pečuj doma

Ovlivní zpětně vyplacený důchod dávky v hmotné nouzi?

15.7.2020

Má přítelkyně má dostat důchod pozpátku, jsme oba na soc. dávkách, vyplácí nám dávky v hmotné nouzi, tj. existenční minimum a doplatek na bydlení. Přijdeme o tyto dávky? Abychom neutratili peníze z důchodu a neskončili pak na ulici. A ještě prosím, máme v péči třetí osoby 10letého mentálně podprůměrného kluka, můžeme zažádat o nějaké dávky?

Odpověď

Zpětně vyplacený důchod nemá zpětně vliv na vyplacený příspěvek na živobytí (dříve nazývané dorovnávání do životního minima) a doplatek na bydlení. Ale částku, která byla vyplacena, je třeba na Úřadu práce (na dávkách v hmotné nouzi) v měsíci vyplacení přiznat (pro příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory by měla vliv od následujícího čtvrtletí). V dokladech totiž přiznáváte jak příjem, tak hotovost, tak také stav na účtu. Vysoce pravděpodobně překročíte „limit“ pro nárok na dávky v hmotné nouzi a na další období nebudete mít nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, protože již budou Vaše příjmy, díky zpětně vyplacenému důchodu, dostatečným zajištěním Vaší rodiny. Budete tedy žít z toho, co bylo jednorázově vyplaceno. Pokud Vám v pozdějším období nebudou opětovně Vaše příjmy (a úspory ze zpětně doplaceného důchodu) dostačovat, můžete opět o dávky požádat. Ale pozor, dávka se stanovuje na základě příjmů v posledních 3 měsících (tj. neměli byste „utrácet“ zpětně vyplacený důchod „ve velkém“, protože by se mohlo stát, že ještě stále ovlivní dávky v hmotné nouzi, ale Vy už ho budete mít spotřebovaný).

Dávky v hmotné nouzi jsou poskytovány osobám, které jsou na tom velmi špatně. Jednorázové příjmy pak nemají být jejich přilepšením a k tomu dál pobírání dávek v hmotné nouzi.

Dále se ptáte, že máte v péči třetí osoby kluka 10 let, mentálně podprůměrného. Tady se chci ujistit, protože nevím, zda chápu dobře otázku – dítě s Vámi žije? Pokud ano, tak můžete jako pečující osoby být uvedeny v jeho žádosti o příspěvek na péči (Úřad práce – dávka příspěvek na péči), pokud dítě potřebuje mimořádnou péči alespoň ve třech životních potřebách (mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání/obouvání, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, v osobních aktivitách). Pokud máte nízký příjem, pak můžete žádat i zvýšení příspěvku na péči. Jste-li na hmotné nouzi, jistě by vyšel i přídavek na dítě. Pokud by dítě mělo diagnózu psychické postižení s opakujícími se poruchami komunikace a orientace v exteriéru, u mírného stupně autistické poruchy se zachovanou přiměřenou komunikací a chováním v obvyklých situacích, s obtížným navazováním sociálních kontaktů, s projevy zvláštních nebo neadekvátních odpovědí na sociální stimulaci okolí, můžete pro něj žádat průkaz TP (na Úřadu práce – dávky pro osoby se zdravotním postižením), pokud by mělo diagnózu psychické postižení s často se opakujícími závažnými poruchami komunikace a orientace v exteriéru, u středně těžkého stupně autistické poruchy s nápadnými deficity ve verbální a nonverbální komunikaci, značně abnormálním nebo rušivým chováním, s výrazně redukovanou nebo výrazně abnormální reakcí na sociální stimulaci okolí, tak můžete žádat průkaz ZTP. Případně pokud je na tom ještě hůř, tak můžete žádat průkaz ZTP/P, ale k tomu by muselo mít dítě diagnózu: střední, těžká nebo hluboká mentální retardace nebo demence, je-li IQ nižší než 50, nebo psychické postižení se ztrátou duševních kompetencí, s neschopností komunikace a orientace, u těžkého stupně autistické poruchy s těžkou poruchou verbální a nonverbální komunikace, těžce abnormálním nebo rušivým chováním, s minimální odpovědí nebo těžce abnormální reakcí na sociální stimulaci okolí, neurodegenerativní postižení s akinézou, mnohočetnými velmi těžkými hybnými komplikacemi a těžkými neuropsychickými projevy.

K průkazům ZTP a ZTP/P můžete navíc žádat příspěvek na mobilitu.

Pokud dítě nemáte v péči Vy, ale jen plníte vůči dítěti vyživovací povinnost, tak žádost podává ta osoba, které je dítě svěřeno do péče. Vy potom na dávky nárok nemáte. Pokud máte dítě u sebe (na domluvené dny), jde zpravidla o plnění rodičovské odpovědnosti. Nicméně v době pobytu nejspíše i pečujete a pak by bylo možné, abyste od té osoby, která za dítě přebírá příspěvek na péči, dostávali poměrnou část za dobu péče. Ale protože s dítětem nežijete ve společné domácnosti (resp. nejste pro potřeby hmotné nouze posuzováni jako rodina), bude takto získaná platba posuzovaným příjmem v dávkách v hmotné nouzi.

Pokud máte v péči dítě jiné osoby, pak je otázkou, jaký právní titul péče to je a zda by mohl vzniknout nárok na pěstounské dávky. O tomto doporučuji se poradit na sociálním odboru obce, ve které bydlíte.

Snad jsem Vám zodpověděla všechny dotazy (a najdete si v něm i variantu vztahu k péči třetí osoby kluka 10 let).

Mgr. Radka Pešlová

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.