pečuj doma

Konzultace k žádosti o invalidní důchod

9.6.2023

Podávám žádost o invalidní důchod. Už jsem kontaktoval i lékaře, se kterým to budu konzultovat, moje největší omezení je z důchodu psychického onemocnění (...). Omezuje mě to v osobním životě už několik let a bohužel jsem se nedokázal zaléčit natolik, abych mohl vykonávat plnohodnotně práci, ve které jsem byl. Měl jsem několikrát neschopnost, delší dobu od psychiatričky, kdy jsem se snažil to dát více do pořádku, ale omezení přetrvává. Až jsem se dostal do stavu, kdy jsem si přiznal, a bylo mi doporučeno zažádat, že nedokážu normálně na 100 % vykonávat normální práci bez úlev.

Odpověď

V prvé řadě je vždy nutné vědět, jestli jste byl pojištěn v minulosti natolik, aby bylo z čeho dobře důchod vypočítat. Než podáte žádost o důchod – vyžádejte si informativní list důchodového pojištění (žádost zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/zadost-o-informativni-osobni-list-duchodoveho-pojisteni). Až po prověření dob, řešte podání žádosti. Některé doby (doplácení nepojištěné doby) lze řešit jen před podáním žádosti!!!

Dále je potřeba se podívat do vyhlášky č. 359/2009 Sb. (dostupná zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy) a najít svoji hlavní omezující nemoc. Píšete o více nemocech, ale potřebujete, aby se v ohodnocení nemoci (jedné) dosáhlo alespoň na 35 % pokles pracovní schopnosti (jde o ta čísla napsaná v pravém sloupci).

Máte takovou diagnózu s popisem někde v nějaké lékařské zprávě? Ve vyhlášce je u většiny nemocí uvedeno, že jsou lehčí, těžší, středně těžké a těžké. Často se toto rozdělení liší ve slovíčkách. Akorát většinou je v lékařské zprávě popsán zdravotní stav jako lehčí, i když je ve skutečnosti těžší. Jak je to u Vás?
Je třeba mít lékařskou zprávu, která dobře popisuje právě Vámi zvolenou „kolonku“. Posudkový lékař nemusí být odborník na Vaši nemoc a bez dobré zprávy by nemusel přiznat invalidní důchod, jaký potřebujete.
Vezměte vyhlášku (nebo její úryvky týkající se Vaší osoby) Vašemu lékaři (ideálně každému specialistovi, ke kterému chodíte a obvodnímu lékaři) a požádejte je o přiléhavé zprávy.

Pro invaliditu I. stupně je třeba mít pokles pracovní schopnosti 35–49 %,
II. stupně 50–69 %,
III. stupně 70 % a více.

Když máte jasno, máte „důkaz v ruce“, pokračujte k podání žádosti. Lékařské zprávy od odborníků si okopírujte a uschovejte a originály dejte obvodnímu lékaři, aby je přiložil. Opravdu KONTROLUJTE KVALITU LÉKAŘSKÝCH ZPRÁV!

CO NASTANE PO PODÁNÍ ŽÁDOSTI:

Budete řešit při přiznávání profesní dotazník – nejde o životopis, ale o stručné popsání Vašich dosavadních pracovních a studijních výsledků. Doporučuji (až obdržíte tiskopis od ČSSZ) dopsat, jak moc Vaše nemoc ovlivňuje Vaši pracovní schopnost na druhou stranu tiskopisu (čitelně).

Váš obvodní lékař bude vypisovat tiskopis (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/lnpskcv). Je třeba, aby obdržel úryvek z výše uvedené vyhlášky a pomohl v tiskopise uvést informace o Vaší nemoci. Odkazování na lékařské zprávy a pouze obecné informace o tlaku, váze a výšce nejsou dostatečné.

Většina neúspěchu při posuzování není v tom, že nejste nemocný, ale že to není viditelné z lékařských zpráv, protože jsou často vágně napsané. Lékaři neznají posudková kritéria – je třeba jim je ukázat!

Opakuji se, ale pro jistotu, ještě jednou: Vyhlášku v části, která se Vás týká, vezměte ke každému lékaři, ke kterému ještě půjdete. Ukažte mu odpovídající části (např. s nohama půjdete k ortopedovi, s hlavou k neurologovi či psychiatrovi, s cukrovkou k diabetologovi atd.) a nechejte mu úryvek. Poproste ho o novou zprávu, která bude přesněji hodnotit stav pro potřeby invalidního důchodu. Není třeba nových vyšetření, ale nově napsaných zpráv.

DATUM VZNIKU INVALIDITY:

Pokud je Vaše nemoc již starší a o důchod si budete žádat nyní, je třeba u podání žádosti uvést, že budete dokazovat invaliditu zpětně. Současný doktor by pak měl napsat zprávu, jak nemoc vypadá nyní a současně, jaký byl její vývoj.

Správné určení data může výrazně ovlivnit výši důchodu a důchod lze vyplatit i zpětně (5 let).

Doba nemoci je důkazem, že Vám není dobře.

Další otázky rádi zodpovíme.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.