pečuj doma

Jak můžeme zjistit, jestli nemá děda Alzheimerovu nemoc?

7.12.2022

Prosím, poraďte. Dědovi bude 80, žije s babičkou, která je o pár let mladší. Děda mívá velké propady v náladě a bývá i agresivní. Prozatím jen slovně, ale dřív tato slova z úst nevypustil, i já se je stydím vyslovit. Je to běžné, nemůže to být třeba Alzheimer? Pokud ano, kdo nám to potvrdí? Budeme muset kvůli tomu dědu brát k nějakému specialistovi?

Odpověď

Podle toho, co o dědečkovi píšete, je určitě důležité jeho stav probrat s praktickým lékařem/kou. Předpokládám, že ho pošle na odborné vyšetření k psychiatrovi. Nebojte se toho, všechna tato vyšetření jsou vedena mírně, v klidu.

Kdyby se potvrdila diagnóza demence, nař. Alzheimerova choroba nebo jiný typ demence, je třeba nasadit vhodnou léčbu. V současnosti není demence léčitelná, ale určitě lze zpomalit průběh. A čím dříve podchytíte problémy, tím lépe, aby nedošlo k jejich vyhrocení. Zvlášť pokud bývá dědeček agresivní, mohl by babičce i ublížit. Ono ani slovní napadání a nadávky nejsou příjemné a babička se tím jistě trápí.

Otázka návštěvy psychiatra je pro mnoho lidí špatně přijatelná, stále se s tímto oborem váže jakési stigma. Hlavně lidé nižších ročníků se bojí a je jim to nepříjemné.

Ze své praxe v domácí péči hodnotím péči o člověka s demencí jako nejnáročnější a pro pečující nejvíc vyčerpávající. Je důležité vědět a přiznat si, že se samo nic nezlepší.  Že se stav pána sám od sebe neupraví.

Buďte prosím oporou pro babičku, žít s člověkem s demencí je těžké a únavné, popřejte jí odpočinek, zajistěte dědovi co nejvíc péče jinými lidmi, ať už z rodiny, nebo z řad profesionálů. Můžete oslovit pečovatelskou službu, asistenční službu nebo na kratší dobu domluvit přechodný pobyt v odlehčovací službě. Za všechny tyto služby se platí, zákonem o sociálních službách a vyhláškou je stanovena maximální částka za hodinu pečovatelské služby (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505#cast2). Proto je dobré vyřídit pánovi příspěvek na péči. Jednak při současných cenách je samozřejmě každá finanční pomoc vítaná, ale také pokud byste v budoucnu potřebovali dědečkovi zajistit domov se zvláštní péčí, je pro daný domov přiznaný příspěvek na péči ukazatelem potřebnosti péče.

Tuším, že první Vaše reakce bude, že dědečka nikam nedáte. To je naprosto v pořádku. Také cílem odpovědi na Váš dotaz je zkusit Vás trošku navést směrem, který ulehčí Vašim prarodičům život a zároveň jim umožní být co nejdéle doma a spolu.  

Hodně nových podnětů v péči by mohly přinést návštěvy denního stacionáře, babička by si na chvíli během dne odpočinula, dědeček by měl nové podněty a zábavu. A pro Vás a rodinu kolem dědečka by to mohlo přinést nový pohled na péči, na možnosti postupů, jak zvládnout problémy spojené s demencí s běžným žitím Vaší rodiny.

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.