pečuj doma

Jak se domluvit s opečovávanou na úhradě nákladů

16.6.2023

Jsem oficilaně pečující osoba o babičku, které je 86 let, pečuji už 4 roky. Babička je sveprávná. Bydlíme ve společné domácnosti, kde jsem vlastníkem RD. Přispevek je vyplacen babičce na její bankovní účet. Babička měla nastaveny trvalý příkaz, kde přispívala na chod domácnosti a inkaso, léky a jídlo, peči, cestu k lekaři. Teď trvalý příkaz zrušila, že si bude platit inkaso sama a vše ostatní, ale bojím se, že v připadě nedostaku peněz na účtu může vzniknout nedoplatek na inkaso. Musíme ji kontrolovat. Nedokážeme jí vysvětlit, že s tím souvisí i další poplatky, ne jen inkaso, a k čemu slouží přispevek. Těžká komunikace. Dotaz zní, jak postupovat, jestli zajít na úřad a vysvětlit situaci, např. založit nový bankovní účet, kde budu já a babička disponent? Všechny doklady, co kupujeme a spojené s opatrováním, jídlo, pedikúra a vozeníi k lékaři základame. Nejde nám o obohacování z jejich peněz, ale nemůžeme vše platit ze svého, je to finančně neúnosné. Babička vysvětlení nechce slyšet, je tvrdohlavá a tyto souvislosti jsou nad její uvažování. Babičku nechceme omezovat svéprávnosti. Děkuji pěkně za radu a nasměřovaní v této situaci.

Odpověď

Je několik právních pohledů:

 1. Pokud babička chápe, co se kolem ní děje, nemá nikdo (primárně) právo něco řešit za babičku.
  1. Pokud babička nebude platit své náklady, bude dlužit. Pokud se s Vámi nedomluví na péči, nebude mít péči. Pokud se babička nechce domlouvat s Vámi, může si hledat někoho jiného na výpomoc.
  2. Na druhou stranu Vy byste měli respektovat přání i sebedestrukci babičky (pokud je opravdu duševně v pořádku). Současně nejste povinni za babičku nic platit (resp. může zde vzniknout vyživovací povinnost potomků, ale i to je o vzájemné domluvě, nebo o tom, že by babička zažalovala své potomky).
  3. Pokud by babička byla ohrožená tím, že ve svůj prospěch nevyužívá sociální dávky, mohl by úřad určit zvláštního příjemce dané sociální dávky. Např. důchod na zaplacení bydlení, jídla, oblečení, léků atd., příspěvek na péči na zaplacení péče, příspěvek na mobilitu na zaplacení přepravy.
 2. Pokud babička nechápe, co se kolem ní děje, tak nelze hovořit o tom, že je svéprávná. Jen ještě soud (společně se znalcem) nepojmenovali oblasti v nichž babička selhává. Omezená svéprávnost totiž není nějaký zákaz, ale definování, co už babičce vzala sama příroda (nemoc).
  1. Tady nikdo babičku nechrání a bez složitějších postupů nikdo za babičku jednat nemůže.
  2. Plná moc by byla neplatná podobně jako třeba úvěr, který by jí někdo podvodně nechal podepsat (byl by zde rozpor s § 551, § 581, § 1796 občanského zákoníku). K nefunkčnímu institutu plné moci, prosím, koukněte do naší publikace od str. 20 https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.
  3. Je vhodné (a dlouhodobě nejjistější) řešit opatrovnictví. Může být opatrovnictví bez omezení svéprávnosti (tj. soudní cesta), pokud už babička nic aktivně nikomu nepodepíše. Pokud je ještě zneužitelná, tak k její ochraně by bylo vhodnější opatrovnictví s jejím omezením svéprávnosti. Traduje se, že to trvá... Pokud napíšete k návrhu na omezení svéprávnosti ještě druhý návrh na opatrovnictví dle § 58 občanského zákoníku (vzor v naší publikaci na str. 117 anebo 127: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) a popíšete, jak babička potřebuje pomoci, ale sama si už pomoc, placení inkasa, nákup nevyřídí, nezaplatí a hrozí jí tak, že zůstane bez pomoci, čímž bude velmi trpět, soud by Vám měl poměrně v krátké době pomoci a ustanovit někoho opatrovníkem na věci, které popíšete, a tento opatrovník bude babičku zastupovat, než se dořeší „řádné“ opatrovnictví při omezení svéprávnosti.
   1. Omezení svéprávnosti není trest, ale pomoc. Vy píšete, že omezovat babičku nechcete. Pokud jste po přečtení výše uvedených řádků a úryvků z publikace nezměnili názor, je to samozřejmě Vaše volba (a právo). Jen je pak těžké hledat (právní) řešení.

Píšete, že je s babičkou těžká komunikace, ale navrhujete založení jiného účtu a Vaše disponenství. Je otázkou, jak toho chcete dosáhnout a proč Vás babička neučiní disponentem již nyní (ke stávajícímu účtu). Jak byste na babičce dosáhli změn, když je tvrdohlavá a není s ní domluva?

Trošku se nabízí, že buď budete babičkou manipulovat, nebo ji obejdete za jejími zády, a pokud to půjde spiklenecky vyřešit s někým jiným, s kým se domluvíte (očekáváte, že úřednice Vás pochopí), tak provedete to, co považujete za ochranu babičky.

Ale pokud je babička skutečně svéprávná (opravdu duševně všemu rozumí), chováte se podvodně, může jít o zpronevěru a krádež. Pokud ale babička již fakticky svéprávná není, prožívá již nějakou duševní nemoc, která jí brání rozumně uvažovat nad tím, co se děje, a poznat, co ještě potřebuje, pak dospělého řádně může zastupovat jen opatrovník (podobně jako dítě zastupuje rodič, i když je to zlobivý a vzpurný pubescent).

Jakkoliv jsem to popsala možná dost drsně a možná Vám taky dost křivdím, takové postupy rodiny (dokonce opravdu v lásce a v laskavosti) páchají, protože se opatrovnictví bojí, jak čert kříže.  

Pokud jste z Brna, přijďte k nám na přednášku 13. září k opatrovnictví (https://www.mskruh.cz/akce/cyklus-kurzu-pro-pecujici-v-srpnu-a-zari-2023-v-brne). Můžete se vyptat, co a jak vnímáte a potřebujete.

Prosím, projděte si naši publikaci a zkuste nám napsat, zda jste našel v naší odpovědi řešení. A pokud ne, zkuste se nás ještě zeptat, pokud Vás napadají ještě další otázky.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.