pečuj doma

Jsem nedoslýchavá a dělá mi problémy jednání na úřadech

24.3.2023

Děkuji Vám za dřívější odpovědi ohledně invalidního důchodu a opatrovnictví dcery. Prosím ještě o rady: Jsem nedoslýchavá a sama mám invalidní důchod 1. stupně. Vyřizování těchto záležitostí mně dělá problémy po psychické stránce. Pobočky jsou za sklem, špatně to vnímám. Mám nárok požádat o pomoc při vyřizování, přezkoumání, pokud dám písemný souhlas nějaké sociální službě?

Odpověď

Co se týče Vaší vady sluchu a pomoci s vyřizováním, zde Vás asi trochu zklamu. Hledáte-li někoho, kdo za Vás břímě jednání, resp. komunikace s úřady převezme, pak odpověď zní „NE“. Je to proto, že sociální služby nemohu (jako např. advokáti) jednat za své klienty (byť by to bylo v jejich zájmu), nemohou je zastupovat ani za ně cokoli vyřizovat. Pokud by Vám to snad některá ze sociálních služeb nabízela, buďte velmi opatrná, může jít buď o podvod nebo o iniciativu nezkušeného pracovníka. To by Vám i dceři mohlo přidělat spíš starosti. 

Jelikož však máte typické obtíže lidí nedoslýchavých, teď vůbec nezlehčuji, naopak, jedná se o problém velmi častý a velmi nepříjemný. Vzniklo několik sociálních služeb, které nabízejí pomoc lidem se sluchovým postižením.

Jedná se o organizace nabízející službu simultánního přepisu. Tj. přepisu mluveného slova do textu buď prostřednictvím aplikace v mobilu nebo v tabletu.

Jedná se např. o:

Služby těchto organizací jsou poskytovány ze zákona bezplatně, a navíc kdekoliv v ČR, kde je pokrytí signálem, resp. internetem. Je třeba se jen domluvit na podmínkách, uzavřít smlouvu a pak již jen objednávat přepis pro konkrétní schůzky a jednání.

Vedle toho existují i aplikace, které můžete stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu (máte-li jej) a využívat přepis automatický (strojový). Vzhledem k tomu, jak rychle se technika vyvíjí, je vidět, že i kvalita automatického přepisu dnes již často dosahuje kvality přepisu psaného člověkem. Vyzkoušejte a uvidíte:

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.