pečuj doma

Můžeme babičku s Alzheimerem natáčet nahrávat přes kameru?

10.11.2021

Mám v péči babičku s Alzheimerem, kvůli jejímu onemocnění a bezpečí jsme pořídili kamery do ložnice a obýváku, abych se například v noci mohla podívat, jestli je vše v pořádku. Bohužel teta (dcera od babičky) nám dělá neustále problémy a dnes kameru našla- nejspíš si myslí, ze ji odposloucháváme, což není pravda. Vždy, když teta přijde, je kamera vypnutá. Mám s babičkou sepsán souhlas s pořizováním videozáznamu s úředně ověřeným podpisem (babička není zbavena svéprávnosti) a natočen audio záznam se souhlasem. Stačí mi tady toto v případě, že by teta dělala problémy?

Odpověď

Diagnóza babičky a současně Vaše potřeba ji kontrolovat budí otázku, zda babička vůbec věděla, co podepisuje? Opravdu souhlasila? Ověřený podpis neznamená nic, pokud se prokáže, že v době podpisu Vás třeba už ani nepoznávala, nebo by bývala podepsala i třeba vlastní popravu.

To, že není soudem omezena ve svéprávnosti, také není podstatné – záleží, co vlastně sama příroda babičce už nemocí vzala. Tam, kde není projevena vážná vůle, není platné právní jednání.

Nadto ale (i když by dokument byl vadně podepsán), tak je otázkou, k čemu má nahrávka sloužit. Pokud byste cokoliv porušovala, pak se může babička domáhat svého práva, že porušujete, co sama nechce (za ni to může udělat následně její opatrovník a pokud věcem rozumí, tak ten, komu udělí plnou moc). Vy pak budete obviněna a bude se dokazovat společenská nebezpečnost Vašeho jednání. Tím, že nejste služba, podnikatel, právnická osoba, ale jste příbuzná a nejspíš i pečující osoba, tak se domnívám, že orgánům činným v trestní či přestupkovém řízení se bude společenská nebezpečnost prokazovat špatně.

Narazit byste mohla u nahrávání. Protože – to potřebujete k čemu? Pro aktuální kontrolu se používají třeba u dětí „chůvičky“, ale proč nahrávání? Proč archivace takovéto nahrávky? Proč pořizujete audiozáznam? Toto budou otázky, které Vám orgány pravděpodobně položí, a pak je otázkou, zda Vaše odpovědi budou obhajitelné (nebudou při opakování takového chování dalšími lidmi společensky nebezpečné) nebo vadné a bude mít Vaše jednání znaky přestupku nebo trestného činu (trestní oznámení může podat kdokoliv, tj. i teta).

Mrzí mě, že nemám jednoznačnou odpověď, ale snad si na základě výše uvedeného ujasníte, co a jak dál.

Mgr. Radka Pešlová

Upřesnění

Moc děkuji za odpověď. Ale v něčem jsme si nerozuměli. Nebylo myšleno, že děláme záznam z kamery, ale že máme nahrán audio záznam na diktafon, když jsme podepisovali souhlas s natáčením, kde je slyšet, že je babička chápe, že to je kamera a proč ji budeme používat, a souhlasí s tím a také, že je orientována osobou a místem.
Kamera je zřízena opravdu pouze pro zabezpečení babičky a v noci mi hodně usnadňuje kontrolu, protože vidím, co se děje a nemusím ji zbytečně budit otvíráním dveří. 
Při návštěvě tety je kamera vypnuta z elektriky - kdyby náhodou měla pocit, že ji potřebujeme odposlouchávat...
O babičku pečuji jako pečující již 7 let, za tu dobu se nám stalo již hodně situací, které nám teď kamera pomáhá řešit rychleji, většinou ještě než vzniknou. Bohužel skloubit rodinný život s malým dítětem a péči o babičku je někdy hodně náročné...
Snad je náš případ zase trošku jasnější.

Odpověď

To jsem ráda, že jsme si nerozuměly :). Pokud máte záznam, jak babička byla při vědomí, když dávala souhlas, tak je to skvělé. Porazilo by to jen, pokud by dialog byl návodný a manipulativní, ale to tak úplně nečekám. 

Tedy chápu, že záznam není a je to jen jakoby „chůvička“ pro dítě, a to by mělo být přípustné. Sice to neznamená, že to teta nezkusí dramatizovat, ale...

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: S naším zdravotnictvím je spokojeno 62 procent Čechů

23.1.2025 Se zdravotním systémem v Česku jsou spokojeny více než tři pětiny obyvatel. Společně s výsledkem z roku 2021 to představuje dosud nejvyšší podíl spokojených od roku 2002, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo názor na tuto otázku zjišťovat. Z problémů ve zdravotnictví hodnotí lidé jako nejzávažnější personální nedostatek. více...

PTÁTE SE: Kdy žádat o invalidní důchod z mládí

22.1.2025 Ráda bych se zeptala na to, kdy mám žádat pro dceru o invalidní důchod, tzv. invalidní důchod z mládí. Našla jsem si nějaké informace, v podstatě jde o dva názory, ale nevím co a jak. Dcera je narozena v červnu 2008. Má diagnózu lehké mentální postižení, byl jí přiznám příspěvek na péči 1. stupně, průkaz ZTP přiznán nebyl. V současné době navštěvuje více...

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.