pečuj doma

Máme nejasnosti kolem příspěvku na bydlení

17.1.2023

S přítelkyní jsme žádali od května o příspěvek na bydlení. Od té doby jsme v komunikaci s dvěma pracovnicemi a chtějí po nás dokládat dokumenty, které jsme již vyplňovali v rámci formulářů nebo posílali (příjmy za rozhodné období, doklad o úhradě příjmů, potvrzení o studiu apod.). Naše situace je komplikovaná, protože přítelkyně je zaměstnanec, zatímco já student a vedlejší činnost OSVČ, a ve formuláři je zmíněno, že závislé činnosti jako nez. dítě nemusím udávat, ale stejně nám pracovnice píše, abych poslal své příjmy za rozhodné období. Navíc o mně v mailu hovořila jako o synovi. Zrušili formulář s přílohami, tak posíláme jednotlivé formuláře zvlášť přes datovku. Co dělat?

Odpověď

Vaše situace opravdu bude pro ÚP komplikovaná, protože pro příspěvek na bydlení se posuzuje rodina v první linii, tj. nezaopatřené dítě se svými rodiči, kteří k Vám mají vyživovací povinnost. Vy pro ÚP momentálně tvoříte nestandardní rodinu.

§ 7 zák. č. 117/1995 Sb.

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, vymezené podle zvláštního právního předpisu upravujícího životní a existenční minimum.

§ 4 zák. č. 110/2006 Sb.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-110#f3011688

(1) Společně se pro účely tohoto zákona, není-li dále stanoveno jinak, posuzují
a) rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,
b) manželé nebo partneři podle zvláštního právního předpisu2a); za partnera se pro účely tohoto zákona považuje také partner, se kterým občan členského státu Evropské unie uzavřel registrované partnerství na základě právních předpisů jiného členského státu Evropské unie, pokud tyto právní předpisy upravují vzájemnou vyživovací povinnost mezi partnery,
c) rodiče a
1. nezletilé děti, které nejsou nezaopatřené,
2. zletilé děti,
pokud tyto děti společně s rodiči užívají byt a nejsou společně posuzovány s jinými osobami podle písmene b) nebo d),
d) jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které prokáží, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby3).

(6) Pokud společně užívají byt osoby, které lze společně posuzovat v rámci dvou nebo více okruhů společně posuzovaných osob, má přednost společné posuzování rodičů a nezaopatřených dětí; v ostatních případech se okruh společně posuzovaných osob stanoví podle jejich souhlasného prohlášení. Osamělý rodič společně užívající byt se svými rodiči se však posuzuje i s dítětem společně s rodiči.

Budete muset souhlasně prohlašovat, že žijete s přítelkyní a nikoliv rodiči.

Dále formulář o výši příjmů dokládat musíte – podnikání je příjem. Ačkoliv se příjem ze závislé činnosti nezapočítává dle novely u nezaopatřených dětí, tak podnikání se nezohledňuje jen v červenci/srpnu.

Pokud po Vás chtějí další a další doklady, mohlo by to být tím, že už plynou další období:

  • květen-červen 2022, pro které je rozhodné období 1. čtvrtletí 2022 (pro dokládání příjmů a nákladů)
  • červenec-září 2022, pro které je rozhodné období 2. čtvrtletí 2022 (pro dokládání příjmů a nákladů)
  • říjen-prosinec 2022, pro které je rozhodné období 3. čtvrtletí 2022 (pro dokládání příjmů a nákladů)
  • leden-březen 2023 může vycházet z předchozího období.

V příjmech za 2. čtvrtletí často dochází k vratkám daně z příjmů FO, kde se daňový bonus nezapočítává do příjmů, ale finanční úřad toto sehrává jako příjem – je nutné skutečnost doložit na samostatném potvrzení, abyste nebyli na sociálních dávkách ochuzeni. Nicméně – to by bylo v případě příjmů rodiče, který uplatňuje slevu na dani na dítě (pokud Vaši přítelkyni považují za Vaši matku, nejspíš to chtějí po ní).

V období červenec-říjen se projevily na ÚP obrovské podstavy a velká zátěž s výplatou jednorázového příspěvku 5 000 Kč. Vím, že Vás to nemusí zajímat, ale jen říkám, že průtahy v řízení jsou nyní více než běžné. Je proti tomu obrana – můžete podat podnět pro nečinnost. Doporučuji sepsat časovou osu jednotlivých podání, čísla jednací a čísla spisu a datovou správou na MPSV, Generální ředitelství a ÚP podat stížnost pro nečinnost a žádost o okamžitou nápravu a učinění úkonu.

Mělo by to dostačovat podat jen na ÚP, ale Vámi zmiňované průtahy jsou opravdu již obrovské, takže bych doporučila se ozvat „výš“.

Až pokud Vám dávky nakonec přiznají, můžete žádat (opět dopisem přes datovou schránku) náhradu škody (pravděpodobně nemajetkové) za průtahy v řízení (cca 1250 Kč/měsíc průtahů).

Držím pěsti, aby Vám brzy rozhodli o Vašich nárocích.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Z čeho lze hradit advokáta pomáhajícího v omezení svéprávnosti

4.12.2024 Potřebovala bych poradit, jestli do ročního vyúčtování pro soud mohu zařadit i úhradu za služby advokáta, které jsem využila při sepisování žádosti a přítomnost u soudního jednání o opatrovnictví a omezení svéprávnosti mé maminky, nebo je musím zaplatit já jako opatrovník. Zálohu 1 tis. Kč jsem zaplatila hotově ze svých peněz. více...

ZPRÁVY: Zhoršování situace lidí s handicapem. Kritika vlády

3.12.2024 Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo dnes na tiskové konferenci. více...

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost a invalidní důchod pečujícího

2.12.2024 Chci se zeptat, zda se může žádat o invalidní důchod v období pracovní neschopnosti. Slyšel jsem totiž odněkud, že pokud je člověk v pracovní neschopnosti, nelze v tu dobu žádat např. o starobní důchod, proto se ptám ohledně žádosti o invalidní důchod. Současně pečuji o postiženého syna, je nějaký rozdíl v tom, být hlavní pečující osobou, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.