pečuj doma

Veřejný opatrovník a prodej pozemku k úhradě dluhu

20.5.2020

Jsem veřejným opatrovníkem. Můj opatrovanec má ve vlastnictví pozemky, jejichž prodejem by mohl získat peníze, díky kterým by doplatil úvěr. (Má 64 let a v případě úmrtí by pozemky zdědila rodina, která si navíc ten úvěr na něj vzala a on to musí splácet). Je omezený ve svéprávnosti tak, že veškeré tyto záležitosti nemůže vůbec vyřizovat. Jak mám, prosím, nyní postupovat? Kupní smlouvu budu podepisovat já jako opatrovník? Je potřeba nejdříve nechat veškeré tyto záležitosti schválit soudně a poté až "konat"? Nebo můžu nejdřív "konat" = tzn. vyřešit převod peněz (na podúčet města) od společnosti, která pozemky odkoupí, dále uhradit v bance zbytek úvěru a poté až to poslat na schválení k soudu? Nemám s tím zatím zkušenosti, proto budu vděčná za podrobnější postup a radu.

Odpověď

Předně bych se zastavila u informace, kterou jste zmínila, že si rodina na opatrovance vzala úvěr a on ho musí splácet.

Tady Vás chci upozornit, že je to právě opatrovník, který má zneplatňovat takovéto úvěry, pokud opatrovanec v době, kdy byl úvěr sjednán (ještě nemusel být pod opatrovnictvím) nebyl duševně schopen takovéto jednání učinit; nebo byl podveden, příp. zneužit. Jde o tzv. institut absolutní neplatnosti a není to úplně obvyklé, protože opatrovanců je v celkovém počtu dlužníků málo.

Tedy – prvně prověřte, zda dluh vůbec vznikl legálně (bez podvodu). To, že opatrovanec případně něco podepsal, nepotvrzuje legálnost. Musel být při podpisu schopen chápat, co podepisuje a co se může stát. Pokud dluh nevznikl legálně, budete muset učinit kroky k anulování právního jednání.

A teď k Vaší otázce – pokud chcete prodat opatrovancův majetek, tak primárně dle § 483 občanského zákoníku to nesmíte udělat bez souhlasu soudu. Tzn. připravíte obchod:

  • najdete nejvýhodnější nabídku (zdokumentujete proč jiná nabídka nebyla tak dobrá) – to můžete pomocí realitní kanceláře, nebo i sama,
  • uzavřete s kupujícím smlouvu,
  • finanční prostředky budou v úschově,
  • vše výše uvedené vezmete a spolu s návrhem na schválení právního jednání, kde svoji volbu popíšete, podáte na soud.
  • Soud buď jednání schválí – pak dokončíte prodej, zapíšete do katastru, získáte finanční prostředky; nebo neschválí, pak prodej nedokončíte, kupní smlouva není platná. 

Majetek není prodaný dřív, než schválí jednání soud, a soud schvaluje v tomto případě jednání před tím, než bude úplně dokončeno. Potřebujete tedy najít kupce, který může pár měsíců čekat na schválení soudem. K soudu už dáváte na schválení konkrétní smlouvu s konkrétním kupcem za konkrétní cenu. Soud nedává „bianco“ souhlas, když nezná podrobnosti prodeje.

Ve Vaší další práci Vám přeji, aby se Vám dařilo. Nezapomínejte, že jako veřejný opatrovník máte také krajského metodika, což jsou zpravidla velmi erudovaní odborníci a i od nich můžete získat konkrétní rady (a i vzory některých dokumentů).

Mgr. Radka Pešlová

 

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.