pečuj doma

Dcera s postižením už nestuduje - co udělat do osmnáctin?

22.5.2022

Prosím o informaci ohledně dalšího postupu. Dcera, ročník 2006, s těžkou formou autismu, ukončí 30. června 2022 Speciální školu - dovrší 9 let povinné školní docházky. Má přiznaný 4. stupeň příspěvku na péči. Dále už nebude pokračovat ve vzdělání. Žádost o ID z mladí se začíná vyřizovat čtyři měsíce před 18. rokem. Zajímá mě sociální a zdravotní pojištění v mezidobí. Prý je stále státní pojištěnec, i když už není student. Na VZP mě řekli, že stačí doložit z ÚP, že je osoba, o kterou se pečuje. Na MSSZ žádost o ID až před osmnáctinami. Nerada bych, aby jí někde nabíhal dluh, než dovrší 18 let. Mám správně informace nebo zda je ještě nutné něco zařídit, abych byla v klidu?

Odpověď

Rozdělím dceřinu situaci na několik okruhů.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Na zdravotní pojišťovně oznamte, že dcera:

  • ukončila studium základní školy
  • je osobou, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni IV (ve smyslu § 7 odst. 1 písm. g) zák. č. 48/1997 Sb., v platném znění)

Dále jí nebude vznikat povinnost hradit za sebe zdravotní pojištění – i nadále bude tzv. státním pojištěncem.

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Dcera nemá po ukončení studia hrazeno sociální pojištění. Není to ani její povinností (sociální pojištění je dobrovolné). Nárok na invalidní důchod jí vznikne nejspíše z titulu invalidity z mládí a pro případný starobní důchod se není třeba strachovat – její invalidní důchod se překlopí do starobního. Proto nemusíte z tohoto úhlu pohledu nic řešit.

SOCIÁLNÍ DÁVKY (např. přídavky na děti), POSUZOVÁNÍ NEZAOPATŘENOSTI a DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ

Pokud pobíráte sociální dávky, pak je dcera posuzovaná jako nezaopatřená.

Zde je potřeba na úseku Úřadu práce – státní sociální podpora (tam, kde případně řešíte přídavek na dítě, příspěvek na bydlení) požádat o posouzení zdravotního stavu dle § 11 odst. 1 písm. b) zák. č. 117/1995 Sb., v platném znění (Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz...) a získat o tom potvrzení tohoto tiskopisu: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/potvrzeni-o-neschopnosti-nezaopatreneho-ditete-soustavne-se-pripravovat-na-budouci-povolani-nebo-vykonavat-vydelecnou-cinnost-pro-nemoc-nebo-uraz#obsah.

Posouzení provádí posudkový lékař.

Protože následně budete řešit invalidní důchod a pravděpodobně také přehodnocení příspěvku na péči a případně průkazu ZTP nebo ZTP/P, je potřeba už nyní hlídat (a zajistit) u pediatra, aby se věnoval vyplnění tiskopisu Lékařský nález pro potřeby Úřadu práce tak, aby v něm byly dobře popsány nezvládané životní potřeby (viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505#prilohy) a aby nemoc byla popsána i v duchu případné invalidity dle vyhlášky (viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy) a také, aby byla dobře popsaná samotná diagnóza dle vyhlášky (viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-388?text=zvl%C3%A1%C5%A1%C5%A5%20t%C4%9B%C5%BEk%C3%A9ho%20funk%C4%8Dn%C3%ADho%20posti%C5%BEen%C3%AD).

Pediatr se Vás nejspíš nebude ptát, jak to má vyplnit. Je nutné (vhodné) ho neprodleně kontaktovat a ukázat mu (nejlépe vytisknout) předmětné úryvky z vyhlášek, které se týkají dcery,

  • např. u průkazky takto:

  • např. u invalidity takto:

Až budete mít posouzení a potvrzený tiskopis – uložíte si ho pro potřeby uplatňování daňového zvýhodnění na dítě – pokud jste Vy nebo tatínek zaměstnaní nebo podnikáte a uplatňujete odpočet na dítě. Případně do doby, než bude dceři vyplacen první invalidní důchod, tak bude posuzovaná jako nezaopatřená a bude mít nárok třeba na přídavek na dítě (pokud Vám vychází) a i na slevu na dani.

ŽÁDOST O INVALIDNÍ DŮCHOD

Protože dcera nestuduje střední školu (a to ani jediný den, což by bylo způsobeno třeba nástupem do praktické školy, a to i kdyby ji nedodělala), tak nemůže nyní žádat o invalidní důchod, protože by jí nevznikl nárok – nemá žádnou dobu pojištění (tou by byla střední škola). Mohl by jí vzniknout nárok na invalidní důchod, ale je potřeba žádost podat až jí bude 18 let a nikoliv předem. Pokud podáte žádost předem, tak nárok vzniknout nemůže. Někdy dělají úředníci správy sociálního zabezpečení jisté nenárokovatelné postupy, a i když je žádost podaná předčasně, tak důchod po 18. roce věku přiznají, ale není to nárokové. Mohlo by se tak při špatném (předčasném) podání žádosti stát, že by byla dcera uznána invalidní z dětského věku, ale protože nemá dobu pojištění, tak by jí výplata důchodu nevznikla.

Zákon zná speciální uznání tzv. INVALIDITY Z MLÁDÍ a speciální výpočet fikcí u osob, které jsou nevzdělavatelné, ale právě musí být žádost podaná až v 18. letech. Jen, abych Vás nemátla – jsou případy, kdy mohou být důchody už od 16. let, a ty jsou z důvodu pojištěné doby (nástup na střední školu) také počítány fikcí. Tohle se Vás nyní netýká.

Proto, ačkoliv se opakuji, upozorňuji, dostavte se na MSSZ (ČSSZ) až bude dceři 18 let.

Zároveň požádejte, abyste byla její procesní opatrovník a zvláštní příjemce důchodu, dokud nebudete řešit pro dceru opatrovnictví.

Až bude dcera přehodnocována pro příspěvek na péči a průkazku (a navazující příspěvek na mobilitu), případně pro výplatu přídavku na dítě, žádejte také o ustanovení procesního opatrovníka a zvláštního příjemce (jako u invalidního důchodu) – hned při prvním jednání s úřadem. Vzor je ke stažení. Nechejte si pro tyto potřeby vyplnit u pediatra i posudek a ten si nakopírujte (barevně) pro všechny úřady, abyste dceru mohla náležitě zastupovat. Nenechte se vlákat na vypsání plné moci – byla by neplatná.

Kdybyste měla do budoucna dotaz ohledně opatrovnictví, doporučuji si projít naši publikaci: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf

Pokud by Vám vyvstaly nějaké dotazy, ráda Vám je ještě zodpovím.

Mgr. Radka Pešlová

Padesát čtyři amatérských fotografií provázených texty s názvem „… jen tak si čmárám“.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Publikace pro pečující a opatrovníky, které jsme vydali na podzim, jsou ke stažení i v pdf verzi.

Články

PTÁTE SE: Mám nastoupit do nemocnice. Jak zajistit péči o syna?

30.6.2022 Mám nastoupit do nemocnice k plánované operaci. Mám v péči syna 50 let, je plně nesvéprávný, těžce nemocen epilepsií. Žádám nemocnici, aby mě na dobu nezbytně nutnou zastoupila v opatrování syna, aby byl na uzavřeném oddělení v čenovické nemocnici v Brně, kde již ležel a mají jeho chorobopis více...

ZPRÁVY: Křeček pro neshody odstavil zástupkyni

29.6.2022 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1.7. Uvedl, že její práci provází lidské i manažerské komplikace, informovala mluvčí kanceláře Markéta Bočková. Šimůnková za tyto výroky a údajnou šikanu zvažuje žalobu. více...

INFO: Počet nově nakažených už opět přesáhl tisíc

28.6.2022 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1 000 potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily přesně 1 241, což je dvojnásobek proti minulému týdnu.. Epidemie v ČR zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale nijak výrazně neroste. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.