pečuj doma

Byt v DPS obsadila osoba bez smlouvy i bez nároku

29.8.2023

Naše malé město je majitelem domu s pečovatelskou službou. Měli jsme tam klientku, která zemřela. Bez vědomí pronajímatele se před její smrtí k ní přistěhovala její dcera, která nesplňuje požadavky pro bydlení v DPS. Že klientka zemřela, jsme se dozvěděli asi s měsíčním zpožděním. Její dcera stále na DPS bydlí, byt odmítá opustit, nyní začala hradit nájem. Dle mého názoru na DPS nemá právní nárok, nemá smlouvu, žádný právní titul, nesplňuje ani naše podmínky schválené radou města. Dle OZ na ni nájem nepřechází (§ myslím, že je tam až od 70 let věku). Dle smlouvy o nájmu nebyla jiná osoba zahrnuta v nájemní smlouvě. Myslíte si, že je možnost, jak zcela legálně a jednoznačně paní vystěhovat? Pokud ano, jak postupovat? Platby za nájem máme obratem vrátit?

Odpověď

Protože je vlastníkem město, měl by právník města sepsat předžalobní výzvu k vyklizení bytu, jako by tomu tak činil u běžných obecních bytů, a následně by měl podat (nebude-li na výzvu reagováno) žalobu o vyklizení bytu (vzor např. zde: https://www.vzory.cz/vzory/spory-soudy/zaloba-na-vyklizeni-nemovitosti-bytu/). Hned jak město jako majitel bytu získá exekuční titul, může se obrátit na exekutora, který provede vyklizení bytu.

Toto je činnost, kterou právníci měst a obcí umí poměrně běžně, protože nájemní vztahy patří do běžné samosprávy a agendy, kterou pro město plní.

„Nájemné“ bych zatím ponechala, protože paní byt užívá a jste oprávněni chtít za dobu užívání úhradu (jako spotřebované), ale nevzniká tím nájemní právo. Nicméně, konzultujte toto právě s právníkem, který Vám na městě bude psát předžalobní výzvu, aby o tom věděl.

Ještě bych podotkla, že byty DPS jsou pravděpodobně byty zvláštního určení a mají i odlišný (přísnější) režim přechodu nájmu bytu.

Mgr. Radka Pešlová

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.