pečuj doma

Jak můžeme zjistit, jestli nemá děda Alzheimerovu nemoc?

7.12.2022

Prosím, poraďte. Dědovi bude 80, žije s babičkou, která je o pár let mladší. Děda mívá velké propady v náladě a bývá i agresivní. Prozatím jen slovně, ale dřív tato slova z úst nevypustil, i já se je stydím vyslovit. Je to běžné, nemůže to být třeba Alzheimer? Pokud ano, kdo nám to potvrdí? Budeme muset kvůli tomu dědu brát k nějakému specialistovi?

Odpověď

Podle toho, co o dědečkovi píšete, je určitě důležité jeho stav probrat s praktickým lékařem/kou. Předpokládám, že ho pošle na odborné vyšetření k psychiatrovi. Nebojte se toho, všechna tato vyšetření jsou vedena mírně, v klidu.

Kdyby se potvrdila diagnóza demence, nař. Alzheimerova choroba nebo jiný typ demence, je třeba nasadit vhodnou léčbu. V současnosti není demence léčitelná, ale určitě lze zpomalit průběh. A čím dříve podchytíte problémy, tím lépe, aby nedošlo k jejich vyhrocení. Zvlášť pokud bývá dědeček agresivní, mohl by babičce i ublížit. Ono ani slovní napadání a nadávky nejsou příjemné a babička se tím jistě trápí.

Otázka návštěvy psychiatra je pro mnoho lidí špatně přijatelná, stále se s tímto oborem váže jakési stigma. Hlavně lidé nižších ročníků se bojí a je jim to nepříjemné.

Ze své praxe v domácí péči hodnotím péči o člověka s demencí jako nejnáročnější a pro pečující nejvíc vyčerpávající. Je důležité vědět a přiznat si, že se samo nic nezlepší.  Že se stav pána sám od sebe neupraví.

Buďte prosím oporou pro babičku, žít s člověkem s demencí je těžké a únavné, popřejte jí odpočinek, zajistěte dědovi co nejvíc péče jinými lidmi, ať už z rodiny, nebo z řad profesionálů. Můžete oslovit pečovatelskou službu, asistenční službu nebo na kratší dobu domluvit přechodný pobyt v odlehčovací službě. Za všechny tyto služby se platí, zákonem o sociálních službách a vyhláškou je stanovena maximální částka za hodinu pečovatelské služby (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505#cast2). Proto je dobré vyřídit pánovi příspěvek na péči. Jednak při současných cenách je samozřejmě každá finanční pomoc vítaná, ale také pokud byste v budoucnu potřebovali dědečkovi zajistit domov se zvláštní péčí, je pro daný domov přiznaný příspěvek na péči ukazatelem potřebnosti péče.

Tuším, že první Vaše reakce bude, že dědečka nikam nedáte. To je naprosto v pořádku. Také cílem odpovědi na Váš dotaz je zkusit Vás trošku navést směrem, který ulehčí Vašim prarodičům život a zároveň jim umožní být co nejdéle doma a spolu.  

Hodně nových podnětů v péči by mohly přinést návštěvy denního stacionáře, babička by si na chvíli během dne odpočinula, dědeček by měl nové podněty a zábavu. A pro Vás a rodinu kolem dědečka by to mohlo přinést nový pohled na péči, na možnosti postupů, jak zvládnout problémy spojené s demencí s běžným žitím Vaší rodiny.

Mgr. Leona Zemanová

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.