pečuj doma

Mohu být vedena jako pečující i po nástupu do práce?

7.5.2024

Mám postiženého syna, který je omezený ve svéprávnosti. Jsem současně jeho opatrovnice i pečující. Začala jsem chodit do zaměstnání, syn je v chráněném bydlení. Beru dávku na péči, ze které se platí potřeby mého syna. Beru si syna na víkendy. Přes týden pečuji, jen když mám volno v práci. Jsem stále pečující osoba?

Odpověď

Dotaz velmi podobný tomu Vašemu jsem před časem zpracovávala. K nahlédnutí zde: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-syn-je-samostatnejsi.-muzu-byt-nadale-vedena-jako-pecujici

Dokud péči poskytujete (byť v poměrně malém rozsahu), je naprosto v pořádku, že jste u úřadu práce vedena jako pečující osoba. Ostatně úřad práce by měl mít seznam všech pečujících osob. Vaše role je navíc důležitá i tím, že o syna nejen pečujte, ale jste i jeho opatrovník a tedy zástupce při jednáních s úřadem práce (a dalšími úřady či institucemi). 

Samozřejmě, pokud byste péči neposkytovala vůbec, pak byste jako pečující být vedena neměla a měla byste být jen synův zástupce (jako jeho opatrovník).

Záleží pochopitelně na tom, z jakého důvodu chcete být jako pečující osoba vedena. Pokud péči poskytujete jen v takto malém rozsahu, je velmi pravděpodobné, že Vám nebude doba péče uznána jako náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod (podrobně viz výše zmiňovaný dotaz).

Tím, že však pracujete, pojištěna (sociálně, zdravotně i nemocensky) jste z titulu zaměstnance, náhradní dobu pojištění z titulu péče tedy nepotřebujete.

Jste tedy u úřadu práce vedena jako pečující osoba, neplynou Vám z toho však (kromě části přiznaného příspěvku na péči, zbývá-li po úhradě sociální služby nějaká část) výhody.

Pokud by Vás tedy k této věci zajímalo cokoli jiného nebo byste potřebovala, abych svoji odpověď doplnila, neváhejte nás opět kontaktovat.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Doplnění dotazu

Více pečovatelů není, chráněné bydlení je odlehčující a pracují tam sociální pracovnice. Proto si právě myslím, že jsem stále jen já pečovatelka?

Odpověď

Jde o to, že nárok na hrazení zdravotního pojištění státem a uznání doby péče jako tzv. náhradní doby pojištění mají jen fyzické osoby, které navíc pečují celý den nebo v takovém rozsahu, že nejsou schopny pracovat.

Když se podíváte na formulář „Poskytovatel pomoci“, který jste přikládala k žádosti o příspěvek na péči pro syna, uvidíte zde hned několik „okének“ pro vypsání pečujících osob. Může však jít nejen o fyzické osoby (nejčastěji to bývají osoby blízké, ale i přátelé, známi…), ale i o právnické osoby, tj. různá zařízení poskytující pobytové (nebo i terénní) sociální služby. A to je naprosto v pořádku. Péči může být zajištěna kombinací/spoluprací různých osob.

Jak jsem zmiňovala ve své předchozí odpovědi, úřad práce pak pro ČSSZ vystavuje potvrzení o tom, kdo a v jakém rozsahu pečoval. ČSSZ dle tohoto potvrzení vyhodnotí, zda pečující osoba má nárok na to, aby jí byla doba péče uznána jako péče jako tzv. náhradní doba pojištění a započítána pro nárok na starobní důchod.

Pečující osoba samozřejmě být můžete, ale velmi pravděpodobně Vám doba péče nebude započítána do starobního důchodu. Tím, že jste psala, že jste zaměstnaná, by to však nemělo vadit, protože pro nárok na starobní důchod se Vám započítává doba zaměstnání, tedy v případě, že za Vás Váš zaměstnavatel odvádí sociální pojištění (viz výplatní páska nebo konzultace se mzdovou účetní firmy).

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.