pečuj doma

Jak můžeme zjistit, jestli nemá děda Alzheimerovu nemoc?

7.12.2022

Prosím, poraďte. Dědovi bude 80, žije s babičkou, která je o pár let mladší. Děda mívá velké propady v náladě a bývá i agresivní. Prozatím jen slovně, ale dřív tato slova z úst nevypustil, i já se je stydím vyslovit. Je to běžné, nemůže to být třeba Alzheimer? Pokud ano, kdo nám to potvrdí? Budeme muset kvůli tomu dědu brát k nějakému specialistovi?

Odpověď

Podle toho, co o dědečkovi píšete, je určitě důležité jeho stav probrat s praktickým lékařem/kou. Předpokládám, že ho pošle na odborné vyšetření k psychiatrovi. Nebojte se toho, všechna tato vyšetření jsou vedena mírně, v klidu.

Kdyby se potvrdila diagnóza demence, nař. Alzheimerova choroba nebo jiný typ demence, je třeba nasadit vhodnou léčbu. V současnosti není demence léčitelná, ale určitě lze zpomalit průběh. A čím dříve podchytíte problémy, tím lépe, aby nedošlo k jejich vyhrocení. Zvlášť pokud bývá dědeček agresivní, mohl by babičce i ublížit. Ono ani slovní napadání a nadávky nejsou příjemné a babička se tím jistě trápí.

Otázka návštěvy psychiatra je pro mnoho lidí špatně přijatelná, stále se s tímto oborem váže jakési stigma. Hlavně lidé nižších ročníků se bojí a je jim to nepříjemné.

Ze své praxe v domácí péči hodnotím péči o člověka s demencí jako nejnáročnější a pro pečující nejvíc vyčerpávající. Je důležité vědět a přiznat si, že se samo nic nezlepší.  Že se stav pána sám od sebe neupraví.

Buďte prosím oporou pro babičku, žít s člověkem s demencí je těžké a únavné, popřejte jí odpočinek, zajistěte dědovi co nejvíc péče jinými lidmi, ať už z rodiny, nebo z řad profesionálů. Můžete oslovit pečovatelskou službu, asistenční službu nebo na kratší dobu domluvit přechodný pobyt v odlehčovací službě. Za všechny tyto služby se platí, zákonem o sociálních službách a vyhláškou je stanovena maximální částka za hodinu pečovatelské služby (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505#cast2). Proto je dobré vyřídit pánovi příspěvek na péči. Jednak při současných cenách je samozřejmě každá finanční pomoc vítaná, ale také pokud byste v budoucnu potřebovali dědečkovi zajistit domov se zvláštní péčí, je pro daný domov přiznaný příspěvek na péči ukazatelem potřebnosti péče.

Tuším, že první Vaše reakce bude, že dědečka nikam nedáte. To je naprosto v pořádku. Také cílem odpovědi na Váš dotaz je zkusit Vás trošku navést směrem, který ulehčí Vašim prarodičům život a zároveň jim umožní být co nejdéle doma a spolu.  

Hodně nových podnětů v péči by mohly přinést návštěvy denního stacionáře, babička by si na chvíli během dne odpočinula, dědeček by měl nové podněty a zábavu. A pro Vás a rodinu kolem dědečka by to mohlo přinést nový pohled na péči, na možnosti postupů, jak zvládnout problémy spojené s demencí s běžným žitím Vaší rodiny.

Mgr. Leona Zemanová

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023 Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu více...

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.