pečuj doma

Musím dokladovat kvůli důchodu i doprovod při hospitalizaci?

23.4.2022

Musím opravdu při žádosti o svůj předčasný důchod pečujícího předkládat doklady, že jsem péči nepřerušila a dceru jsem vždy při hospitalizaci doprovázela na náklady VZP? Nevím, jestli lze vůbec dohledat záznamy o hospitalizaci více než 20 let staré. Kromě osobního jednání na OSSZ jsem se s tímto požadavkem nikde nesetkala.

Odpověď

Musím říci, že přemýšlím, co důvodem dokladování hospitalizace, a jediné, co mne napadá, je skutečnost, že po dobu hospitalizace není pečujícímu hrazeno sociální pojištění.

Není to však tak jednoduché, v minulosti se mnohokrát měnilo to, jak dlouhá má hospitalizace být, aby pečující ztratil nárok na příspěvek na péči a spolu s ním dobu hrazení sociálního pojištění.

Aktuálně je to tak, že doba péče není pečujícímu započítávána ve chvíli, kdy je péče přerušena na více než měsíc s tím, že za měsíc s považuje měsíc kalendářní (tj. od prvního dne v měsíci do posledního, počítaje od půlnoci do půlnoci). Pokud je tedy např. hospitalizace od 15.2. do 15.3., pak příspěvek náleží za oba měsíce a spolu s ním je uznána i doba pojištění pečujícímu. Pokud však hospitalizace trvá např. od 28.1. do 2.3., pak za leden i březen příspěvek i pojištění náleží, ale za únor (protože po celý tento měsíc nebyla péče poskytována) dávka nenáleží.

Ale, jak už jsem uvedla, to je aktuální situace. Nárok na příspěvek na péči upravuje zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a nárok na (sociální, čili důchodové) pojištění pak zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. 

Oba předpisy se v průběhu let opakovaně měnily a myslím si, že není v silách laika se v těchto změnách orientovat. Praxe je tedy taková, že kontaktujete úřad práce, který Vaší dceři vyplácel v minulých letech příspěvek na péči, a požádáte je o doklad o tom, že jste zde byla vedena jako tzv. hlavní pečující osoba. Pokud zde bylo vedeno více osob, je třeba posoudit, která z těchto osob pečovala v daný čas v největším rozsahu. Doba pojištění sice může být uznána více osobám (pokud více osob pečovalo), ale v daný čas vždy jen jedné.

S tímto dokladem od úřadu práce pak kontaktujete Okresní správu sociálního zabezpečení a požádáte je, aby zahájili takové malé řízení, ve kterém Vám (na základě potvrzení úřadu práce) uznají dobu péče jako dobu pojištění a započítají tuto dobu jako tzv. náhradní dobu pojištění pro nárok na starobní důchod.

Jelikož píšete, že hledáte doklady až 20 let zpětně, usuzuji, že jste pečovala již před 1.1. 2007, tj. ještě v době, kdy se nečerpal (dnešní) příspěvek na péči, ale tzv. příspěvek při péči o osobu blízkou. Zde může být situace trochu složitější. Tedy, pokud nemáte uschovány doklady o tom, kdy Vám byla tato dávka přiznána a po jakou dobu vyplácena. Jen připomínám (i když si to patrně pamatujete), že tato dávka nebyla vyplácena opečovávanému, ale pečujícímu. Pokud se tedy pečující v různém čase měnily, bylo třeba vše vyřídit i na úřadě a pečující pak dostal rozhodnutí s přiznáním dávky na své jméno.

Pokud doklady o pobírání příspěvku při péči o osobu blízkou nemáte, můžete zkusit požádat na úřadě práce o nahlédnutí do dceřina spisu, ale bohužel je velmi pravděpodobné, že tyto doklady nemají, protože jsou uloženy kdesi v archivu.

Nevím, zda se ještě pamatujete na změnu, ke které došlo v roce 2010, a to že všechna agenda související s péčí, dávkami pro zdravotně postižené a dalšími byla převedena z městských, obecních a obvodních úřadů na úřady práce. V drtivé většině případů to proběhlo tak, že se staré záznamy uložily do archivů (původních úřadů) a úřady práce začaly s „čistým stolem“, doklady z doby před rokem 2010 tedy většinou úřady práce nemají.

Pro zajištění těchto dokladů doporučuji obrátit se na původní úřad (dříve sociální úřad) a požádat je, aby Vám umožnili nahlédnout do spisu, který je v archivu. Z něj si pak můžete udělat potřebné kopie.

Nevím také, zda víte o tom, že jako pečující můžete požádat o to, aby Vám byla doba péči (a tedy náhradní doba pojištění) tzv. vyloučena, aby Vám nerozmělňovala výši přiznaného starobního důchodu. Pokud tuto informaci nemáte, doporučuji na vše se pečlivě vyptat na OSSZ, příp. nám napište a my Vám to rádi vysvětlíme.

Ještě mne v souvislosti s Vaší situací napadá, zda jste vyčerpala všechny možnosti, než jste se rozhodla požádat o předčasný starobní důchod. Jak již asi víte, předčasný starobní důchod je dnes trvale krácen a peníze, o které přijdete, mohou být dost velké. Nevím, zda již Vám někdo vypočítával výši Vašeho starobního důchodu. Pokud ne, můžete k tomuto účelu (bezplatně) využít tzv. Informativní důchodovou aplikaci IDA. Potřebné informace a odkaz na tuto aplikaci najdete zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace).

Než tedy požádáte o předčasný důchod, doporučuji využít např. podpůrčí dobu vedení na úřadě práce. Pokud péče o dceru již skončila, velmi pravděpodobně Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jelikož žádáte o předčasný důchod, usuzuji, že jste starší 55 let, máte tedy nárok až na 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti. Nejedná se sice o příliš velké částky (nárok je vypočítáván za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Dle sdělení MPSV se jedná za období 01-03/2021 o částku  37 047 Kč.).

Danou částku je možné doplnit ještě např. příspěvkem na bydlení (bližší informace najdete zde: https://www.energetickyprispevek.cz/web/prispevek), příp. dalšími sociálními dávkami. Jen je třeba pamatovat na to, že při posuzování nároku na většinu dávek a stanovování jejich výše bude zohledňován nejen Váš příjem, ale také příjem dalších osob, které s Vámi žijí ve společné domácnosti.

Celá problematika důchodů je poměrně složitá, pokud by Vám tedy bylo cokoli nejasného, neváhejte se na nás znovu obrátit, velmi rádi Vám vysvětlíme vše potřebné.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Probíhá již šestnáctý Týden sociálních služeb ČR

9.10.2024 V pondělí 7. října 2024 byl zahájen Týden sociálních služeb ČR pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jenž se letos koná již pošestnácté. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí a jeho hlavní událostí je tradičně kongres v Táboře. více...

PTÁTE SE: Opatrovaný syn pije alkohol na léky, jeho otec v tom nebrání

8.10.2024 Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel více...

ZPRÁVY: Ceny NRZP ČR MOSTY za rok 2024 byly vyhlášeny

7.10.2024 Republikový výbor NRZP České republiky na svém jednání vyhlásil 22. ročník cen Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY 2024. Předávání cen se uskuteční koncem května 2025 v Moravskoslezském kraji. Oceňovány budou projekty a osobnosti ve čtyřech kategoriích, jak je uvedeno v nominačním archu. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.