pečuj doma

Odměna nad rámec příspěvku na péči a její zdanění

17.8.2020

Ošetřovaný dává osobě, která s ním žije a celodenně, případně i v noci, se o něj stará, svou peněžitou dávku sociální péče a navíc k tomu ještě nějakou částku ze svého důchodu. Měla bych následující dotaz: Je povinna pečující osoba v tomto případě částku zdanit? A pokud ano, jak? Pečující osoba je přitom také už v důchodu.

Odpověď

§ 4 zák. č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu v odst. 1 písm. i) osvobozuje:

  • pečujícímu o osobu blízkou částku do výše poskytovaného příspěvku
  • pečujícímu o osobu, která blízká není, jde o osvobození také do výše poskytovaného příspěvku, ale kdybyste poskytovala péči více osobám, tak by byla osvobozena jen částka do výši dvanáctinásobku jednoho příspěvku na péči 4. stupně.

V roce 2019 to bylo od ledna do června 13 200 Kč měsíčně a od července do prosince 19 200 Kč, tj. 194 400 Kč za rok 2019.

Pokud Vám opečovávaný platí ve výši příspěvku na péči, a ještě ze svého důchodu, pak příjem z důchodu by měl být předmětem zdanění. Troufám si ale tvrdit, že Váš případ bude na finančním úřadu ojedinělí a možná si pracovnice nebudou úplně jisté u řešení Vašeho daňového přiznání.

Mgr. Radka Pešlová

Osvobození od daně

(1) Od daně se osvobozuje

i) dávka pro osobu se zdravotním postižením, dávka pomoci v hmotné nouzi, sociální služba, dávka státní sociální podpory, dávka pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna, příspěvek z veřejného rozpočtu a státní dávka nebo příspěvek podle jiných právních předpisů nebo obdobné plnění poskytované ze zahraničí, příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona upravujícího sociální služby, a to do výše poskytovaného příspěvku, je-li tato péče vykonávána fyzickou osobou, u níž se nevyžaduje registrace podle zákona upravujícího sociální služby; jde-li však o péči o jinou osobu než osobu blízkou, je od daně měsíčně osvobozena v úhrnu maximálně částka do výše příspěvku pro osobu se IV. stupněm závislosti podle zákona upravujícího sociální služby,

S Radkou Pešlovou vám vytváříme zázemí. Abyste si byli jistější! Právní poradna pro opatrovníky
MS kruh zveřejnil dvě další videa pro pečující. Projděte si je, videa vás určitě budou zajímat.
Moravskoslezský kruh připravuje dvě zajímavé publikace. Chceme je distribuovat v srpnu a v září.
Skončily Chvilky v kruhu, ale zůstávají na webu a máte možnost si je přehrát. Audio.

Články

POZNÁMKA: Nejstarší ročníky i chroniky válcuje politika

16.4.2021 Očkování proti covidu jsme od počátku pojali jako závody. Politici i média se předháněli ve srovnávání. Není tedy divu, že rychlost je pro nás nyní téměř výhradním kritériem, ostatně od pondělka očkujeme tempem 60 tisíc vakcín denně (a stále jich máme nedostatek). Ano, rychlost je nepochybně důležitá. více...

INFO: Očkování od Pfizeru má i po půl roce účinnost přes 90 procent

16.4.2021 Vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dosahuje podle aktualizovaných výsledků z klinických testů účinnosti 91,3 procenta. Údaj se vztahuje na skupinu, v níž byli pacienti až šest měsíců po druhé dávce. Data potvrzují i bezpečnost očkovací látky a účinnost proti aktuálně cirkulujícím mutacím koronaviru. více...

PTÁTE SE: Opatrovanec chce darovat movité i nemovité věci opatrovníkovi

15.4.2021 Ráda bych se zeptala na jeden případ: Opatrovníkem se stane dle ustanovení soudu syn opatrovance. Opatrovanec disponuje movitým i nemovitým majetkem, který už však nijak neužívá a rád by jej daroval synovi - opatrovníkovi daroval. Darovací smlouva musí být v tomto případě schválená soudem. Z principu "darování" opatrovanci žádný prospěch nepřinese. více...

Podporovatelé v roce 2020

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace Charty 77
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.