pečuj doma

Konzultace k žádosti o invalidní důchod

9.6.2023

Podávám žádost o invalidní důchod. Už jsem kontaktoval i lékaře, se kterým to budu konzultovat, moje největší omezení je z důchodu psychického onemocnění (...). Omezuje mě to v osobním životě už několik let a bohužel jsem se nedokázal zaléčit natolik, abych mohl vykonávat plnohodnotně práci, ve které jsem byl. Měl jsem několikrát neschopnost, delší dobu od psychiatričky, kdy jsem se snažil to dát více do pořádku, ale omezení přetrvává. Až jsem se dostal do stavu, kdy jsem si přiznal, a bylo mi doporučeno zažádat, že nedokážu normálně na 100 % vykonávat normální práci bez úlev.

Odpověď

V prvé řadě je vždy nutné vědět, jestli jste byl pojištěn v minulosti natolik, aby bylo z čeho dobře důchod vypočítat. Než podáte žádost o důchod – vyžádejte si informativní list důchodového pojištění (žádost zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/zadost-o-informativni-osobni-list-duchodoveho-pojisteni). Až po prověření dob, řešte podání žádosti. Některé doby (doplácení nepojištěné doby) lze řešit jen před podáním žádosti!!!

Dále je potřeba se podívat do vyhlášky č. 359/2009 Sb. (dostupná zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy) a najít svoji hlavní omezující nemoc. Píšete o více nemocech, ale potřebujete, aby se v ohodnocení nemoci (jedné) dosáhlo alespoň na 35 % pokles pracovní schopnosti (jde o ta čísla napsaná v pravém sloupci).

Máte takovou diagnózu s popisem někde v nějaké lékařské zprávě? Ve vyhlášce je u většiny nemocí uvedeno, že jsou lehčí, těžší, středně těžké a těžké. Často se toto rozdělení liší ve slovíčkách. Akorát většinou je v lékařské zprávě popsán zdravotní stav jako lehčí, i když je ve skutečnosti těžší. Jak je to u Vás?
Je třeba mít lékařskou zprávu, která dobře popisuje právě Vámi zvolenou „kolonku“. Posudkový lékař nemusí být odborník na Vaši nemoc a bez dobré zprávy by nemusel přiznat invalidní důchod, jaký potřebujete.
Vezměte vyhlášku (nebo její úryvky týkající se Vaší osoby) Vašemu lékaři (ideálně každému specialistovi, ke kterému chodíte a obvodnímu lékaři) a požádejte je o přiléhavé zprávy.

Pro invaliditu I. stupně je třeba mít pokles pracovní schopnosti 35–49 %,
II. stupně 50–69 %,
III. stupně 70 % a více.

Když máte jasno, máte „důkaz v ruce“, pokračujte k podání žádosti. Lékařské zprávy od odborníků si okopírujte a uschovejte a originály dejte obvodnímu lékaři, aby je přiložil. Opravdu KONTROLUJTE KVALITU LÉKAŘSKÝCH ZPRÁV!

CO NASTANE PO PODÁNÍ ŽÁDOSTI:

Budete řešit při přiznávání profesní dotazník – nejde o životopis, ale o stručné popsání Vašich dosavadních pracovních a studijních výsledků. Doporučuji (až obdržíte tiskopis od ČSSZ) dopsat, jak moc Vaše nemoc ovlivňuje Vaši pracovní schopnost na druhou stranu tiskopisu (čitelně).

Váš obvodní lékař bude vypisovat tiskopis (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/lnpskcv). Je třeba, aby obdržel úryvek z výše uvedené vyhlášky a pomohl v tiskopise uvést informace o Vaší nemoci. Odkazování na lékařské zprávy a pouze obecné informace o tlaku, váze a výšce nejsou dostatečné.

Většina neúspěchu při posuzování není v tom, že nejste nemocný, ale že to není viditelné z lékařských zpráv, protože jsou často vágně napsané. Lékaři neznají posudková kritéria – je třeba jim je ukázat!

Opakuji se, ale pro jistotu, ještě jednou: Vyhlášku v části, která se Vás týká, vezměte ke každému lékaři, ke kterému ještě půjdete. Ukažte mu odpovídající části (např. s nohama půjdete k ortopedovi, s hlavou k neurologovi či psychiatrovi, s cukrovkou k diabetologovi atd.) a nechejte mu úryvek. Poproste ho o novou zprávu, která bude přesněji hodnotit stav pro potřeby invalidního důchodu. Není třeba nových vyšetření, ale nově napsaných zpráv.

DATUM VZNIKU INVALIDITY:

Pokud je Vaše nemoc již starší a o důchod si budete žádat nyní, je třeba u podání žádosti uvést, že budete dokazovat invaliditu zpětně. Současný doktor by pak měl napsat zprávu, jak nemoc vypadá nyní a současně, jaký byl její vývoj.

Správné určení data může výrazně ovlivnit výši důchodu a důchod lze vyplatit i zpětně (5 let).

Doba nemoci je důkazem, že Vám není dobře.

Další otázky rádi zodpovíme.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.