pečuj doma

Hospitalizace opečovávaného delší než jeden měsíc

1.10.2020

Spolu s otcem pečujeme o maminku po mrtvici. Má IV. stupeň příspěvku na péči. Já jsem uvedena jako osoba pečující a mám jediný příjem z dávky za pečování. 10.9. si maminka zlomila nohu a je na LDN. Noha se má zahojit za měsíc. Předpokládáme, že při současné kovid situaci zůstane na LDN ještě na rehabilitaci po sejmutí sádry. Domníváme se, že je to bezpečnější, než kdyby do domácnosti dvou lidí nad 77 let docházela každý den jiná sestra z Charity na cvičení. Už vím, že po 10.10. jsem povinna do 8 dnů nahlásit na úřadu práce, že je opečovávaná v nemocnici. Poslední příspěvek bude vyplacený za září nebo říjen? Když bude v nemocnici déle než měsíc, tak co to pro mne dál znamená ohledně zdravotního pojištění, doby započítávající se do důchodu apod? Ještě jsem to nemusela řešit. 

Odpověď

Bohužel není pravda, že máte nástup maminky do LDN nahlásit až v říjnu.

Povinnost je do 8 dnů od přijetí k hospitalizaci a výplata bude zastavena (viz § 21a zákona o sociálních službách).

Nicméně za září Vám příspěvek již vyplacený byl (v září) a za říjen bude náležet jen, pokud se maminka v průběhu října vrátí domů a Vy budete dál pečovat (bude doplacen v následujícím výplatním termínu poté, co oznámíte maminčin návrat v plné měsíční výši). Pokud by se maminka vrátila až v listopadu, tak by za říjen příspěvek nenáležel a výplata by byla jen za listopad v listopadu (nebo výplatním termínu, který by se stihl po nahlášení maminčina návratu).  

Z pohledu zákona nejste pečující osobou v říjnu, pokud nebude za říjen vyplacen příspěvek. Proto by bylo vhodné nastoupit v říjnu do zaměstnání či začít podnikat, pokud k tomu máte prostor. Jestli chcete pracovat, ale nemáte kde a chcete pomoci najít práci, doporučuji se přihlásit na Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud si práci hledat nechcete, nemusíte se (vlastně vůbec byste se neměla) hlásit na Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, ale jste povinna si zaplatit jako samoplátce zdravotní pojištění (sociální, resp. důchodové platit nemusíte, ale období Vám nebude započteno jako odpracované do důchodu). Některé zdravotní pojišťovny tolerují měsíční „přetržku“ v péči kvůli nemoci opečovávaného, ale to musíte ověřit u své pojišťovny (ze zákona tato benevolence přímo neplyne).

Pokud jste v posledních dvou letech o maminku pečovala alespoň rok (případně byla zaměstnaná), tak by Vám mohl vzniknout i nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale to jen za předpokladu, že si chcete hledat práci a budete se díky tomu registrovat na ÚP.

Pokud by to ale vypadalo tak, že maminka bude v LDN od 10.9.2020 a vrátí se 31.10.2020 (tedy v říjnu už bude pár hodin doma a nepůjde tak o celý kalendářní měsíc ve zdravotnickém zařízení) nebude „přetržka“ v nároku na příspěvek na péči a bude vyplacen v září za září, v listopadu Vám doplatí říjen a zaplatí listopad, tak budete jako pečující (se zaplaceným zdravotním pojištění státem a zápočtem náhradní doby do důchodu) za září i říjen.

Přeji, ať je maminka brzy zdravá.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Digitální den pro neziskovky: Najděte svoji cestu

19.4.2024 Třetí ročník online konference Digitální den pro neziskovky, která se uskuteční 21. května se zaměří na digitální strategie a řízení IT v organizacích. Z nedávného průzkumu Sdružení VIA o stavu digitalizace v českém neziskovém sektoru vyplývá, že mnoho neziskových organizací čelí výzvám v základních prvcích digitalizace již na úrovni hardwaru. více...

PTÁTE SE: Opatrovník zanedbává povinnosti a ohrožuje opatrovanou

18.4.2024 Moje dlouholetá kamarádka je matkou 21leté nesvéprávné dcery, slečny K. Soudem byl určen opatrovník otec, avšak neplní roli opatrovníka. Zmiňovaná K. bydlí v jiném bytě sama, neumí vařit, těžko zvládá tělesnou hygienu, nevyzná se v užívání léků a neužívá léky od psychiatra. Byla několikrát hospitalizována, z důvodu demonstrativních pokusů více...

ZPRÁVY: Zajímá vás fungování hospicu a odlehčovací služby?

17.4.2024 Připravili jsme dvě nová videa ze seriálu Představujeme pět typů služeb: o pobytové odlehčovací službě a hospicu. Seriál má pomoci především rodinným pečujícím, kteří se starají o dospělé. Měli by se lépe zorientovat, v čem může být ta která prospěšná, v čem pomoci nemůže, jaké potíže mohou při využívání služeb nastat a jak jsou řešeny, jak služby dojednat více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.