pečuj doma

Mám problém se seřízením naslouchátek

9.4.2024

Můžete mi prosím doporučit emaily na specializovaná studia pro nastavování naslouchátek? Chtěl bych eliminovat konkrétní zvuky. Případné pořízení nových nemá smysl bez komplikovaného nastavení (mám seznam s popisy zvuků). Nevím, kam se obrátit, neumím na googlu hledat, neumím ani moc vyjednávat. Žiju ve středních Čechách.

(red. kráceno)

Odpověď

Mrzí mne, že jste považován za potížistu namísto toho, aby Vám byly poskytnuty služby, na které máte právo. Naproti tomu obdivuji Vaše odhodlání a snahu dobrat se zlepšení, namísto toho, abyste na sluchadla zanevřel a spokojil se se špatným sluchem.

Situace, kterou popisujete, je bohužel velmi častá a podle mých informací jsou na vině zdravotní pojišťovny tím, že nechtějí přispívat lékařům na úhradu úkonů spojených s nastavováním sluchadel, a pak také lékaři, kteří se spokojí s tím, že jejich pacienti mají sluchadla špatně nastavena.

Kdo by Vám mohl v této věci pomoci?

Vaše první kroky by měly vést do ordinace ORL lékaře nebo foniatra, který Vám sluchadla předepsal. Ten by měl být tím, kdo buď sám sluchadla nastaví podle Vašeho audiogramu, nebo Vám doporučí jiného odborníka (např. kontakt na servis či podporu přímo u výrobce Vašich sluchadel), který sluchadla správně nastaví.

Jelikož však píšete, že jste se už obrátil na „kdekoho“, pak počítám, že tuto možnost jste již vyčerpal.

Další, kdo by Vám mohl pomoci, je pan Jaroslav Paur, který pracuje jako poradce pro kompenzační pomůcky v Centru pro neslyšící a nedoslýchavé pro Prahu a Středočeský kraj a to v Praze 8 – Karlínské náměstí 12. Jelikož však hodně cestuje a mívá různé aktivity, schůzku s ním si určitě předem objednejte.

Kontakt na něho najdete zde: https://www.cnn-ops.cz/socialni-rehabilitace/kontakt (listujte až dolů na konec stránky).

Poslední, co mne ve Vaší věci napadá, když čtu, že zmiňujete „naslouchátka“, je, zda přístroj, který používáte, je opravdu zdravotnickým prostředkem. Tj. předepsal Vám jej (byť někdy v minulosti) lékař a proplatila (alespoň částečně) zdravotní pojišťovna. Pokud je tomu tak, pak výše uvedený postup a výše zmiňovaní odborníci by Vám měli být schopni pomoci.

Jde jen o to se domluvit, mít od ORL nebo foniatra audiogram a funkční (!) SLUCHADLA.

Je-li přístroj poškozen, opravu by měl zajistit autorizovaný servis a tam by Vám také měli pomoci nebo poradit co dále.

Pokud jste však zakoupil NASLOUCHÁTKA, tj. přístroj, který není zdravotnickým prostředkem, pak jste se bohužel stal obětí podvodu. Taková naslouchátka prodávají různí obchodníci např. prostřednictvím reklamních nabídek v časopisech nebo na internetu. Kvalita takových přístrojů není valná a mohou sluch spíš poškodit než pomoci ke správnému slyšení.

A tak zatímco sluchadla (rozumějte, výše zmiňovaný zdravotnický prostředek) jsou malý technický zázrak, tj. malý počítač, který umí rozlišovat různé zvuky a ty důležité (např. mluvené slovo) pro Vás zesílit na správnou intenzitu a ty nedůležité (šumy a hluky z ulice apod.) naopak ztlumit, aby Vás nerušily a nebolela z nich hlava, tak naslouchátka dělají to, že zesílí všechny zvuky okolo Vás.

Prostřednictvím naslouchátek tedy nedosáhnete toho, abyste lépe rozuměl mluvenému slovu, hlasu v telefonu či v televizi, ale jen toho, že všechny zvuky okolo Vás budou silnější a hlasitější (a tím i nepříjemnější). Člověk se sluchovým postižením tak získá jen to, že zvuky okolo něho jsou silnější a nepříjemnější, ale rozumět jim nezačne, protože jeho sluch takové zvuky neumí rozlišit a pomoci mu v jejich porozumění.

Naslouchátka nejsou uzpůsobena jakémukoli nastavování či filtrování zvuků, je možné je jen zesílit a zeslabit, proto s nimi ani sebelepší odborník nic nezmůže.

Máte-li něco takového doma, pak doporučuji nenosit, abyste si svůj sluch ještě více nepoškodil a zajít k lékaři pro předpis kvalitních sluchadel částečně či plně hrazených zdravotní pojišťovnou.

Více informací o naslouchátkách a jiných (podvodných) přístrojích najdete např. zde: https://inspirante.cz/sluchadla-versus-naslouchatka-ta-druha-vam-poskodi-sluch/

S přáním brzkého zlepšení Vašeho poslechu

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.