pečuj doma

Změna týdenního limitu pro nakládání s hotovostí

21.7.2023

Jsem soudem pověřený opatrovník mého strýce, kde bylo staveno strýcovi finanční nakládání s hotovostí 1 500 Kč na týden. Chtěl bych požádat opatrovnický soud o navýšení týdenní částky na 2 000 Kč na týden. Dotaz zní, jak lze požádat o navýšení finanční částky? Je nutný formulář žádosti, jaký je postup?

Odpověď

Předně by nebylo potřeba žádat soud o schválení, pokud byste s tímto rozhodnutím byl Vy jako opatrovník v pohodě a odpovídalo to strýcovým dovednostem.

Konkrétně toto řeší § 65 odst. 2 občanského zákoníku

(2) Jednal-li opatrovanec samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, považuje se opatrovancovo jednání za platné, pokud je opatrovník schválil. To platí i v případě, že takové právní jednání schválil jednající sám poté, co nabyl svéprávnosti.

Váš strýc s Vaším vědomím může jednat i ve vyšším rozsahu, který byste jinak řešil Vy sám ještě bez souhlasu soudu (např. o zvýšení na 2 000 Kč můžete rozhodnout Vy, ale už ne o zvýšení na 200 000 Kč, to by bylo v pravomoci soudu na tzv. návrh na schválení právního jednání, příp. na změnu rozsahu omezení svéprávnosti).

Druhou možností je požádat soud o tzv. Změna rozsahu omezení svéprávnosti: zúžení omezení svéprávnosti v bodě nakládání s finančními prostředky.
Specifické vzory k tomuto nejsou. V zásadě jde o vzor na omezení svéprávnosti, který se upravuje na zúžení a pak se popisuje jen, v čem a proč chcete změnu.

Je vhodné zdůvodnit, co se stalo, že strýc dosud rozuměl jen částce do 1 500 Kč týdně a najednou je schopen rozumět částce 2 000 Kč. Mnoho soudů to ale chápe jako dopad inflace, že už prostě 1 500 Kč nestačí, a tak s tím (navrhuje-li to opatrovník) nemívají problémy.

Ale některé soudy formalisticky dodrží postup a změnu rozsahu omezení svéprávnosti dělají v řízení, kde zadávají i znalecký posudek (jako to bylo při prvním omezení ve svéprávnosti).

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.