pečuj doma

Má osoba pečující o dospělé dítě nárok na přepočet důchodu?

22.10.2021

Neformální pečující se stará o své dospělé handicapované dítě. Přitom je tomu rodiči již 65 let a pobírá svůj starobní důchod... Může si tento pečující požádat na Okresní správě sociálního zabezpečení o přepočet důchodu, například po 3 letech, co je v penzi? Prosím, jak to je?

Odpověď

Bohužel Vás však patrně zklamu. Nárok na přepočet starobního důchodu (těm, kdo jej již pobírají) vzniká jen v případě, že vedle čerpání (nebo přerušení) již přiznaného starobního důchodu vykonávají výdělečnou činnost.

Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění upravuje tuto věc takto (viz § § 34, odst. 4):  „Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se na žádost zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod podle § 29 odst. 1 nebo § 29 odst. 3 písm. a) a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a pobíral přitom starobní důchod v plné výši, za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 0,4 % výpočtového základu. Ustanovení odstavce 2 věty třetí platí zde obdobně.“

Jak můžete vidět v textu zákona, nejedná se o přepočet 1x za 3 roky, ale „po odpracování 360 kalendářních dnů“ a to „výdělečné činnosti“. Péče o osobu blízkou (které byl přiznán příspěvek na péči) není považována za výdělečnou činnost. Pokud byste ještě starobní důchod přiznaný neměla, byla by doba péče zohledněna jako tzv. náhradní doba pojištění. Tedy ne výše přiznaného příspěvku na péči (protože se nejedná o mzdu/plat, ale o sociální dávku), ale jen doba jako taková.

Je mi líto, že pro Vás nemám příjemnější zprávu.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Příspěvek na bydlení pro klienty pobytové služby

7.2.2023 Pracuji v domovu pro osoby se zdravotním postižením a v týdenním stacionáři. Našimi klienty jsou lidé s mentálním postižením. Jsou omezeni ve svéprávnosti a každý z nich má svého opatrovníka.
Je možné v těchto službách usilovat o získání příspěvku na bydlení? Jak bych měla případně postupovat? více...

ZPRÁVY: Ministr Stanjura odpověděl NRZP ohledně léků v obecné rovině

7.2.2023 Před několika dny jsme informovali o dopisu, kterým se NRZP ČR obrátila na ministra financí Zbyňka Stanjuru ve věci zavedení pouze dvou sazeb DPH ze současných tří. Podle ministra by došlo ke zrušení nejnižší 10% sazby DPH, která se vztahuje i na léky, což je pro osoby se zdravotním postižením zásadní, protože většina užívá denně nějaké léky. více...

NÁVOD: Vše o pečovatelské službě - aktualizované rady

6.2.2023 Mnoha lidem nevyhovuje institucionalizované poskytování péče v různých domovech (též nazývaných i ústavech). Pokud má opečovávaný dostatek prostředků, případně potřebuje jen méně péče, nabízí naše sociální služby pomoc v domácnosti pomocí pečovatelské služby. Na všechny podstatné otázky odpovídá magistra Radka Pešlová. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.