pečuj doma

Může mi "sociálka" odebrat invalidní důchod?

3.9.2023

Chtěla bych se zeptat. Včera u nás byla sociálka, vyptávali se na všechno. Já beru důchod a maminka příspěvek na péči o mě. Prý chodím do práce a dělám ubrousky, není to ale pravda. Můžou mi důchod odebrat, i když jsem na vozíčku?

Odpověď

Píšete, že u Vás byla „sociálka“.

Co u Vás řešila?

  • Mohlo jít o sociální šetření pro příspěvek na péči, k ověření, co žadatel o příspěvek samostatně zvládá;
  • Mohlo jít o sociální šetření pro příspěvek na bydlení, k ověření, kolik lidí v bytě bydlí;
  • Mohlo jít o sociální šetření pro dávky v hmotné nouzi, k ověření, jak máte vybavenou domácnost, zda si nežijete příliš luxusně a kolik Vás společně bydlí;
  • Mohlo jít o sociální šetření pro kompenzační pomůcky, k ověření, zda je pomůcky potřeba.

Běžně nechodí „sociálka“ k ověření, že někdo pracuje a aby byl odebírán důchod. Nicméně, protože máte strach, abyste o důchod nepřišla, tak to by se v řízení o invalidním důchodu (jeho přezkumu) muselo prokázat, že jste se adaptovala na své zdravotní postižení, což je zpravidla prokázání, že pracujete na plný úvazek anebo v práci, kterou jste dělala před invaliditou nebo v práci tomu obdobné či odpovídající vašemu vzdělání.

Ještě občas chodí „sociálka“, když ji pošle soud, aby ověřila, jak funguje opatrovnictví. Tuto sociálku nejste povinna vpustit a ani se s ní bavit.

Další sociálka chodí, pokud je v rodině nezletilé dítě a je podezření, že neplní povinnou školní docházku nebo dochází k týrání.

Vždy máte právo vidět zápis ze šetření, a to buď již u návštěvy „sociálky“ anebo potom, když dojdete na předmětný úřad a uplatníte své právo nahlížet do spisu dle § 38 správního řádu. Tím nejlépe ověříte, o co šlo a co vše sociálka zapsala. Proti tomuto zápisu máte právo podat „námitku“, vyjádření do řízení nebo stížnost.

Snad Vám pomohl k uklidnění tento popis. Přiblížíte nám důvod návštěvy sociálky?

Mgr. Radka Pešlová

Reakce

I když jsem na vozíčku, práci vůbec nedělám ani ubrousky. Bojím se, snad o důchod nepřijdu. 

Odpověď

Ubrousky by asi nebyly adekvátní prací, i kdyby to byla pravda. Dokonce ani kdybyste pro svoji potřebu doma něco upekla, ušila, vyrobila, není to práce pro snížení invalidního důchodu.

Sice nám stále nepíšete, co to bylo za „sociálku“, tak Vás nemáme jak více uklidnit, ale podívejte se na náš článek, kde popisujeme, jak snížení důchodu funguje: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-mohu-pracovat-na-dpp-kdyz-pobiram-invalidni-duchod

Předpokládám, že Vás to uklidní, protože nejspíš opravdu nejste v takové situaci.

Neznalost a to, že možná ani nevíte, kdo u Vás byl a proč, je opravdu něco, co u Vás může vyvolávat beznaděj, že jste v něčí moci a nevíte, co se stane. Mohlo by vážně pomoci, kdybyste si vyjasnila, co to bylo za sociálku a co měla paní kontrolovat. Úředník se musí držet ve svých zákonných mantinelech a divila byste se, jak jsou častěji užší, než to vypadá.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte si návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.

Články

INFO: Lidé v horku kolabují, víkend bude velice náročný

27.6.2026 Pražské nemocnice i záchranná služba zaznamenaly nárůst počtu pacientů kvůli horku. Kromě kolapsů z horka počasí zhoršuje také stav chronicky nemocných či seniorů. Mezi ošetřovanými v Ústřední vojenské nemocnici byli ale i dehydrovaní studenti. Slunečné počasí s tropickými teplotami vydrží, v sobotu a neděli bude ke 40 stupňům Celsia. více...

PTÁTE SE: Dochází v 18 letech k přeposouzení invalidního důchodu?

26.6.2026 Chtěla bych se zeptat, jestli je možné pobírat invalidní důchod před 18. rokem? Jedná se mi o dceru známých, která má 17 let a 3 měsíce. Nyní chce rodina žádat o invalidní důchod. Případně, je vhodnější podat žádost až v 18 letech? Pokud by byl důchod uznán před 18. rokem, automaticky se převede v plnoletosti?
více...

Krátce

Juchelka (ANO) chce vrátit štědřejší valorizační vzorec pro důchody. Místo třetiny růstu reálných mezd by se znovu započítávala polovina růstu reálných mezd. Problém ovšem je, že reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejspíš za několik let.

Růst platů zdravotníků v příštím roce je odsouhlasen. Ale měl by se držet v rozmezí úhradové vyhlášky. Konkrétní čísla před jednáním s odbory nechtěl ministr Vojtěch uvádět.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.