pečuj doma

Jak vstoupit do řízení o příspěvku na péči

18.9.2021

Jedna paní mě požádala o pomoc při řešení příspěvku na péči. Byl jí přiznán příspěvek na péči ve výši 880 Kč. Podle úřadu potřebuje paní pomoci ve čtyřech oblastech. S tím paní nesouhlasí. Má i jiné zdravotní problémy, které tam nebyly zahrnuty. Sociální šetření proběhlo po telefonu. Chce sepsat odvolání, ale neví, kdy jí přesně přišl dopis, aby splnila lhůtu. Chci se informovat, zda mohu vstoupit do řízení na základě její plné moci, i když nejsem uvedena v žádosti o příspěvek jako zástupce, popř. pečující osoba? Pokud již nesplnila lhůtu pro odvolání, za jak dlouho může podat žádost o zvýšení příspěvku na péči. Paní není schopna sama nic vyřídit. Pečující osoba v žádosti je uveden její manžel.

Odpověď

Odpověď na Vaši otázku zní „Ano“, můžete vyřídit příspěvek na péči za Vaši známou, a to i přesto, že nejste pečující osobou. Otázkou však zůstává, zda plná moc je v tomto případě úplně vhodná.

A tak se zeptám - Je ona paní schopna posoudit, co tím, že Vám dá plnou moc, podepisuje? Uvědomuje si ještě, co tento úkon znamená? Rozumí obsahu celého řízení o příspěvku?

Pokud je schopna vše chápat a při vyřizování spolupracovat a Vy budete jen její „ruce a nohy“, pomůžete dávku vyřídit, protože pro ni je obtížné dojet na úřad např. proto, že špatně chodí, ale rozumově je u ní vše v pořádku, pak s ní můžete uzavřít plnou moc.

Pokud je to však o tom, že u ní začíná zapomínání (může jít o počínající stařeckou demenci nebo Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu) a ona už není schopna řízení rozumět, pak plná moc vhodná není.

Plná moc se nehodí tam, kde podepisující (zmocňující) již nerozumí tomu, k čemu Vás zmocňuje. V tomto případě je vhodnější podání žádosti o ustanovení opatrovníkem PRO ŘÍZENÍ. Nejedná se o klasické opatrovnictví (to musí potvrdit soud a jedná se o poměrně komplikovanou záležitost, i když i na ni možná časem dojde), ale „pouze“ o ustanovení opatrovníkem pro řízení (o příspěvku na péči). Tj. požádáte úřad práce, aby Vám potvrdil, že můžete jménem této paní příspěvek na péči vyřizovat a jednat v této věci (pouze v této věci) s úřadem práce.

Toto ustanovení může úřad práce potvrdit a to na základě vyjádření lékaře (neurologa, psychiatra, ale i praktického lékaře), který ve své (velmi krátké a stručné) zprávě uvede, že ona paní „se není schopna zastupovat při jednání před úřadem“, příp., že není schopna vzhledem ke svým omezeným mentálním/duševním schopnostem (které jsou demencí narušeny) domyslet jednotlivé kroky svého konání. Zkrátka, že potřebuje, aby její práva před úřadem práce obhajoval někdo jiný – tj. Vy.

Pro sestavení textu žádosti o ustanovení opatrovníkem pro řízení můžete využít vzor, který zpracovala Mgr. Radka Pešlová a najdete jej na https://www.pecujdoma.cz/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/. Je zde velmi podrobně popsáno klasické opatrovnictví i opatrovnictví pro řízení.

K žádosti přiložte lékařskou zprávu (popis viz výše nebo také na uvedeném odkazu). Pokud byste obsah zpracovaného textu chtěla konzultovat, ozvěte se mi. Jako nelékař sice nemohu hodnotit schopnosti Vaší známé, mohu Vám však pomoci s formální stránkou textu.

Co se týče oblastí, které paní zvládá nebo nezvládá (píšete, že úřad potvrdil 4), doporučuji projít text, kde je popsáno všech 10 životních potřeb a podle toho můžete více méně sama (příp. s manželem paní) odhadnout, kolik potřeb paní nezvládá a tím také hledat argumenty pro obhajobu vyššího stupně příspěvku na péči.

Sociální šetření se realizovala po telefonu po dobu lock downu. To by nemuselo vadit, pokud bylo dobře zpracované. Obsah textu si můžete vyžádat na úřadě práce (budete-li mít plnou moc nebo budete-li opatrovníkem pro řízení, máte právo nahlížet do spisu).

Odvolací lhůta je 15 dnů a začíná běžet ode dne převzetí rozhodnutí na poště (lhůta začíná běžet následující den). Pokud byl dopis uložen na poště delší čas, začíná lhůta běžet 10. dnem uložení. Není tedy důležité, jaké datum je uvnitř dopisu, ale datum převzetí na poště (možné ověřit přímo na poště, pokud si to Vaši známí již nepamatují).

Co se týče doby pro podání nové žádosti, tu je možné podat, jakmile se změní (rozumějte zhorší) zdravotní stav. Pokud tedy lhůta pro podání odvolání již uplynula, doporučuji vyžádat si od úřadu práce zprávu ze sociálního šetření a posudek o zdravotním stavu. Obojí si můžete vyžádat kdykoli před skončením i po skončení řízení. V posudku uvidíte, z jakých lékařských zpráv čerpali a jak je zde zdravotní stav popsán. Jde tedy o to doložit novější zprávy, lépe popsaný (zhoršený) zdravotní stav apod. Pak je možné podat novou žádost.

Budete-li podávat novou žádost, doporučuji plnou moc nebo žádost o ustanovení opatrovníkem pro řízení přikládat rovnou k ní. Pokud budete žádost podávat spolu se žádostí o ustanovení opatrovníkem pro řízení, podepište žádost Vy (ne paní!) a připište, že tak činíte, protože ona toho již není schopna.

V neposlední řadě je zde otázka toho, zda manžel paní je schopen o ni pečovat (tj. být její pečující osobou), pokud ne a dohodli jste se, že budete pečovat Vy (nebo někdo jiný), můžete změnu úřadu práce nahlásit prostřednictvím formuláře Oznámení o poskytovateli pomoci. Nežádáte souhlas, jen úřad práce informujete o této změně.

Budete-li mít jakékoli další dotazy, neváhejte se na nás opět obrátit.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.