pečuj doma

Dcera by měla být doma ze školky, než nastoupí do nemocnice

24.11.2023

Můžete mi prosím poradit, jak nebýt s dítětem doma zadarmo? Oba pracujeme. Já jsem OSVČ, ale do provozovny musím, nelze pracovat z domu. Dceru (bude mít 4 roky) čeká v lednu vyšetření, na které musí být zdravá, a doporučeno nechat dceru ze školky doma. Pokud onemocní, s největší pravděpodobností dostane kortikoidy a antihistaminika, což zkreslí výsledky a budou nám muset dát nový termín cca za 2 měsíce, vyšetření je stěžejní, abychom mohli na operaci. Operace docela spěchá. Máme nárok na nějaké ošetřovné nebo tak něco?

Odpověď

Co se týče ošetřovného, patrně znáte klasické ošetřovné. Znají a využívají ho rodiče dětí do 10 let a je možné jej čerpat po dobu 9 nebo 16 dnů (osamělí rodiče). Tuto dávku můžete čerpat v případě, že lékař dítěte potvrdí, že dítě utrpělo úraz nebo onemocnělo.

Jelikož však píšete, že jste OSVČ, je zde otázkou, zda si hradíte nemocenské pojištění. Jedná totiž o dávku z tzv. pojistného systému, kde podmínkou pro její čerpání je předchozí přispívání do tohoto systému, tj. placení nemocenského pojištění. Pokud si nemocenské pojištění neplatíte tak, jako patrně velká část OSVČ, nemocenské dávky čerpat bohužel nemůžete.

Potud tedy základní informace, z kterých však asi vidíte, že to není dávka, která by řešila Vaši situaci. Jednak je zde podmínka, že by lékař musel ošetřovné „napsat“, což by asi ještě nebyl problém. To horší však je, že dávku je možné čerpat po takto krátkou dobu. Rodiče se mohou během této doby v péči vystřídat, tím se však doba čerpání neprodlužuje. Platí zde rovnice 1 nemoc/úraz = jedna dávka = 1x 9 dnů (nebo 16 dnů).

Patrně jste již slyšela i o dávce dlouhodobé ošetřovné. Ta už by pro Vás byla jistě zajímavější, především proto, že je možné ji čerpat až po dobu 90 dnů. I zde je však hned několik úskalí. Tím prvním je, že péči musí předcházet hospitalizace (pokud se tedy nejedná o člověka v inkurabilním stavu, tj. posledním stádiu např. rakoviny a to doufám není případ Vašeho dítěte) a to nejméně po dobu 4 dnů. A lékař po skončení této, neméně 4denní hospitalizace musí potvrdit, že bude potřeba další péče, a to po dobu ještě alespoň 30 dnů.

Nejsem lékař, a ani kdybych byla, neuměla bych posoudit jen podle Vašeho popisu závažnost zdravotních obtíží Vaší dcerky. Připojuji text zákona, kde najdete podrobná kritéria pro klasické i dlouhodobé ošetřovné, a také informační materiál od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kde najdete tyto informace zpracované od ČSSZ, která nemocenské dávky, mezi které ošetřovné i dlouhodobé ošetřovné patří, vyplácí.

Další možností, na kterou máte jako rodiče nárok dle zákoníku práce, je neplacené volno. To však již pochopitelně ovlivní negativně rozpočet Vaší rodiny, nejen že nedostanete výplatu, ale zároveň si budete muset hradit sociální a zdravotní pojištění. Jelikož píšete, že se jedná o závažnou operaci, doporučila bych zvážit i tuto možnost. Dopředu se však můžete poradit se s Vaší mzdovou účetní, abyste věděli, o jaké částky se jedná a mohli se na tuto věc po finanční stránce alespoň trochu připravit.

Jako OSVČ si toto volno můžete poskytnout „sama sobě“, v tom by asi problém nebyl. Je však otázkou, co máte domluveno ve smlouvě s firmou, které fakturujete. Možná by tedy bylo na zvážení, zda by tuto možnost nemohl využít Váš partner nebo manžel, resp. otec dcerky. Je-li on zaměstnanec, byla by zde patrně vyřešena i otázka nemocenského pojištění, které jeho zaměstnavatel ze zákona platit musí. Nárok na nemocenské dávky by mu tedy patrně (při splnění dalších podmínek) vznikl.

Pokud tedy nejste jako OSVČ plátcem nemocenského pojištění, napadá mne, zda (tak jako mnoho OSVČ, kteří si nemocenské pojištění hradit z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou) nemáte uzavřené nějaké komerční pojištění či přijpojištění pro případ nemoci, úrazu či právě ošetřování blízké osoby. Jedná se o velmi častou (komerční) ochranu, kterou volí lidé, kteří státnímu systému nedůvěřují nebo si domluvili hrazení komerčního produktu, který je pro ně nějakým způsobem výhodnější nebo levnější.

Jelikož se však jedná o komerční záležitost a takových produktů je velké množství, co do druhu i forem pojistného plnění, pak doporučuji v případě, že nějaký takový produkt hradíte, obrátit se s dotazem na svoji pojišťovnu a zjistit, zda by „finanční“ zajištění po dobu před nástupem dcery do nemocnice nezajistili oni.

Podotýkám, že někdy může být taková ochrana „trochu skryta“ např. i v životní pojistce či jiném produktu, kde byste ji možná nečekali. Hradíte-li tedy např. hypotéku, kde takový produkt musíte mít uzavřen (ještě před poskytnutím hypotéky), doporučuji informovat se o možnosti pojistného plnění i zde.

Mrzí mne, že jsem Vám nemohla poskytnout povzbudivější informace, jak však vidíte, náš systém je nastaven na řešení v případě onemocnění (či úrazu). Ač prevence v případě Vaší dcery je v tomto případě stejně důležitá, systém s ní nepočítá a podporu (pokud ji nepředepíše a nedoporučí lékař) bohužel neposkytuje.

Přesto přeji Vám i dceři pevné zdraví a úspěšné absolvování potřebného vyšetření a následné operace

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.