proto je vhodné to neodkládat.

A pak bych doporučovala, abyste se v přípravě na nové řízení o příspěvku na péči podíval na náš třídílný článek k tomuto tématu:

Držíme palce, abyste uspěli.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.