Na odvolání k příspěvku na péči je třeba se kvalitně připravit
Pečuji 11 let o syna s postižením (autista s lehkou mentální retardací). Musela jsem zůstat doma ze zaměstnání, vyžaduje neustálý dohled a nyní už ho tři roky vozím do speciální školy, protože běžnou školu už nezvládal ani s asistentem pedagoga. Celou dobu probíral 2. stupeň příspěvku na péči. Nyní mu příspěvek snížili na první stupeň. Nesouhlasím s lékařským posudkem ani snížením příspěvku na péči. Jakou mám teď možnost? Rozhodnutí už přišlo.
Odpověď
Snížení příspěvku na péči je velmi nepříjemné a často k němu dochází ve chvíli, kdy je příspěvek čerpán delší dobu. Může se stát, že lékař žadatele nedoloží dostatečně kvalitní lékařské zprávy. K tomu může také přispět skutečnost, že váš syn je dítě, a tudíž se předpokládá, že se jeho zdravotní stav a schopnosti mohou postupně zlepšovat, což může vést ke snížení závislosti na pečující osobě.
Pokud tomu tak není, je třeba vše velmi pečlivě doložit – a to nejen vyjádřením pečující osoby, které je považováno za subjektivní a tudíž nedostatečně průkazné, ale především lékařskými zprávami.
Nárok na příspěvek na péči je upraven zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a prováděcí vyhláškou č. 505/2006 Sb. k tomuto zákonu. Jak již patrně víte, u příspěvku na péči není tolik rozhodující zdravotní stav, ale tzv. životní potřeby – tedy potřeby, které není člověk schopen zvládat sám a které vyžadují pomoc jiných osob (pečovatelky, asistenti, rodina, přátelé atd.).
Řízení se skládá ze tří kroků: nejprve sociální pracovník provede sociální šetření v domácnosti žadatele, poté Institut posuzování zdravotního stavu vypracuje svou zprávu. K této zprávě slouží vyjádření sociálního pracovníka a zpráva ošetřujícího (praktického) lékaře, resp. pediatra. Vždy je tedy potřeba vyjádření všech těchto tří institucí (tyto podklady jsou důležité i při sepisování odvolání):
- Zpráva sociálního pracovníka (kopii vydá úřad práce)
- Zpráva posuzujícího pracovníka z Institutu posuzování zdravotního stavu (kopii vydá úřad práce)
- Zpráva praktického lékaře (k vyžádání v ordinaci praktického lékaře nebo na Institutu posudkového lékařství – adresu najdete v posudku o zdravotním stavu)
Při sepisování odvolání tedy můžete čerpat ze zpráv tří různých zdrojů – od sociálního pracovníka, který popisuje situaci ve vaší domácnosti a potřeby syna; od pediatra, který by měl mít zprávy od odborného lékaře/lékařů; a od Institutu posuzování zdravotního stavu, jehož vyjádření slouží jako podklad pro vydání rozhodnutí. Úřad práce pak vypracuje rozhodnutí, které názor Institutu posuzování zdravotního stavu „kopíruje“.
Obsah těchto zpráv je dobré pročíst a případné nesrovnalosti rozporovat, případně zpochybnit dalším vyjádřením lékařů (obecně se má za to, že zpráva od odborného lékaře má větší váhu než zpráva od praktického lékaře).
Co jsou to životní potřeby a jak jsou vymezeny, včetně toho, kolik jich je třeba splnit (resp. nezvládat) pro jednotlivé stupně příspěvku, je uvedeno ve vyhlášce č. 505/2006 (text ke stažení).
Podrobné podmínky a pravidla pro přiznání příspěvku jsme popsali v těchto článcích:
- https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-1
- https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-2
- https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-3
Najdete tam rady a doporučení, jak postupovat.
Odvolání je nutné podat do 15 dnů. Lhůta začala běžet následující den po převzetí tohoto rozhodnutí na poště nebo v datové schránce.
Jen pro úplnost dodávám, že já ani moji kolegové nemůžeme hodnotit zdravotní stav ani stanovit, na který stupeň příspěvku by měl mít Váš syn nárok. Můžeme Vám však pomoci s formální (obsahovou) stránkou odvolání. U dobře sestaveného odvolání bývá větší šance na úspěch.
S přáním všeho dobrého Vám i synovi.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.