pečuj doma

Můžu mít staré vozidlo, když žádám o příspěvek na auto?

5.11.2023

Starám se o šestiletého syna s autismem. Žádala jsem o příspěvek na auto a chtěla bych se zeptat, zda může být překážkou, že mi "dojíždí" staré auto. (Je psáno na mě, tehdy syn ještě vůbec nebyl). Jestli pro přiznání příspěvku musím být bez auta. A zda může být nějaký problém, že v jedné z příloh žádosti jsem uvedla, že TP současného auta mi končí a dle automechanika již kontrolou neprojde - tak pokud by mi ještě technickou kontrolou na nějakou dobu prošlo, zda by z toho byl problém, zda to úřad nějak "kontroluje". Stav vozidla je už špatný, ale je problém být zcela bez auta, dokud se nevyřídí nové (ať už s příspěvkem či bez něj).

Odpověď

Co se týče vlastnictví dalšího vozu (když ÚP vyřizuje Vaši žádost o příspěvek na pořízení motorového vozidla), můžete být klidná. ÚP kontroluje jen to, zda jste v minulosti příspěvek na pořízení motorového vozidla čerpali, a pokud ano, jak dlouhá doba od vyřízení žádosti uplynula.

Jelikož jste svůj dotaz doplnila o informaci, že Vámi užívané vozidlo pořízeno z příspěvku od ÚP nebylo, pak není v této věci žádná překážka.

Svého vozu se tedy určitě nezbavujte (minimálně do doby, než budete moci syna vozit novým autem) a TK také zajistěte.

Do budoucna je dobré vědět, že příspěvek na pořízení motorového vozidla je možné čerpat 1x za 7 let. Je tedy dobré volit vozidlo, které tuto dobu „vydrží“, a zároveň je pojistit zejména proti havárii a krádeži. Pokud totiž vozidlo doslouží dříve nebo je odcizeno, je třeba úřadu práce vrátit část příspěvku podle toho, kolik času zbývá do těchto 7 let. Teprve po doplacení této částky je možné požádat o další příspěvek.

Po uplynutí 7leté lhůty si vozidlo můžete nechat (např. je využívá někdo jiný v rodině) a ÚP to již nezkoumá a pro syna můžete požádat o nový příspěvek a zakoupit pro něho jiné auto.

Z Vašeho dotazu vnímám, že Vás trápí doba, po kterou čekáte na vyřízení příspěvku. To, co v tomto případě trvá, je posouzení zdravotního stavu posudkovou službou. Ta je velmi přetížená a nestíhá vyřizovat všechny žádosti. Ze zkušenosti z praxe víme, že vyřízení trvá cca 3/4 roku, někdy bohužel i déle.

Jak můžete vyřízení urychlit?

  1. Dotazujte se na ÚP, kdy bude žádost vyřízena, a ptejte se, proč to tak dlouho trvá (i když to teď už od nás víte).
  2. Zajistěte, aby praktický lékař měl všechny potřebné podklady a aby je co nejdříve odeslal na posudkovou službu (pokud se tak již nestalo).
  3. Pokud nic z toho nepomohlo, tak požádejte na ÚP o kontakt na posudkovou službu a ptejte se tam, jak můžete řízení uspíšit. Zda není třeba doložit nějaké další lékařské zprávy apod.

Jak již patrně víte z dřívějších odpovědí, základem úspěchu v řízení o příspěvku na motorové vozidlo je doložení, že zdravotní stav syna odpovídá požadavkům zákona. Pokud jste tuto věc ohlídala a víte, že v lékařských zprávách jsou informace o zdravotním stavu syna popsány tak, aby bylo posuzujícímu lékaři jasné, že syn kritéria daná zákonem (329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením) a vyhláškou splňuje, pak nezbývá než se obrnit trpělivostí a vyčkat na rozhodnutí v dané věci.

Pokud byste měla jakékoli další dotazy, neváhejte se na nás znovu obrátit.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.