Evidence na úřadu práce v 16 letech a žádost o invalidní důchod
Syn má 16 let, je zdravotně a duševně handicapovaný, pobírá příspěvek na péči 3. stupně. Nyní ukončil 9. třídu, na střední školu nenastoupí. Kdybych syna přihlásila v září na úřad práce, započítává se mu doba pojištění pro běžný invalidní důchod, když mu chybí aspoň 1 den? Nebo ho spíše nemám nikam přihlašovat a žádat až v 18 letech o invalidní důchod z mladí?
Odpověď
Nejprve je třeba připomenout základní podmínky pro přiznání invalidního důchodu, a těmi jsou nejen zdravotní stav, ale i doba pojištění. Posuzování zdravotního stavu zde nebudu podrobněji rozepisovat, vše jsme popsali v našem článku, který najdete zde: NÁVOD: Jak se připravit na řízení o invalidním důchodu a zvýšit své šance | Moravskoslezský kruh, z. s.
Pokud jste jej ještě nečetla, doporučuji Vám jej k prostudování.
Zaměřím se především na dobu pojištění, která je pro zodpovězení vašeho dotazu klíčová.
Váš dotaz je poměrně specifický v tom, že většina lidí, kteří nejsou schopni nastoupit na střední školu, dost často studuje základní školu až do 18 let a v 18 letech si žádají – resp. jejich opatrovníci jim pomáhají vyřídit – invaliditu z mládí, tedy invalidní důchod, který se přiznává lidem od 18 let věku, kteří nejsou schopni studovat ani pracovat.
Další skupinou lidí, kteří si žádají o invalidní důchod a mají zdravotní postižení od narození nebo od útlého mládí, jsou ti, kdo i přes své zdravotní postižení jsou schopni po skončení základní školy nastoupit na střední školu. Ty zákon chrání tím, že jim dobu studia uznává jako dobu pojištění, a mohou tedy prakticky ihned po nástupu na střední školu zažádat o invalidní důchod. Zákon v tomto případě požaduje „méně než rok pojištění“, tedy v praxi stačí i jeden jediný den studia na střední škole, aby bylo možné požádat o invalidní důchod.
S variantou, kdy mladý člověk s těžkým zdravotním postižením dostuduje základní školu v 16 nebo v 17 letech, tedy v době, kdy ještě nemá nárok na invaliditu z mládí, ale zároveň není schopen nastoupit na střední školu a přihlásí se do evidence úřadu práce, jsem se ve své praxi zatím nesetkala.
Zákon v takovémto případě umožňuje, aby doba evidence u úřadu práce byla považována za náhradní dobu pojištění, obdobně jako studium na střední škole – viz toto ustanovení:
§ 40
(3) Pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se za dobu pojištění považuje též doba účasti na pojištění osob uvedených v § 5 odst. 2 písm. a) a dále doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia. Ustanovení § 12 odst. 1 věty druhé platí zde přiměřeně.
§ 5
(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále
a) osoby vedené v evidenci Úřadu práce České republiky - krajské pobočky, popřípadě pobočky pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše 3 let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba 3 let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku, a nezapočítává se do ní jiná náhradní doba pojištění nebo doba pojištění, které se kryjí s dobou, po kterou je osoba vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání; za dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti, se přitom považuje též doba, po kterou se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje z důvodu, že osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné
(Zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění)
Je však třeba pamatovat na několik úskalí. Tím základním je skutečnost, že přihlášením do evidence úřadu práce se vlastně nepřihlašujete jen k pojištění, ale zároveň prohlašujete, že syn je schopen nastoupit do zaměstnání, které mu úřad práce případně nabídne. Je otázkou, zda právě toto kritérium syn splňuje.
Samozřejmě v tomto případě doporučuji úřad práce informovat o tom, jaká jsou synova omezení vyplývající z jeho zdravotního stavu a případně za jakých okolností nebo jakou práci by mohl a byl schopen vykonávat – například na chráněném pracovišti, s dopomocí osobního asistenta či jiného pracovníka, který na něj bude dohlížet nebo mu s výkonem práce pomáhat.
Dalším úskalím pak může být právě skutečnost, že syna budete před úřady prezentovat jako člověka schopného práce, a tím bude možné na něj jako na práce schopného pohlížet.
Nicméně, jak zmiňuji výše, zákon tuto možnost umožňuje. Po přihlášení na úřadu práce tedy můžete se synem o invalidní důchod požádat.
S přáním úspěšného vyřízení
Mgr. Jitka Koutová, DiS.




