pečuj doma

Dcera by měla být doma ze školky, než nastoupí do nemocnice

24.11.2023

Můžete mi prosím poradit, jak nebýt s dítětem doma zadarmo? Oba pracujeme. Já jsem OSVČ, ale do provozovny musím, nelze pracovat z domu. Dceru (bude mít 4 roky) čeká v lednu vyšetření, na které musí být zdravá, a doporučeno nechat dceru ze školky doma. Pokud onemocní, s největší pravděpodobností dostane kortikoidy a antihistaminika, což zkreslí výsledky a budou nám muset dát nový termín cca za 2 měsíce, vyšetření je stěžejní, abychom mohli na operaci. Operace docela spěchá. Máme nárok na nějaké ošetřovné nebo tak něco?

Odpověď

Co se týče ošetřovného, patrně znáte klasické ošetřovné. Znají a využívají ho rodiče dětí do 10 let a je možné jej čerpat po dobu 9 nebo 16 dnů (osamělí rodiče). Tuto dávku můžete čerpat v případě, že lékař dítěte potvrdí, že dítě utrpělo úraz nebo onemocnělo.

Jelikož však píšete, že jste OSVČ, je zde otázkou, zda si hradíte nemocenské pojištění. Jedná totiž o dávku z tzv. pojistného systému, kde podmínkou pro její čerpání je předchozí přispívání do tohoto systému, tj. placení nemocenského pojištění. Pokud si nemocenské pojištění neplatíte tak, jako patrně velká část OSVČ, nemocenské dávky čerpat bohužel nemůžete.

Potud tedy základní informace, z kterých však asi vidíte, že to není dávka, která by řešila Vaši situaci. Jednak je zde podmínka, že by lékař musel ošetřovné „napsat“, což by asi ještě nebyl problém. To horší však je, že dávku je možné čerpat po takto krátkou dobu. Rodiče se mohou během této doby v péči vystřídat, tím se však doba čerpání neprodlužuje. Platí zde rovnice 1 nemoc/úraz = jedna dávka = 1x 9 dnů (nebo 16 dnů).

Patrně jste již slyšela i o dávce dlouhodobé ošetřovné. Ta už by pro Vás byla jistě zajímavější, především proto, že je možné ji čerpat až po dobu 90 dnů. I zde je však hned několik úskalí. Tím prvním je, že péči musí předcházet hospitalizace (pokud se tedy nejedná o člověka v inkurabilním stavu, tj. posledním stádiu např. rakoviny a to doufám není případ Vašeho dítěte) a to nejméně po dobu 4 dnů. A lékař po skončení této, neméně 4denní hospitalizace musí potvrdit, že bude potřeba další péče, a to po dobu ještě alespoň 30 dnů.

Nejsem lékař, a ani kdybych byla, neuměla bych posoudit jen podle Vašeho popisu závažnost zdravotních obtíží Vaší dcerky. Připojuji text zákona, kde najdete podrobná kritéria pro klasické i dlouhodobé ošetřovné, a také informační materiál od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kde najdete tyto informace zpracované od ČSSZ, která nemocenské dávky, mezi které ošetřovné i dlouhodobé ošetřovné patří, vyplácí.

Další možností, na kterou máte jako rodiče nárok dle zákoníku práce, je neplacené volno. To však již pochopitelně ovlivní negativně rozpočet Vaší rodiny, nejen že nedostanete výplatu, ale zároveň si budete muset hradit sociální a zdravotní pojištění. Jelikož píšete, že se jedná o závažnou operaci, doporučila bych zvážit i tuto možnost. Dopředu se však můžete poradit se s Vaší mzdovou účetní, abyste věděli, o jaké částky se jedná a mohli se na tuto věc po finanční stránce alespoň trochu připravit.

Jako OSVČ si toto volno můžete poskytnout „sama sobě“, v tom by asi problém nebyl. Je však otázkou, co máte domluveno ve smlouvě s firmou, které fakturujete. Možná by tedy bylo na zvážení, zda by tuto možnost nemohl využít Váš partner nebo manžel, resp. otec dcerky. Je-li on zaměstnanec, byla by zde patrně vyřešena i otázka nemocenského pojištění, které jeho zaměstnavatel ze zákona platit musí. Nárok na nemocenské dávky by mu tedy patrně (při splnění dalších podmínek) vznikl.

Pokud tedy nejste jako OSVČ plátcem nemocenského pojištění, napadá mne, zda (tak jako mnoho OSVČ, kteří si nemocenské pojištění hradit z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou) nemáte uzavřené nějaké komerční pojištění či přijpojištění pro případ nemoci, úrazu či právě ošetřování blízké osoby. Jedná se o velmi častou (komerční) ochranu, kterou volí lidé, kteří státnímu systému nedůvěřují nebo si domluvili hrazení komerčního produktu, který je pro ně nějakým způsobem výhodnější nebo levnější.

Jelikož se však jedná o komerční záležitost a takových produktů je velké množství, co do druhu i forem pojistného plnění, pak doporučuji v případě, že nějaký takový produkt hradíte, obrátit se s dotazem na svoji pojišťovnu a zjistit, zda by „finanční“ zajištění po dobu před nástupem dcery do nemocnice nezajistili oni.

Podotýkám, že někdy může být taková ochrana „trochu skryta“ např. i v životní pojistce či jiném produktu, kde byste ji možná nečekali. Hradíte-li tedy např. hypotéku, kde takový produkt musíte mít uzavřen (ještě před poskytnutím hypotéky), doporučuji informovat se o možnosti pojistného plnění i zde.

Mrzí mne, že jsem Vám nemohla poskytnout povzbudivější informace, jak však vidíte, náš systém je nastaven na řešení v případě onemocnění (či úrazu). Ač prevence v případě Vaší dcery je v tomto případě stejně důležitá, systém s ní nepočítá a podporu (pokud ji nepředepíše a nedoporučí lékař) bohužel neposkytuje.

Přesto přeji Vám i dceři pevné zdraví a úspěšné absolvování potřebného vyšetření a následné operace

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.