Doprovod lékaři ve dvou a nárok na volno z práce
Chci se zeptat, zda mám nárok na placené nebo neplacené volno v práci, pokud doprovázím vnuka (postiženého ADHD, autismem - přiznán II. stupeň závislosti) k lékaři. Chodíme ve dvou (s jeho maminkou, která je doma jako osoba pečující), protože je vnuk neošetřitelný a velmi hyperaktivní, velmi se vzpouzí každému zákroku a je potřeba ho při vyšetření držet i s pomocí více lidí.
Odpověď
Podmínky nároku na placené i neplacené volno z důvodu tzv. osobních překážek v práci upravuje zákon č. 262/2006 Sb. zákoník práce.
Jednotlivé překážky a možnost jejich čerpání pak konkretizuje Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci (Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. ke stažení). Podmínky čerpání volna pro doprovod najdete v bodě 8. Jak však můžete mj. v textu vidět, volno se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu.
Pokud tedy chcete i přesto dceři pomáhat, nezbývá Vám než se zaměstnavatelem vyjednávat, zda Vám přesto náhradní volno (patrně bez náhrady mzdy/platu) neposkytne. Ostatně neplacené volno můžete čerpat z jakéhokoli důvodu, zaměstnavatel však nemá v tomto případě povinnost Vaší žádosti vyhovět.
Další možností, jelikož, jak píšete, autismus Vašeho vnuka je opravdu těžký a jedna osoba by doprovod nezvládla, je obrátit se na sociální služby a vyžádat si dopomoc zde. Obracet se můžete např. na služby poskytující osobní asistenci, pečovatelskou službu, ale je možné, že pomoc najdete např. i ve stacionáři, kam (možná) Váš vnuk dochází, či jinde.
Zde však půjde o službu placenou s tím, že úhradu může Vaše dcera provést z přiznaného příspěvku na péči.
Další, kdo by Vám mohl pomoci potřebnou pomoc vyhledat či zajistit, může být některá z organizací pomáhající lidem/dětem s autismem.
Nemáte-li potřebné kontakty, ozvěte se nám, rádi pro Vás tyto služby vyhledáme.
S přáním všeho dobrého.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.