pečuj doma

Změna týdenního limitu pro nakládání s hotovostí

21.7.2023

Jsem soudem pověřený opatrovník mého strýce, kde bylo staveno strýcovi finanční nakládání s hotovostí 1 500 Kč na týden. Chtěl bych požádat opatrovnický soud o navýšení týdenní částky na 2 000 Kč na týden. Dotaz zní, jak lze požádat o navýšení finanční částky? Je nutný formulář žádosti, jaký je postup?

Odpověď

Předně by nebylo potřeba žádat soud o schválení, pokud byste s tímto rozhodnutím byl Vy jako opatrovník v pohodě a odpovídalo to strýcovým dovednostem.

Konkrétně toto řeší § 65 odst. 2 občanského zákoníku

(2) Jednal-li opatrovanec samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, považuje se opatrovancovo jednání za platné, pokud je opatrovník schválil. To platí i v případě, že takové právní jednání schválil jednající sám poté, co nabyl svéprávnosti.

Váš strýc s Vaším vědomím může jednat i ve vyšším rozsahu, který byste jinak řešil Vy sám ještě bez souhlasu soudu (např. o zvýšení na 2 000 Kč můžete rozhodnout Vy, ale už ne o zvýšení na 200 000 Kč, to by bylo v pravomoci soudu na tzv. návrh na schválení právního jednání, příp. na změnu rozsahu omezení svéprávnosti).

Druhou možností je požádat soud o tzv. Změna rozsahu omezení svéprávnosti: zúžení omezení svéprávnosti v bodě nakládání s finančními prostředky.
Specifické vzory k tomuto nejsou. V zásadě jde o vzor na omezení svéprávnosti, který se upravuje na zúžení a pak se popisuje jen, v čem a proč chcete změnu.

Je vhodné zdůvodnit, co se stalo, že strýc dosud rozuměl jen částce do 1 500 Kč týdně a najednou je schopen rozumět částce 2 000 Kč. Mnoho soudů to ale chápe jako dopad inflace, že už prostě 1 500 Kč nestačí, a tak s tím (navrhuje-li to opatrovník) nemívají problémy.

Ale některé soudy formalisticky dodrží postup a změnu rozsahu omezení svéprávnosti dělají v řízení, kde zadávají i znalecký posudek (jako to bylo při prvním omezení ve svéprávnosti).

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.