pečuj doma

Byt v DPS obsadila osoba bez smlouvy i bez nároku

29.8.2023

Naše malé město je majitelem domu s pečovatelskou službou. Měli jsme tam klientku, která zemřela. Bez vědomí pronajímatele se před její smrtí k ní přistěhovala její dcera, která nesplňuje požadavky pro bydlení v DPS. Že klientka zemřela, jsme se dozvěděli asi s měsíčním zpožděním. Její dcera stále na DPS bydlí, byt odmítá opustit, nyní začala hradit nájem. Dle mého názoru na DPS nemá právní nárok, nemá smlouvu, žádný právní titul, nesplňuje ani naše podmínky schválené radou města. Dle OZ na ni nájem nepřechází (§ myslím, že je tam až od 70 let věku). Dle smlouvy o nájmu nebyla jiná osoba zahrnuta v nájemní smlouvě. Myslíte si, že je možnost, jak zcela legálně a jednoznačně paní vystěhovat? Pokud ano, jak postupovat? Platby za nájem máme obratem vrátit?

Odpověď

Protože je vlastníkem město, měl by právník města sepsat předžalobní výzvu k vyklizení bytu, jako by tomu tak činil u běžných obecních bytů, a následně by měl podat (nebude-li na výzvu reagováno) žalobu o vyklizení bytu (vzor např. zde: https://www.vzory.cz/vzory/spory-soudy/zaloba-na-vyklizeni-nemovitosti-bytu/). Hned jak město jako majitel bytu získá exekuční titul, může se obrátit na exekutora, který provede vyklizení bytu.

Toto je činnost, kterou právníci měst a obcí umí poměrně běžně, protože nájemní vztahy patří do běžné samosprávy a agendy, kterou pro město plní.

„Nájemné“ bych zatím ponechala, protože paní byt užívá a jste oprávněni chtít za dobu užívání úhradu (jako spotřebované), ale nevzniká tím nájemní právo. Nicméně, konzultujte toto právě s právníkem, který Vám na městě bude psát předžalobní výzvu, aby o tom věděl.

Ještě bych podotkla, že byty DPS jsou pravděpodobně byty zvláštního určení a mají i odlišný (přísnější) režim přechodu nájmu bytu.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.