pečuj doma

Je vhodné požádat při autismu o invalidní důchod z mládí?

25.10.2024

Je prosím výhodnější žádat o invalidní z mladí u dítěte (dg autismus), kterému bude 18 let v březnu 2026, nebo je lepší zadat o běžný invalidní důchod, když kluk plánuje nastoupit na střední školu (bez maturity) v záři 2025? Pokud na SŠ nastoupí 1.9.2025, o invalidní důchod požádat musíme, protože již bude mít potřebnou dobu pojištěni alespoň jeden den, že ano? Tim pádem již nebudeme moct požádat o ID z mladí. V našem okolí několik maminek teď žádá o ID z mladí před 18. rokem veku, ještě v době, když mají dítě s postižením na ZŠ. Je to výhodnější než běžný ID s dítětem již na SŠ? Nechceme nic podcenit, proto zjišťuju situaci. Je možné požádat o ID z mladí již v 16 nebo 17 letech, dítě na ZŠ? Pokud ČSSZ invalidní důchod z mladí přizná, vyplácí zpětně od doby podání žádosti, která je např. 16 nebo 17 let žadatele?

Odpověď

V poslední době se často setkávám s dotazy, jako je ten Váš. Mnoho rodičů se obává, aby pro své dítě „nevybrali špatný“ invalidní důchod. Tyto obavy jsou však zbytečné.

Je třeba říci, že ve výši, výpočtu ani způsobu posuzování nároku není nic, co by vedlo k úvaze, že jeden nebo druhý druh invalidního důchodu je lepší.

Nejprve je třeba říci, že pro nárok na invalidní důchod je třeba splnit 2 podmínky:

  • dobu pojištění
  • zdravotní stav

Pozor, nejedná se o podmínky „buď, anebo“, ale pro získání důchodu je třeba splnit obě dvě.

1) Doba pojištění je doba, kdy si člověk hradí sociální pojištění. To si může zajistit prostřednictvím svého zaměstnavatele (kdy je mu strhávána část výplaty na tzv. sociální pojištění a navíc ještě dopláceno zaměstnavatelem). Ten, kdo je OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou) si pojištění zajišťuje sám, záleží tedy na tom, zda poctivě platí.

Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod je odstupňována dle věku žadatele. Celkem logicky se předpokládá, že čím je člověk starší, tím více doby pojištění mohl získat a podle toho zákon také požaduje u osob:

a) do 20 let méně než jeden rok,
b) od 20 let do 22 let jeden rok,
c) od 22 let do 24 let dva roky,
d) od 24 let do 26 let tři roky,
e) od 26 let do 28 let čtyři roky a
f) nad 28 let pět roků.

Jelikož zde řešíme invalidní důchod mladého člověka do 20 let, jak vidíte v tabulce, bude potřebovat „méně než rok“ pojištění.

Jak mají pojištění zajištěno lidé, kteří před vznikem zdravotního postižení nepracovali?

Jak jsem pochopila z Vašeho dotazu, týká se o mladého člověka, který před vznikem zdravotního postižení nikdy nepracoval, protože se se zdravotním postižením narodil nebo ho získal v dětství či mládí.

V takovém případě platí výše uvedený přehled požadující délku pojištění (dle věku žadatele), ale za tzv. náhradní dobu pojištění je považována doba studiana střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia.“ (Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění)

Při podávání žádosti je tedy třeba doložit doklad o studiu.

A jak si můžete logicky domyslet, „méně než 1 rok pojištění“ může být i 1 jediný den. Pokud je tedy dítě schopno nastoupit ke studiu na střední škole, je možné požádat o invalidní důchod již např. 2. září (podle toho, kdy škola začíná) toho školního roku, kdy nastoupilo na střední školu.

Podle zdravotního stavu (viz dále) je pak určeno, zda náleží invalidní důchod I., II. nebo III. stupně. Logicky, čím závažnější zdravotní postižení, tím vyšší stupeň invalidity by měl být přiznán.

Není-li dítě schopno studia (ani zaměstnání), je třeba vyčkat do 18. roku věku a pak požádat o invaliditu z mládí (viz výše).

Invalidní důchod z mládí

Nebo také „invalidita z mládí“ je označení pro invalidní důchod III. stupně od 18. roku věku u osob, které nemohu pracovat ani studovat (na střední nebo vysoké škole).
Na invaliditu z mládí je třeba počkat na 18. rok věku (zákonodárce patrně předpokládal, že do nabytí zletilosti se může zdravotní stav ještě měnit a mohlo by se tedy stát, že mladý člověk bude moci začít studovat nebo nastoupit do zaměstnání, byť na zkrácený úvazek, v chráněném zaměstnání apod.)

Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění:

Na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně má nárok též osoba, která dosáhla aspoň 18 let věku, má trvalý pobyt na území České republiky a je invalidní pro invaliditu třetího stupně, jestliže tato invalidita vznikla před dosažením 18 let věku a tato osoba nebyla účastna pojištění po potřebnou dobu.
Za invaliditu III. stupně se pro účely věty první považuje též takové omezení tělesných, smyslových nebo duševních schopností, které má za následek neschopnost soustavné přípravy k pracovnímu uplatnění. ...

V 18. roce věku (po doložení všech dokladů potvrzujících neschopnost studovat a pracovat) by tedy měl vzniknout nárok na invalidní důchod III. stupně. Další potvrzení (doby pojištění) se v takovém případě nedokládá.

Abych to tedy shrnula. Nezáleží na to, zda budete žádat o invalidní důchod „běžný“ nebo invalidní důchod z mládí. Ostatně při podání žádosti tam takové rozlišení ani neuvidíte.
Rozdíl je jen v tom, zda je zmiňovaný mladý člověk schopen nastoupit na střední školu, pokud ano, může požádat o invalidní důchod od 2. dne po nástupu na střední školu. Podle závažnosti zdravotního postižení je pak přiznán invalidní důchod I., II. nebo III. stupně.
Pokud není studia schopen, je třeba počkat do 18 let a v měsíci, kdy bude slavit 18. narozeniny, je možné požádat o invalidní důchod, doložit neschopnost přípravy k pracovnímu uplatnění a měl by být přiznán invalidní důchod III. stupně.

Výše důchodu se v obou těchto případech počítá stejně. Vždy se jedná o důchod, u kterého není možné zohlednit žádný předchozí příjem (protože ani v jednom případě se nejedná o člověka, který by mohl pracovat).

Ve většině případů je to o tom, že mladí lidé (jsou-li schopni nastoupit na SŠ), nastoupí na ni dříve než v 18 letech. Případ, který popisujete, je však opačný. Doporučila bych tedy požádat o invalidní důchod v měsíci, kdy bude chlapci 18 let (tj. v březnu 2025) a nečekat na nástup na středí školu (v září 2025). Pokud by byla žádost z jakéhokoli důvodu zamítnuta, ozvěte se nám, poradíme Vám s dalším postupem.

Více informací k posuzování nároku na invalidní důchod jsem shrnula ve svém článku, který si můžete přečíst zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-se-pripravit-na-rizeni-o-invalidnim-duchodu-a-zvysit-sve-sance

Kromě toho mohu nabídnout bezplatný seminář pro veřejnost, který realizuji 7.11.2024 od 9 do 12 hod. na Praze 2 (v budově Úřadu městské části Praha 2) ve spolupráci s Občanskou poradnou Společnou cestou. Vstup na seminář je zdarma, není třeba se přihlašovat.

Pokud by Vám bylo cokoli nejasného, ptejte se, ráda dovysvětlím, co bude třeba.

S pozdravem

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Započítání doby péče a evidence na úřadu práce do důchodu

10.11.2024 Pečuji o maminku, 83 let, byl ji nyní přiznán příspěvek na péči II. stupeň a průkaz ZTP. Mně bude v prosinci 2024 61 let, mám 2 děti, jsem na úřadu práce, končí mi v listopadu 2024 podpora v nezaměstnanosti. Do starobního důchodu bych mohla jít v 63 letech a 8 měsících. Nevím, jak mám od prosince 2024 dále postupovat ohledně evidence více...

INFO: Vláda se vysmála rizikovým profesím. Chaotická sněmovna

9.11.2024 Vítězství koalice je opět blyštivé a skvělé, jak říkal Jiří Paroubek. Důchodovou reformu ve třetím čtení odhlasovali koaliční poslanci v pátek po poledni, zatleskali si a šli domů. O tom, že by vláda jednala s rozmyslem a po zralém uvážení, však mnoho nenasvědčuje. Zákon projednávala sněmovna od května a přitom se koalice dohadovala ještě v pátek. více...

PTÁTE SE: Zrušení penzijního spoření osoby omezené ve svéprávnosti

8.11.2024 Existuje nějaký "manuál", jak postupovat v situacích týkajících se finančních záležitostí opatrovaného - co se musí hlásit, nebo co musí schvalovat soud? Konkrétně se mi jedná o toto - jak zrušit opatrovanému nevýhodné spoření, které si udělal ještě před omezením svéprávnosti. Důchodové připojištění pro důchodce není vůbec výhodné, navíc více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.