pečuj doma

Hospitalizace opečovávaného delší než jeden měsíc

1.10.2020

Spolu s otcem pečujeme o maminku po mrtvici. Má IV. stupeň příspěvku na péči. Já jsem uvedena jako osoba pečující a mám jediný příjem z dávky za pečování. 10.9. si maminka zlomila nohu a je na LDN. Noha se má zahojit za měsíc. Předpokládáme, že při současné kovid situaci zůstane na LDN ještě na rehabilitaci po sejmutí sádry. Domníváme se, že je to bezpečnější, než kdyby do domácnosti dvou lidí nad 77 let docházela každý den jiná sestra z Charity na cvičení. Už vím, že po 10.10. jsem povinna do 8 dnů nahlásit na úřadu práce, že je opečovávaná v nemocnici. Poslední příspěvek bude vyplacený za září nebo říjen? Když bude v nemocnici déle než měsíc, tak co to pro mne dál znamená ohledně zdravotního pojištění, doby započítávající se do důchodu apod? Ještě jsem to nemusela řešit. 

Odpověď

Bohužel není pravda, že máte nástup maminky do LDN nahlásit až v říjnu.

Povinnost je do 8 dnů od přijetí k hospitalizaci a výplata bude zastavena (viz § 21a zákona o sociálních službách).

Nicméně za září Vám příspěvek již vyplacený byl (v září) a za říjen bude náležet jen, pokud se maminka v průběhu října vrátí domů a Vy budete dál pečovat (bude doplacen v následujícím výplatním termínu poté, co oznámíte maminčin návrat v plné měsíční výši). Pokud by se maminka vrátila až v listopadu, tak by za říjen příspěvek nenáležel a výplata by byla jen za listopad v listopadu (nebo výplatním termínu, který by se stihl po nahlášení maminčina návratu).  

Z pohledu zákona nejste pečující osobou v říjnu, pokud nebude za říjen vyplacen příspěvek. Proto by bylo vhodné nastoupit v říjnu do zaměstnání či začít podnikat, pokud k tomu máte prostor. Jestli chcete pracovat, ale nemáte kde a chcete pomoci najít práci, doporučuji se přihlásit na Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud si práci hledat nechcete, nemusíte se (vlastně vůbec byste se neměla) hlásit na Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, ale jste povinna si zaplatit jako samoplátce zdravotní pojištění (sociální, resp. důchodové platit nemusíte, ale období Vám nebude započteno jako odpracované do důchodu). Některé zdravotní pojišťovny tolerují měsíční „přetržku“ v péči kvůli nemoci opečovávaného, ale to musíte ověřit u své pojišťovny (ze zákona tato benevolence přímo neplyne).

Pokud jste v posledních dvou letech o maminku pečovala alespoň rok (případně byla zaměstnaná), tak by Vám mohl vzniknout i nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale to jen za předpokladu, že si chcete hledat práci a budete se díky tomu registrovat na ÚP.

Pokud by to ale vypadalo tak, že maminka bude v LDN od 10.9.2020 a vrátí se 31.10.2020 (tedy v říjnu už bude pár hodin doma a nepůjde tak o celý kalendářní měsíc ve zdravotnickém zařízení) nebude „přetržka“ v nároku na příspěvek na péči a bude vyplacen v září za září, v listopadu Vám doplatí říjen a zaplatí listopad, tak budete jako pečující (se zaplaceným zdravotním pojištění státem a zápočtem náhradní doby do důchodu) za září i říjen.

Přeji, ať je maminka brzy zdravá.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.