pečuj doma

Jak zvrátit snížení příspěvku na péči

2.12.2020

Klient měl přiznán II. stupeň příspěvku na péči. Požádali jsme o zvýšení - žádost o změnu výše příspěvku. Žádostí jsme ale dosáhli opačného efektu a klientovi, (zatím bez rozhodnutí), bylo sděleno vyrozumění, že byl shledán osobou závislou v I. stupni. Dle informací oprávněné pracovnice z úřadu práce nelze již použít možnost zpětvzetí žádosti (z důvodu již vypracovaného lékařského posudku), byť máme v rukou novou lékařskou zprávu od jeho psychiatričky, ze které jasně vyplývá zhoršení zdravotního stavu klienta. Tato zpráva nebyla naneštěstí nebyla dispozici již při samotném podání žádosti o změnu výše příspěvku na péči. Odvolání trvá i rok. Je prosím možnost jiného, efektivnějšího postupu?

Odpověď

Pracovnice Vás neinformovala správně.

Jsou tři možnosti:

  • dle § 45 odst. (4) správního řádu vzít žádost o zvýšení zpět (Žadatel může zúžit předmět své žádosti nebo vzít žádost zpět; toto právo nelze uplatnit v době od vydání rozhodnutí správního orgánu prvního stupně do zahájení odvolacího řízení.)
    • Dokud pracovnice nevydala rozhodnutí – můžete brát žádost zpět.
    • Pokud žádost vezmete zpět, tak akorát to, že je hotový již posudek, může ovlivnit následující řízení. Tedy Vy byste např. nyní vzali zpět původní podanou žádost (pokud pracovnice dosud nevydala rozhodnutí). Pracovnice by pak následující den z moci úřední zahájila řízení o přezkumu příspěvku na péči. V novém řízení by znovu museli provést sociální šetření a posudek od posudkového lékaře (příp. by využili ten vyhotovený). Pak by Vás zase nechali nahlédnout do spisu a Vy byste měli možnost postupovat podle dalších bodů. Až by to nedopadlo dobře, bylo by vydáno nové rozhodnutí a tím snížen příspěvek (proti rozhodnutí by bylo možné podat odvolání). Tedy nejde o řešení dlouhodobé, ale o odklad a zajištění lepších důkazů.
  • Pracovnice může najít rozpory mezi tím, co zjistila při sociálním šetření a co napsal posudkový lékař. Pokud jí to nepřijde adekvátní, nesmí vydat rozhodnutí a v rámci interního postupu to má vrátit posudkovému lékaři. Toto by měla opakovat tak dlouho, až se s posudkovým lékařem vzájemně shodnou a rozhodnutí vydá v souladu s tím, co si ona sama myslí (půjde o stav o němž nejsou důvodné pochybnosti). Úřednice může požádat i o přidělení jiného posudkového lékaře.
    • Toto je postup, který úředníci moc nepraktikují a vyhýbají se mu s tvrzením – s posudkářem nic nenaděláme, my se musíme řídit podle něj. Pokud by tomu tak bylo, tak vydává rozhodnutí posudkář a nikoliv pracovník úřadu práce. Pracovník ÚP může vydat rozhodnutí, až když má pocit jeho nezpochybnitelnosti.
  • Máte právo před vydáním rozhodnutí podat (procesní) námitku a doplnit důkazy do řízení (tedy i novou lékařskou zprávu). Tady ale rozhodně zkontrolujte onu lékařskou zprávu, zda definuje nezvládání těch životních potřeb, které chcete potvrdit jako nezvládnuté. Vaši námitku s dalšími důkazy zhodnotí pracovnice ÚP a pokud se bude týkat lékařského posouzení, pošle to posudkovým lékařům k novému vyjádření. Námitkové řízení lze opakovat poměrně dlouho (kdykoliv i opakovaně, než je vydáno rozhodnutí). Správní orgán se musí vypořádat s námitkami, které vznášíte v rozhodnutí (často to nedělá a je to zásadní chybou, která může být zmíněna v odvolání).
    • Ještě se zajděte podívat do spisu na lékařskou posudkovou službu, co napsal obvodní lékař do lékařského nálezu (čtyřstránkový tiskopis) a jaké jsou ve spise lékařské zprávy. Vše si ofoťte do mobilu, abyste to měl k dispozici. Ofoťte si i doklady staré (tj. ty, podle kterých byl původně přiznán II. stupeň, ať můžete zjistit rozdíly). 
    • Ze spisu na Úřadu práce si ofoťte staré sociální šetření a starý posudkový závěr a nynější nové sociální šetření a nový posudkový závěr. I v těchto dokladech hledejte, co není pravda.
    • Lékařské zprávy musí mít zaměření na posudková kritéria (zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505#prilohy). Pokud je např. uvedena diagnóza diabetes, co byste dali za příspěvek na péči? Ale když uvede lékař: „Z důvodu vážného průběhu diabetu není schopen konečky prstu cítit z důvodu těžké neuropatie a rozeznávat předměty, rozepnout knoflík, udržet hrneček...“ Můžete výrazně lépe uspět. Je důležité, aby se lékaři zaměřovali v popisu na komplikace a nezvládání životních potřeb.

Díky shlédnutí spisové dokumentace (ve dvou spisech) budete mít přehled, co musíte v námitce napadat (např. při sociálním šetření se klientka vyjádřila, že si vaří, ale je dlouhodobě v sociální službě, protože si uvařit nedokáže. Je dezorientovaná a nepamatuje si, co bylo včera. Nemá adekvátní náhled na svoji situaci díky těžké demenci. Dokládám důkaz: vyjádření ze sociální služby, potvrzení lékaře o demenci. Obvodní lékař uvedl, že klientka je orientovaná, ale ona je prakticky slepá a nedokáže rozeznat své okolí. Dokládám důkaz: vyšetření z očního....).

Doufám, že je to takto srozumitelné a pomůže Vám to aktuálně situaci řešit.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Probíhá již šestnáctý Týden sociálních služeb ČR

9.10.2024 V pondělí 7. října 2024 byl zahájen Týden sociálních služeb ČR pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jenž se letos koná již pošestnácté. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí a jeho hlavní událostí je tradičně kongres v Táboře. více...

PTÁTE SE: Opatrovaný syn pije alkohol na léky, jeho otec v tom nebrání

8.10.2024 Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel více...

ZPRÁVY: Ceny NRZP ČR MOSTY za rok 2024 byly vyhlášeny

7.10.2024 Republikový výbor NRZP České republiky na svém jednání vyhlásil 22. ročník cen Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY 2024. Předávání cen se uskuteční koncem května 2025 v Moravskoslezském kraji. Oceňovány budou projekty a osobnosti ve čtyřech kategoriích, jak je uvedeno v nominačním archu. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.