pečuj doma

Může si nemocnice zažádat o důchod našeho dědy?

22.1.2023

Je právně správně, že si nemocnice zažádala o důchod našeho dědy, prý na provoz při péči o něj...?

Odpověď

Důchod je měsíční příjem Vašeho dědečka, ze kterého má právo si hradit své vlastní potřeby. Protože je dědeček v nemocnici, není schopen ve svém bydlišti důchod převzít, tak existuje ochrana daná § 116d zák. č. 582/1991 Sb., v platném znění:

Výplata důchodů ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče

(1) Pokud pobyt poživatele důchodu ve zdravotnickém zařízení poskytovatele lůžkové péče trvá déle než 1 kalendářní měsíc nebo lze-li předpokládat, že tento pobyt bude trvat déle než uvedenou dobu, může poživatel důchodu, vyplácí-li se mu důchod v hotovosti, požádat o výplatu důchodu do tohoto zdravotnického zařízení.

(2) Poživatel důchodu zasílá písemnou žádost o výplatu důchodu do zdravotnického zařízení lůžkové péče prostřednictvím poskytovatele zdravotních služeb kterékoli provozovně držitele poštovní licence. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjmení poživatele důchodu, jeho rodné číslo, místo trvalého pobytu, adresa poskytovatele zdravotních služeb uvedeného ve větě první a adresa zdravotnického zařízení, do kterého bude výplata důchodu zasílána, jestliže není totožná s adresou poskytovatele; poskytovatel zdravotních služeb potvrzuje na této žádosti, že pobyt poživatele důchodu ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče trvá nebo bude trvat déle než 1 kalendářní měsíc, a správnost adresy, na kterou má být výplata důchodu poukazována. Žádost se podává na tiskopisu vydaném držitelem poštovní licence. Na základě této žádosti vyplácí provozovna držitele poštovní licence důchod na adresu uvedenou v žádosti.

(3) Poskytovatel zdravotních služeb je povinen
a) po dobu hospitalizace poživatele důchodu převzít na základě žádosti uvedené v odstavci 2 důchod vyplacený do zdravotnického zařízení a předat tento důchod jeho poživateli bezprostředně po jeho obdržení,
b) přijatý důchod nebo jeho část uložit, jestliže o to poživatel důchodu požádá nebo není-li poživatel důchodu schopen důchod převzít,
c) částky přijatého důchodu poživateli důchodu na jeho žádost písemně vyúčtovat,
d) oznámit do 8 dnů provozovně držitele poštovní licence, která poukazuje výplatu důchodu do zdravotnického zařízení, ukončení pobytu poživatele důchodu ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče; v případě úmrtí poživatele důchodu je poskytovatel zdravotních služeb povinen provozovně držitele poštovní licence neprodleně vrátit i částky důchodu přijaté po úmrtí poživatele důchodu.

(4) Za škodu na částkách důchodu, který byl pro poživatele důchodu vyplacen a poskytovatelem zdravotních služeb převzat k předání poživateli důchodu nebo k uložení, odpovídá poživateli důchodu poskytovatel zdravotních služeb bez ohledu na své zavinění podle občanského zákoníku.

Ale výplata do zařízení lůžkové péče neznamená, že si zařízení může důchod prostým způsobem vzít a na něco si ho spotřebovat. Zdravotní péče je hrazená zdravotní pojišťovnou a nemocnému tak nemají v souvislosti s hospitalizací vznikat vícenáklady.

Existuje ale ještě možnost, že někdo za Vašeho dědečka podal žádost na poskytování sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče. Pak se nějak „stalo“, že byla podepsána smlouva (možná ji dědeček chápal a podepsal, nebo ji podepsala sociální pracovnice obce s rozšířenou působností), pak této službě náleží úhrada podle smlouvy za pobyt a stravu, a to maximálně ve výši 85 % z příjmů dědečka. Nic to ale nemění na tom, že by důchod měl spravovat dědeček sám, měl by vědět, co se děje, anebo by měl mít opatrovníka. Nemá to fungovat tak, že si ho zařízení umístí jako nějaký nábytek, pak si určí, co bude dědečkovi dělat a pak si na to vezme podle své úvahy úhradu. V tomto případě se také řeší, že má služba nárok na úhradu péče z celého přiznaného příspěvku na péči. Ovšem i zde bývají velmi zvláštní postupy, jak „se“ podepíše a jak „se“ podá žádost o příspěvek.

§ 52 zák. č. 108/2006 Sb., v platném znění

Sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče

(1) Ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče se poskytují pobytové sociální služby osobám, které již nevyžadují lůžkovou péči, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsou schopny se obejít bez pomoci jiné fyzické osoby a nemohou být proto propuštěny ze zdravotnického zařízení lůžkové péče25) do doby, než jim je zabezpečena pomoc osobou blízkou nebo jinou fyzickou osobou nebo zajištěno poskytování terénních nebo ambulantních sociálních služeb anebo pobytových sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb.

(2) Služba podle odstavce 1 obsahuje tyto základní činnosti:
a) poskytnutí ubytování,
b) poskytnutí stravy,
c) pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
d) pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu,
e) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
f) sociálně terapeutické činnosti,
g) aktivizační činnosti,
h) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.

Pokud je dědeček mentálně schopný, měl by si zjistit, co se vlastně stalo a co podepsal.

Pokud už dědeček není schopný chápat realitu, bylo by vhodné, abyste se stali opatrovníkem a vše kolem dědečka sledovali, kontrolovali a dělali v jeho prospěch. Návrh na opatrovnictví naleznete na str. 117 naší publikace (dostupné zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi).

Je to pro začátek takto dostačující? Když vypátráte víc, můžeme Vám pomoci to pochopit, zkontrolovat, sdělit, jak by to mělo fungovat (oproti někdy neobvyklé praxi) a dál Vás ujistit, zda zařízení postupuje/nepostupuje podle zákona.

Mgr. Radka Pešlová

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Obtížná domluva s bankou i s opatrovancem

23.3.2023 Otec byl omezen na svéprávnosti v nakládání s penězi, uzavírání smluv o poskytování sociálních služeb, nájemních smluv a jednání s úřady. Důchod mu chodí na účet v bance, ke kterému má stále přístup. Platí z něj nájem, splátky úvěrů. Komunikace s bankou je obtížná, dostal jsem vyjádření „účet bude vypovězen, může být veden pouze na osobu více...

ZPRÁVY: My a Poláci máme nejvyšší procento laických pečujících

22.3.2023 Co prožívá člověk, který se v určité fázi svého života stane laickým pečujícím? Podle údajů mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvoří sedmdesát až devadesát procent poskytovatelů dlouhodobé péče právě neformálně pečující, tedy členové rodiny, přičemž často i oni jsou již v předdůchodovém věku. více...

INFO: NERV doporučil zvyšovat penze znovu jen o třetinu růstu mezd

21.3.2023 Národní ekonomická rada vlády kvůli zadlužování doporučila zvedání penzí zpomalit a znovu je zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd místo poloviny, jak tomu bylo do roku 2017. Zákon dnes stanovuje, že se penze mají zvyšovat o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Půjde tedy o významnou změnu, kterou špičky koalice už začínají projednávat. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.