pečuj doma

Dcera pobírá 3. stupeň invalidního důchodu. Může pracovat?

14.5.2023

Dcera má 28 let, pobírá 3. stupeň invalidního důchodu a také příspěvek na péči 2. stupně. V září 2022 byla také částečně omezena ve svéprávnosti a jsem jejím opatrovníkem. Má psychickou poruchu (...), odmítá chodit k lékaři a užívat léky atd. Dcera si přeje pracovat, asi je možno zaměstnat na dohodu o pracovní činnosti. Dokdy hlásit nástup?

Odpověď

Co se týče zaměstnání, dcera z titulu invalidního důchodu III. st. nemá žádné omezení co do typu pracovní smlouvy nebo úvazku, na který může pracovat. Vše záleží jen na tom, jakou práci zvládne, co jí dovolí zdravotní stav.

Mezi veřejností kolují mýty o tom, že, když člověk s invalidním důchodem pracuje, bude mu důchod odebrán. Není to pravda. K přehodnocení/přeposouzení invalidního důchodu může dojít bez ohledu na to, zda bude pracovat či nikoli. A dochází k němu i u lidí, kteří nepracují a jen „sedí doma“. S pracovním zařazením to však v drtivé většině případů nesouvisí.

Pokud se Vám podaří s dcerou najít zaměstnání, které jí bude vyhovovat a ve kterém bude spokojená, určitě se nenechte odradit a zajistěte vše tak, aby dcera (s respektem ke svým zdravotním obtížím) mohla pracovat. Nejdůležitější je její spokojenost a to, aby v důsledku pracovního výkonu nemohlo dojít ke zhoršení jejího zdraví.

Při nástupu do zaměstnání nikomu nic hlásit nemusíte.

Podle toho, co píšete o jejím zdravotním stavu a obtížích, předpokládám, že budete volit zaměstnání prostřednictvím některé sociální služby. Nemyslím to zle, ale podle Vašeho popisu předpokládá, že dcera zaměstnání na tzv. volném trhu práce nezvládne.

Doporučila bych tedy poohlédnout se po zaměstnání buď prostřednictvím sociálních služeb, které nabízejí tzv. pracovní asistenci, resp. podporované zaměstnávání nebo v některém chráněném zaměstnání.

A kde tyto možnosti hledat? Je to trochu problém, protože sociální služba „podporované zaměstnávání“ podle zákona není. Mnoho těchto služeb se zaregistrovalo jako tzv. sociální rehabilitace nebo jako sociálně aktivizační služby, mezi těmi je však mnoho takových, které nabízejí služby jiného druhu, např. podporu v domácím prostředí seniorům, kteří mají problém se sebeobsluhou, lidem se sluchovým postižením, tělesným postižením apod. Vyhledávání je tedy velmi obtížné.

Nepíšete bohužel, kde bydlíte, proto mohu dát jen obecnou informaci. Doporučila bych tedy obrátit se na některou z velkých organizací, které nabízejí podporu a pomoc lidem s mentálním postižením. Napadá mne např.

Další organizace můžete vyhledávat např. zde: https://www.helpnet.cz/mentalni-postizeni/organizace

Výhodou je, že když se obrátíte na kteroukoli z těchto organizací, v rámci poskytování (jakýchkoli) sociálních služeb je jejich povinností pomoci Vám v nepřehledném systému sociálních služeb se zorientovat a nasměrovat Vás na organizaci ve Vašem regionu, která bude nabízet přesně to, co pro dceru potřebujete.

Podporované zaměstnávání nabízí např. Fosa, o.p.s.: https://www.fosaops.org/. Ti Vám zase mohou pomoci najít kontakt na poskytovatele podporovaného zaměstnávání v okolí Vašeho bydliště.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.