pečuj doma

Jsem nedoslýchavá a dělá mi problémy jednání na úřadech

24.3.2023

Děkuji Vám za dřívější odpovědi ohledně invalidního důchodu a opatrovnictví dcery. Prosím ještě o rady: Jsem nedoslýchavá a sama mám invalidní důchod 1. stupně. Vyřizování těchto záležitostí mně dělá problémy po psychické stránce. Pobočky jsou za sklem, špatně to vnímám. Mám nárok požádat o pomoc při vyřizování, přezkoumání, pokud dám písemný souhlas nějaké sociální službě?

Odpověď

Co se týče Vaší vady sluchu a pomoci s vyřizováním, zde Vás asi trochu zklamu. Hledáte-li někoho, kdo za Vás břímě jednání, resp. komunikace s úřady převezme, pak odpověď zní „NE“. Je to proto, že sociální služby nemohu (jako např. advokáti) jednat za své klienty (byť by to bylo v jejich zájmu), nemohou je zastupovat ani za ně cokoli vyřizovat. Pokud by Vám to snad některá ze sociálních služeb nabízela, buďte velmi opatrná, může jít buď o podvod nebo o iniciativu nezkušeného pracovníka. To by Vám i dceři mohlo přidělat spíš starosti. 

Jelikož však máte typické obtíže lidí nedoslýchavých, teď vůbec nezlehčuji, naopak, jedná se o problém velmi častý a velmi nepříjemný. Vzniklo několik sociálních služeb, které nabízejí pomoc lidem se sluchovým postižením.

Jedná se o organizace nabízející službu simultánního přepisu. Tj. přepisu mluveného slova do textu buď prostřednictvím aplikace v mobilu nebo v tabletu.

Jedná se např. o:

Služby těchto organizací jsou poskytovány ze zákona bezplatně, a navíc kdekoliv v ČR, kde je pokrytí signálem, resp. internetem. Je třeba se jen domluvit na podmínkách, uzavřít smlouvu a pak již jen objednávat přepis pro konkrétní schůzky a jednání.

Vedle toho existují i aplikace, které můžete stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu (máte-li jej) a využívat přepis automatický (strojový). Vzhledem k tomu, jak rychle se technika vyvíjí, je vidět, že i kvalita automatického přepisu dnes již často dosahuje kvality přepisu psaného člověkem. Vyzkoušejte a uvidíte:

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.