pečuj doma

Musí mi lékař ukončit pracovní neschopnost po 380 dnech?

27.5.2025

Mám od 13. května 2025 přes datovou schránku podanou žádost o prodloužení podpůrči doby na neschopence. Podpůrčí doba mi končí 4. června 2025 po uplynutí 380 dní. Praktický lékař mi říká, že neschopenku musí k datu 4. června 2025 ukončit. Je to pravda? I když mám podanou žádost o prodloužení podpůrčí doby?

Odpověď

Je otázkou, co vede Vašeho praktického lékaře k tomu, že chce Vaši pracovní neschopnost ukončit.

V této souvislosti je totiž třeba rozlišovat dvě věci:

1) Léčbu a s ní související pracovní neschopnost
2) Podpůrčí dobu nemocenského a s ní související výplatu nemocenských dávek

Bod 1) je záležitostí lékaře, bod 2) je záležitostí ČSSZ. 
Lékař, ať již praktický nebo specialista, by měl řešit bod 1) a to navíc bez ohledu na bod 2).

Důvodem pro ukončení pracovní neschopnosti by pro něho tedy mělo být buď vyjádření ČSSZ, která mu ukončení pracovní neschopnosti nařídí (o tom by však ČSSZ měla informovat i Vás jako příjemce dávek), anebo skutečnost, že léčba již skončila.

Ukončení léčby nemusí nastat jen v případě, že dojde k (úplnému) uzdravení, ale i ve chvíli, kdy je zdravotní stav. tzv. stabilizovaný. Tedy, přestože zdravotní stav není úplně dobrý, další léčba by žádné výrazné zlepšení nepřinesla a není tedy důvod v ní pokračovat. V takovém případě je pak na zvážení podání žádosti o invalidní důchod, změna v zaměstnání a příp. další kroky, které s tím souvisejí.
Pokud tomu tak je, měl by Vám to však lékař vysvětlit a svůj názor si obhájit.

Pokud je důvodem ukončení rozhodnutí ČSSZ, o kterém jste (patrně) nebyl dosud informován, můžete si tuto skutečnost prověřit buď zasláním dotazu (prostřednictvím své datové schránky) nebo telefonicky na infolinkách. Kontakty najdete zde: https://www.cssz.cz/web/cz/call-centra-cssz

Pokud lékař nemá k ukončení pracovní neschopnosti žádný z výše uvedených důvodů, ale opírá své rozhodnutí o některý z „typických mýtů“ o tom, že nemocenské je možné čerpat jen rok nebo maximálně 350 nebo 380 dnů apod., pak je jeho postup chybný.

Pokud navíc léčba (vedená např. specialistou) trvá a Vás čeká např. operace, další rehabilitace, lázně nebo nějaká terapie, pak je ukončení pracovní neschopnosti skutečně neopodstatněné.
V takovém případě Vám navíc může postup Vašeho praktického lékaře v řízení o prodloužení podpůrčí doby nemocenského velmi uškodit. ČSSZ totiž po podání Vaší žádosti kontaktuje lékaře, bude se ho dotazovat na průběh léčby, zkoumat, jaká je perspektiva (rozumějte, kdy by asi tak mohla nastat doba, kdy budete schopen se vrátit do zaměstnání) atd. Pokud lékař „jen“ potvrdí, že pracovní neschopnost ukončil, můžete být tento krok ze strany ČSSZ chápán jako ukončení léčby a Vaše žádost o prodloužení podpůrčí doby nemocenského může být zamítnuta.

Doporučuji tedy jednat s praktickým lékařem, vyptat se ho na důvody ukončení Vaší neschopnosti a jednat s ním o jejím pokračování.

S přáním úspěšného vyřízení

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.