pečuj doma

Může o někoho pečovat člověk s invalidním důchodem?

25.2.2025

Chtěla bych se zeptat, zda by mohl být problém, pokud by pečující osoba (nikoli opatrovník) měla psychické potíže (a přiznali jí na to příp. invalidní důchod), zda to není v rozporu s tím, že pečuje o zdravotně postiženou osobu. Péči o pečovanou osobu ale zvládá. Na druhou stranu by to asi musel hlásit ošetřující lékař na Okresní správu sociálního zabezpečení, aby se na to přišlo?
Ještě doplňuji, že pečovaný nezvládá životní potřeby: komunikace, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity. V březnu však bude znovu přezkum a posouzení ohledně příspěvku na péči.

Odpověď

Co se týče zdravotního stavu pečující osoby, žádné konkrétní vymezení nebo zákaz v podstatě neexistuje. Represivní opatření (zákaz ze strany lékaře, úřadu či policie) nečekejte.

V praxi jde o to, aby pečující osoba péči jako takovou zvládala.
Tedy např. jedná-li se o lehké duševní onemocnění, kdy pečující osoba užívá léky, dochází na terapie a funguje v podstatě normálně, má např. invalidní důchod I. stupně, protože se nesmí stresovat, nevydrží ve velkém kolektivu, nezvládá dlouhé 12 hod. směny apod., pak je patrné, že její duševní onemocnění jí v péči nebrání.
Jiná situaci by však nastala, pokud by se jednalo o závažné duševní onemocnění, kombinované např. s mentálním postižením nebo počínající stařeckou demencí. Taková pečující osoba by často zapomínala, její duševní onemocnění by nebylo možné kompenzovat léky, bylo by na zvážení, zda by sama neměla mít někoho, kdo o ni pečuje, a také svého opatrovníka (a neměla být i třeba omezena ve svéprávnosti) a bylo by jasné, že se obtížně může postarat jen sama o sebe, natož o někoho druhého.
V prvním případě vidíte, že duševní onemocnění péči nebrání, v druhém (trochu extrémním) je však patrné, že člověk, který nezvládá péči o sebe sama, nemůže pečovat o druhého.

Je třeba si uvědomit, že pečující osoba má za opečovávaného určitou zodpovědnost. Často dbá o pravidelný režim, připomíná užívání léků, doprovází k lékaři, pomáhá se stravováním, oblékáním a dalšími úkony. Měla by být tedy schopna (sama) vyhodnotit, zda péči zvládá, zda nemůže (v případě ataky duševního onemocnění) některou z povinností a činností pečující osoby zanedbat a opečovávaného ohrozit, např. na zdraví, tím, že mu včas nepřipomene užití léku, zapomene doprovodit na důležité vyšetření u lékaře a podobně.

Je mi jasné, že mnoho lidí má z duševního onemocnění druhých velké obavy, neví, jak je chápat. Z medií podléhají obavám o to, aby duševně nemocný člověk druhému nějak neublížil. Pokud však člověk s duševním onemocněním je schopen „normálního“ uvažování, měl by být také sám schopen vyhodnotit, zda péči o druhého zvládá či nikoli.
Pokud sám péči druhé osoby nepotřebuje, zvládá se postarat o sebe a funguje tak říkajíc normálně, pak nevidím důvod, proč by pečovat nemohl.
Vyhodnocení konkrétní situace však musím nechat na Vás, nemám dost informací, neznám detaily Vámi popisované domácnosti a nejsem ani expert na duševní onemocnění. Výše popsané tedy berte, prosím jako určitý obecný návod. Zhodnocení konkrétní situace mi nepřísluší.

Děkuji za pochopení.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Stále mládneme a mládneme. Mládí je nyní do pětačtyřiceti let!

25.3.2025 Lidé do 45 let jsou nyní považováni za mladé lidi. Teprve pak začíná mladší střední věk. Světová zdravotnická organizace (WHO) zásadně změnila věkovou klasifikaci. Informovala o tom ředitelka Ústavu demografie Ella Libanová. Demografické stárnutí lidstva podle ní samozřejmě povede k revizi věků. A jak je to u dalších kategorií? více...

PTÁTE SE: Vdovský důchod pro pečující a zpětný nárok po delší době

24.3.2025 Moje maminka ovdověla ve svých 44 letech (v roce 1999), otci bylo taktéž 44 let, když zemřel. Současně v té době maminka pečovala o zdravotně postiženou dceru (mou sestru). Po smrti otce byl mamince přiznán vdovský důchod pouze na 1 rok, poté byl odebrán. O postiženou sestru maminka pečovala od roku 1990 do 2004. Při péči o ni nemohla jít do práce více...

INFO: Ministerstvo představilo novinky a plány v elektronizaci

23.3.2025 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví Petr Foltýn a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představili aktuální stav a klíčové novinky v elektronizaci českého zdravotnictví, včetně projednávané novely Zákona o elektronizaci zdravotnictví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.