pečuj doma

Ovlivní zpětně vyplacený důchod dávky v hmotné nouzi?

15.7.2020

Má přítelkyně má dostat důchod pozpátku, jsme oba na soc. dávkách, vyplácí nám dávky v hmotné nouzi, tj. existenční minimum a doplatek na bydlení. Přijdeme o tyto dávky? Abychom neutratili peníze z důchodu a neskončili pak na ulici. A ještě prosím, máme v péči třetí osoby 10letého mentálně podprůměrného kluka, můžeme zažádat o nějaké dávky?

Odpověď

Zpětně vyplacený důchod nemá zpětně vliv na vyplacený příspěvek na živobytí (dříve nazývané dorovnávání do životního minima) a doplatek na bydlení. Ale částku, která byla vyplacena, je třeba na Úřadu práce (na dávkách v hmotné nouzi) v měsíci vyplacení přiznat (pro příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory by měla vliv od následujícího čtvrtletí). V dokladech totiž přiznáváte jak příjem, tak hotovost, tak také stav na účtu. Vysoce pravděpodobně překročíte „limit“ pro nárok na dávky v hmotné nouzi a na další období nebudete mít nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, protože již budou Vaše příjmy, díky zpětně vyplacenému důchodu, dostatečným zajištěním Vaší rodiny. Budete tedy žít z toho, co bylo jednorázově vyplaceno. Pokud Vám v pozdějším období nebudou opětovně Vaše příjmy (a úspory ze zpětně doplaceného důchodu) dostačovat, můžete opět o dávky požádat. Ale pozor, dávka se stanovuje na základě příjmů v posledních 3 měsících (tj. neměli byste „utrácet“ zpětně vyplacený důchod „ve velkém“, protože by se mohlo stát, že ještě stále ovlivní dávky v hmotné nouzi, ale Vy už ho budete mít spotřebovaný).

Dávky v hmotné nouzi jsou poskytovány osobám, které jsou na tom velmi špatně. Jednorázové příjmy pak nemají být jejich přilepšením a k tomu dál pobírání dávek v hmotné nouzi.

Dále se ptáte, že máte v péči třetí osoby kluka 10 let, mentálně podprůměrného. Tady se chci ujistit, protože nevím, zda chápu dobře otázku – dítě s Vámi žije? Pokud ano, tak můžete jako pečující osoby být uvedeny v jeho žádosti o příspěvek na péči (Úřad práce – dávka příspěvek na péči), pokud dítě potřebuje mimořádnou péči alespoň ve třech životních potřebách (mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání/obouvání, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, v osobních aktivitách). Pokud máte nízký příjem, pak můžete žádat i zvýšení příspěvku na péči. Jste-li na hmotné nouzi, jistě by vyšel i přídavek na dítě. Pokud by dítě mělo diagnózu psychické postižení s opakujícími se poruchami komunikace a orientace v exteriéru, u mírného stupně autistické poruchy se zachovanou přiměřenou komunikací a chováním v obvyklých situacích, s obtížným navazováním sociálních kontaktů, s projevy zvláštních nebo neadekvátních odpovědí na sociální stimulaci okolí, můžete pro něj žádat průkaz TP (na Úřadu práce – dávky pro osoby se zdravotním postižením), pokud by mělo diagnózu psychické postižení s často se opakujícími závažnými poruchami komunikace a orientace v exteriéru, u středně těžkého stupně autistické poruchy s nápadnými deficity ve verbální a nonverbální komunikaci, značně abnormálním nebo rušivým chováním, s výrazně redukovanou nebo výrazně abnormální reakcí na sociální stimulaci okolí, tak můžete žádat průkaz ZTP. Případně pokud je na tom ještě hůř, tak můžete žádat průkaz ZTP/P, ale k tomu by muselo mít dítě diagnózu: střední, těžká nebo hluboká mentální retardace nebo demence, je-li IQ nižší než 50, nebo psychické postižení se ztrátou duševních kompetencí, s neschopností komunikace a orientace, u těžkého stupně autistické poruchy s těžkou poruchou verbální a nonverbální komunikace, těžce abnormálním nebo rušivým chováním, s minimální odpovědí nebo těžce abnormální reakcí na sociální stimulaci okolí, neurodegenerativní postižení s akinézou, mnohočetnými velmi těžkými hybnými komplikacemi a těžkými neuropsychickými projevy.

K průkazům ZTP a ZTP/P můžete navíc žádat příspěvek na mobilitu.

Pokud dítě nemáte v péči Vy, ale jen plníte vůči dítěti vyživovací povinnost, tak žádost podává ta osoba, které je dítě svěřeno do péče. Vy potom na dávky nárok nemáte. Pokud máte dítě u sebe (na domluvené dny), jde zpravidla o plnění rodičovské odpovědnosti. Nicméně v době pobytu nejspíše i pečujete a pak by bylo možné, abyste od té osoby, která za dítě přebírá příspěvek na péči, dostávali poměrnou část za dobu péče. Ale protože s dítětem nežijete ve společné domácnosti (resp. nejste pro potřeby hmotné nouze posuzováni jako rodina), bude takto získaná platba posuzovaným příjmem v dávkách v hmotné nouzi.

Pokud máte v péči dítě jiné osoby, pak je otázkou, jaký právní titul péče to je a zda by mohl vzniknout nárok na pěstounské dávky. O tomto doporučuji se poradit na sociálním odboru obce, ve které bydlíte.

Snad jsem Vám zodpověděla všechny dotazy (a najdete si v něm i variantu vztahu k péči třetí osoby kluka 10 let).

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Když hvězdy přednáší - červen, Mahenova knihovna, Brno

26.4.2024 Jsou kurzy a kurzy. Co si budeme povídat – některé jsou fádní, nezáživné. Ale některé jsou kreativní, poutavé. A když na nich přednáší skutečné osobnosti, jako je osobnost neziskovek JMK 2021 Leona Zemanová nebo Radka Pešlová, kterou provází renomé výjimečně právničky. Anebo zářivá Martina Holcová, kterou znají i v dalekém Finsku… více...

ZPRÁVY: Babiš převzal Potůčkův návrh na veřejnoprávní pilíř!

25.4.2024 Alena Schillerová a Karel Havlíček v podstatě odsouhlasili za ANO na schůzce u prezidenta důchodovou reformu, jak ji dělá vláda Petra Fialy. Andrej Babiš je však přinutil souhlas odvolat a následně přichází s novým řešením, které ovšem není nové. Nedávno jsme psali, že právě toto navrhuje dlouholetý expert na tuto problematiku Martin Potůček z FSV UK. více...

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.