pečuj doma

Můžu mít staré vozidlo, když žádám o příspěvek na auto?

5.11.2023

Starám se o šestiletého syna s autismem. Žádala jsem o příspěvek na auto a chtěla bych se zeptat, zda může být překážkou, že mi "dojíždí" staré auto. (Je psáno na mě, tehdy syn ještě vůbec nebyl). Jestli pro přiznání příspěvku musím být bez auta. A zda může být nějaký problém, že v jedné z příloh žádosti jsem uvedla, že TP současného auta mi končí a dle automechanika již kontrolou neprojde - tak pokud by mi ještě technickou kontrolou na nějakou dobu prošlo, zda by z toho byl problém, zda to úřad nějak "kontroluje". Stav vozidla je už špatný, ale je problém být zcela bez auta, dokud se nevyřídí nové (ať už s příspěvkem či bez něj).

Odpověď

Co se týče vlastnictví dalšího vozu (když ÚP vyřizuje Vaši žádost o příspěvek na pořízení motorového vozidla), můžete být klidná. ÚP kontroluje jen to, zda jste v minulosti příspěvek na pořízení motorového vozidla čerpali, a pokud ano, jak dlouhá doba od vyřízení žádosti uplynula.

Jelikož jste svůj dotaz doplnila o informaci, že Vámi užívané vozidlo pořízeno z příspěvku od ÚP nebylo, pak není v této věci žádná překážka.

Svého vozu se tedy určitě nezbavujte (minimálně do doby, než budete moci syna vozit novým autem) a TK také zajistěte.

Do budoucna je dobré vědět, že příspěvek na pořízení motorového vozidla je možné čerpat 1x za 7 let. Je tedy dobré volit vozidlo, které tuto dobu „vydrží“, a zároveň je pojistit zejména proti havárii a krádeži. Pokud totiž vozidlo doslouží dříve nebo je odcizeno, je třeba úřadu práce vrátit část příspěvku podle toho, kolik času zbývá do těchto 7 let. Teprve po doplacení této částky je možné požádat o další příspěvek.

Po uplynutí 7leté lhůty si vozidlo můžete nechat (např. je využívá někdo jiný v rodině) a ÚP to již nezkoumá a pro syna můžete požádat o nový příspěvek a zakoupit pro něho jiné auto.

Z Vašeho dotazu vnímám, že Vás trápí doba, po kterou čekáte na vyřízení příspěvku. To, co v tomto případě trvá, je posouzení zdravotního stavu posudkovou službou. Ta je velmi přetížená a nestíhá vyřizovat všechny žádosti. Ze zkušenosti z praxe víme, že vyřízení trvá cca 3/4 roku, někdy bohužel i déle.

Jak můžete vyřízení urychlit?

  1. Dotazujte se na ÚP, kdy bude žádost vyřízena, a ptejte se, proč to tak dlouho trvá (i když to teď už od nás víte).
  2. Zajistěte, aby praktický lékař měl všechny potřebné podklady a aby je co nejdříve odeslal na posudkovou službu (pokud se tak již nestalo).
  3. Pokud nic z toho nepomohlo, tak požádejte na ÚP o kontakt na posudkovou službu a ptejte se tam, jak můžete řízení uspíšit. Zda není třeba doložit nějaké další lékařské zprávy apod.

Jak již patrně víte z dřívějších odpovědí, základem úspěchu v řízení o příspěvku na motorové vozidlo je doložení, že zdravotní stav syna odpovídá požadavkům zákona. Pokud jste tuto věc ohlídala a víte, že v lékařských zprávách jsou informace o zdravotním stavu syna popsány tak, aby bylo posuzujícímu lékaři jasné, že syn kritéria daná zákonem (329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením) a vyhláškou splňuje, pak nezbývá než se obrnit trpělivostí a vyčkat na rozhodnutí v dané věci.

Pokud byste měla jakékoli další dotazy, neváhejte se na nás znovu obrátit.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.