pečuj doma

Jsem nedoslýchavá a dělá mi problémy jednání na úřadech

24.3.2023

Děkuji Vám za dřívější odpovědi ohledně invalidního důchodu a opatrovnictví dcery. Prosím ještě o rady: Jsem nedoslýchavá a sama mám invalidní důchod 1. stupně. Vyřizování těchto záležitostí mně dělá problémy po psychické stránce. Pobočky jsou za sklem, špatně to vnímám. Mám nárok požádat o pomoc při vyřizování, přezkoumání, pokud dám písemný souhlas nějaké sociální službě?

Odpověď

Co se týče Vaší vady sluchu a pomoci s vyřizováním, zde Vás asi trochu zklamu. Hledáte-li někoho, kdo za Vás břímě jednání, resp. komunikace s úřady převezme, pak odpověď zní „NE“. Je to proto, že sociální služby nemohu (jako např. advokáti) jednat za své klienty (byť by to bylo v jejich zájmu), nemohou je zastupovat ani za ně cokoli vyřizovat. Pokud by Vám to snad některá ze sociálních služeb nabízela, buďte velmi opatrná, může jít buď o podvod nebo o iniciativu nezkušeného pracovníka. To by Vám i dceři mohlo přidělat spíš starosti. 

Jelikož však máte typické obtíže lidí nedoslýchavých, teď vůbec nezlehčuji, naopak, jedná se o problém velmi častý a velmi nepříjemný. Vzniklo několik sociálních služeb, které nabízejí pomoc lidem se sluchovým postižením.

Jedná se o organizace nabízející službu simultánního přepisu. Tj. přepisu mluveného slova do textu buď prostřednictvím aplikace v mobilu nebo v tabletu.

Jedná se např. o:

Služby těchto organizací jsou poskytovány ze zákona bezplatně, a navíc kdekoliv v ČR, kde je pokrytí signálem, resp. internetem. Je třeba se jen domluvit na podmínkách, uzavřít smlouvu a pak již jen objednávat přepis pro konkrétní schůzky a jednání.

Vedle toho existují i aplikace, které můžete stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu (máte-li jej) a využívat přepis automatický (strojový). Vzhledem k tomu, jak rychle se technika vyvíjí, je vidět, že i kvalita automatického přepisu dnes již často dosahuje kvality přepisu psaného člověkem. Vyzkoušejte a uvidíte:

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.