pečuj doma

Zrušení penzijního spoření opatrovanému bratrovi

26.10.2022

Bratrovi dělám opatrovnici v zakladních věcech. Chce zrušit penzijní spoření a pojišťovna požaduje papír od soudu. Je na to nějaký tiskopis na zrušení, který bych tedy dala ke schválení na soud?

Odpověď

Předně ke zrušení penzijního spoření je třeba nejen „bratr chce“, ale také to, zda jako opatrovník, tj. osoba duševně zdravá, to vidíte jako vhodné, v bratrově zájmu.

Jako opatrovník musíte dodržovat české zákony, a především jednotlivá ustanovení občanského zákoníku (nikoliv však jen ty), z nichž si dovolím poukázat na dva konkrétní paragrafy:

§ 466
(1) K povinnostem opatrovníka náleží udržovat s opatrovancem vhodným způsobem a v potřebném rozsahu pravidelné spojení, projevovat o opatrovance skutečný zájem, jakož i dbát o jeho zdravotní stav a starat se o naplnění opatrovancových práv a chránit jeho zájmy.
(2) Rozhoduje-li opatrovník o opatrovancových záležitostech, vysvětlí opatrovanci srozumitelně povahu a následky rozhodnutí.

§ 467
(1) Opatrovník při plnění svých povinností naplňuje opatrovancova právní prohlášení a dbá jeho názorů, i když je opatrovanec projevil dříve, včetně přesvědčení nebo vyznání, soustavně k nim přihlíží a zařizuje opatrovancovy záležitosti v souladu s nimi. Není-li to možné, postupuje opatrovník podle zájmů opatrovance.
(2) Opatrovník dbá, aby způsob opatrovancova života nebyl v rozporu s jeho schopnostmi a aby, nelze-li tomu rozumně odporovat, odpovídal i zvláštním opatrovancovým představám a přáním.

Je to tedy tak, že zvážíte mentální věk opatrovaného a podle toho s ním jednáte a podle toho plníte i jeho přání. Je-li mentálně na úrovni pětiletého dítěte, spíš všechno chce, nezná důsledky, nepochopí, že je nutné taky třeba platit náklady v budoucnu formou renty. Pak možná nyní nezrušíte penzijní spoření.  
Pokud je bratr na úrovni jen sedmnáctiletého dítěte, pak je možná zrušení pojištění v pořádku, pokud má i další prostředky, tak to třeba do jeho situace vážně nezasáhne a můžete jeho přání respektovat.

Nicméně vypovězení smlouvy se většinou pojí:

  • v řádném termínu s vyšší výplatou, což nemusí být běžný úkon a je třeba souhlasu soudu
  • v mimořádném termínu se ztrátou státního příspěvku a možná také vyšší výplatou, což není jen běžný úkon náležející do správy opatrovníka a je třeba souhlasu soudu

Vzor na podání na soud naleznete obecný zde: https://www.mvcr.cz/soubor/vzor-navrh-na-schvaleni-pravniho-jednani-nebezny-ukon.aspx

Jen doporučuji soudu také uvést, proč je výpověď z penzijního spoření ve prospěch opatrovaného. Nejde jen o to schválit/neschválit, ale zda je to ve prospěch opatrovaného. Důvodem může být např.: „Bratr se bude stěhovat do zařízení sociálních služeb a zde potřebuje pro svoji potřebu mít vyšší příjmy. Penzijní spoření již v jeho věku postrádá smysl, nyní by měl z tohoto svého spoření začít čerpat, aby mu mohlo zvýšit kvalitu života.“

Mgr. Radka Peslová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.